چهارشنبه - 2018 مارس 21 - 5 رجب 1439 - 1 فروردين 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192970
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:52
تعداد مشاهدات : 141

نقش و وظايف مادر در تربيت فرزندان در دوران بارداري از ديدگاه علم، قرآن و سنت

پايان نامه حاضر با عنوان نقش و وظايف مادر در تربيت فرزندان در دوران بارداري از ديدگاه علم، قرآن و سنّت است. در اين تحقيق ابتدا نکاتي درباره تربيت و مادر مورد بررسي قرار مي گيرد. تربيت در اسلام داراي اهميت و جايگاه فوق العاده اي است و براي آن اهدافي نيز بيان شده است و به عواملي همچون عوامل انساني که شامل پدرو مادر، برادران وخواهران....... وعوامل غير انساني که شامل عامل غذايي، دارويي و طبيعي..... بستگي دارد و داراي دو مرحله قبل و بعد از تولّد است. نقش مادر در تربيت به واسطه دوران بارداري و رضاع بيشتر از پدر است و در روايات نيز رحم مادر کانون سعادت و شقاوت کودک معرفي شده است و بر مادر واجب است قبل از قدم گذاشتن در مسير تربيت با تهذيب نفس، خود را به اخلاق و خصوصيات شايسته اي متصف کند و اطّلاعات و آگا هيهاي لازم در زمينه تربيت را نيزکسب کند تا در امر تربيت موفق باشد. در ادامه نقش همسر گزيني و انعقاد نطفه در تربيت مورد بررسي قرار مي گيرد. همسر گزيني مرحله آغازين تربيت است. در قرآن و روايات نيز اوصاف همسر شايسته بيان شده است که نشانگر اهميت اين موضوع در اسلام است. براين اساس براي تربيت فرزند صالح بايد با معيارهاي مناسب اقدام به انتخاب همسر شايسته کرد. پس از انتخاب همسر مراقبتهايي در قبل و حين انعقاد نطفه بايد اعمال شود که داراي اهميت فوق العاده است و در روايات نيز از کيفيت زناشويي، زمان، مکان و مکروهات آن بحث به ميان آمده است. سپس به بررسي دوران بارداري و رشدجنين و وظايف مادر دراين دوران پرداخته خواهد شد. با انعقاد نطفه دوران بارداري آغاز مي شود و جنين مراحلي را پشت سر مي گذارد تا به شکل يک انسان کامل در مي آيد و اين مراحل درآيات مختلف قران نيز بيان شده است و عواملي نيز بر رشد جنين تاثير مي گذارد. از ميان اين عوامل تغذيه و بهداشت از اهمّيت خاصي برخوردارند و در روايات نيز به تأثير غذا در پرورش اخلاق، مقدار هوش و استعداد کودک اشاره شده است. لذا از وظايف تربيتي مادر در اين دوران پرورش جسم و روح جنين از طريق تغذيه جسماني و روحاني و مراقبتهاي پزشکي و بهداشتي لازم است.
پايان نامه حاضر با عنوان نقش و وظايف مادر در تربيت فرزندان در دوران بارداري از ديدگاه علم، قرآن و سنّت است.
 در اين تحقيق ابتدا نکاتي درباره تربيت و مادر مورد بررسي قرار مي گيرد. تربيت در اسلام داراي اهميت و جايگاه فوق العاده اي است و براي آن اهدافي نيز بيان شده است و به عواملي همچون عوامل انساني که شامل پدرو مادر، برادران وخواهران....... وعوامل غير انساني که شامل عامل غذايي، دارويي و طبيعي..... بستگي دارد و داراي دو مرحله قبل و بعد از تولّد است.
نقش مادر در تربيت به واسطه دوران بارداري و رضاع بيشتر از پدر است و در روايات نيز رحم مادر کانون سعادت و شقاوت کودک معرفي شده است و بر مادر واجب است قبل از قدم گذاشتن در مسير تربيت با تهذيب نفس، خود را به اخلاق و خصوصيات شايسته اي متصف کند و  اطّلاعات و آگا هيهاي لازم در زمينه تربيت را  نيزکسب کند تا در امر تربيت موفق باشد.
 در ادامه نقش همسر گزيني و انعقاد نطفه در تربيت مورد بررسي قرار مي گيرد. همسر گزيني مرحله آغازين تربيت است. در قرآن و روايات نيز اوصاف همسر شايسته بيان شده است که نشانگر اهميت اين موضوع در اسلام است. براين اساس براي تربيت فرزند صالح بايد با معيارهاي مناسب اقدام به انتخاب همسر شايسته کرد. پس از انتخاب همسر مراقبتهايي در قبل و حين انعقاد نطفه بايد اعمال شود که داراي اهميت فوق العاده است و در روايات نيز از کيفيت زناشويي، زمان، مکان  و مکروهات آن بحث به ميان آمده است.
  سپس به بررسي دوران بارداري و رشدجنين و وظايف مادر دراين دوران پرداخته خواهد شد. با انعقاد نطفه دوران بارداري آغاز مي شود و جنين مراحلي را پشت سر مي گذارد تا به شکل يک انسان کامل در مي آيد و اين مراحل درآيات مختلف قران نيز بيان شده است و عواملي نيز بر رشد جنين تاثير مي گذارد. از ميان اين عوامل تغذيه و بهداشت از اهمّيت خاصي برخوردارند و در روايات نيز به تأثير غذا در پرورش اخلاق، مقدار هوش و استعداد کودک اشاره شده است. لذا از وظايف تربيتي مادر در اين دوران پرورش جسم و روح جنين از طريق تغذيه جسماني و روحاني و مراقبتهاي پزشکي و بهداشتي لازم است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :