جمعه - 2020 مي 29 - 7 شوال 1441 - 9 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205607
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 13:54
تعداد بازدید : 838

مدرسه علمیه نرجس خاتون (س) شهریار

معرفی مکتب اوشو - عرفان یا ضد عرفان

در گوشه گوشه عرفان اوشو انسان تشويق به زندگي مادي شده و لذت بردن از لذايذ زندگي مادي و به دست آوردن آرامش و دوري از ناملايمي ها و رجوع به هرآنچه انسان را در اين دنيا با تمام تعلقاتش خوشحال مي نمايد.


اوشو در سال ۱۹۳۱ میلادی در روستای کوچک «کوچ وادا » کشور هند به دنیا آمد ودر سال ۱۹۹۰ در سن ۵۹ سالگی از دنیا رفت . اوشو در ایالت اوریگان آمریکا ، شهری به نام راجینش پورام را به عنوان مرکز آیین خود قرار داد ، اما به دلیل فسادهای اخلاقی و جنسی بی حد و حصر اوشو و مریدانش ، در سال ۱۹۸۶ از آمریکا اخراج شد. اوشو دو جلد کتاب به نام تعلیمات تانترا (عرفان سکس)دارد و تنها راه تکامل و تعالی را گذر از سکس آزاد میداند. اصل دیگر از اصول او اصل طغیان است که اوج آن را در شیطان گرایی می توان دید! اوشو با نگاهی تحقیرآمیز به به مفهوم خانواده می گوید: آنچه انسان را اسیر کرده است خانواده است .

 

نقد وبررسی دیدگاه های اشو

نفی زهد وتوبه

نفی زیارت

نفی الگو واسوه

نفی اعتقادات

تئوریزه کردن روابط ازاد جنسی

معنویت اوشو مساویست با معنویت سکس آزاد

در گوشه گوشه عرفان اوشو انسان تشويق به زندگي مادي شده و لذت بردن از لذايذ زندگي مادي و به دست آوردن آرامش و دوري از ناملايمي ها و رجوع به هرآنچه انسان را در اين دنيا با تمام تعلقاتش خوشحال مي نمايد.
معنویت از نظر اسلام و اديان الهي، فعليت بخشيدن به استعدادهاي انسان است تا كامل بشود، اما انسان كامل از نظر اشو يك انساني است كه آرامش دارد، خب اين آرامش را حيوانات هم دارند و نهايتا انسان مي شود يك حيوان.
انسان اگر بخواهد کامل شده و به سعادت برسد، نیازمند وحي و دینی است كه رابطه عمل دنيوي را با سعادت اخروي نشان بدهد. پس اگر ما معنويت را به معناي كمال انسان بدانيم و بگوییم كه انسان با معنويت و سير و سلوك مي خواهد انسان كامل شود، اين رسيدن انسان به كمال انساني بدون وحي محال است. نه عقل بدان مي رسد، نه كشف و شهودهاي عرفاني و نه حرف هاي روانشناسانه علمي. نقد ديگري كه بر اشو وارد می شود اين است كه تمام اين حرف ها و بحث هاي روان شناسي ایشان صرف ادعاست. روان شناسان به راحتی مي توانند همه اين حرفها را نقد كنند. همين نقدهايي كه بر فرويد و يونگ گرفته شده، همان نقدها بر اشو هم وارد است.


*** جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص همایش و دسترسی به دیگر بخش های سایت دبیرخانه همایش روی عکس زیر کلیک کنید***


***********************************************

* مطالب مرتبط :

معرفی  همایش «جنبش های معنوی نوظهور» (جمن) 

معرفی عرفان های کاذب و جنبش های معنوی نوظهور

مکتب اوشو - عرفان يا ضد عرفان

انديشه هاي عرفان حلقه

معارضه يوگا با دين مداري و مسلماني

حقيقت فرقه ايليا رام الله

آيين شيطان پرستي در دنيا

عرفان پائولو کوئيلو

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :