دوشنبه - 2018 فوريه 19 - 4 جمادي الثاني 1439 - 30 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192966
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:48
تعداد مشاهدات : 192

بهشت و بهشتيان از ديدگاه قران و روايات

اين تحقيق با عنوان بهشت و بهشتيان از ديدگاه قران و روايات به روش كتابخانه اي تدوين شده است. در بخش اول ابتدا به توضيح واژه جنت و مترادفهاي آن در قران و نيز به موضوع آفريده شدن بهشت از ديدگاه قران و روايات پرداخته شده و اين بحث كه بهشت بشارت وحي است و در نتيجه صدق است مطرح گرديده. آنچه در بخش دوم تحقيق شده عبارت است از احوال مومنان هنگام مرگ و بلافاصله ورود ايشان به برزخ بهشتي‏‏،نحوه رسيدگي به اعمال مومنان و چگونگي عبورشان ازصراط و نيز احوال مومنان در بهشت،نحوه استقبال از مومنين در بدو ورود و تهنيت ميزبانان يعني خداوند و ملائكه به ميهمانان بهشتي و بشارت ملايكه به خلود ايشان به بهشت،شكر بهشتيان از بهشت آفرين و چهره هاي زيباي بهشتيان كه حكايت ازنهايت سرور و رضايت ايشان دارد و نعمت ديدار با خويشانشاندر آن سراي جاويد،گفتگوي ايشان و چهنميان و سرانجام زندگي بهشتيان در منزلگاهي اتم و اكمل در نهايت سعادت. در قسمت ديگر اين بخش اسباب ورود به بهشت ايمان و عمل صالح ،تقوا،صبر،احسان ،خوف از خدا،جهاد في سبيل الله،توبه،پيشگامي در ايمان ،انفاق،شفاعت معرفي شده است. در بخش سوم به عنوان نعمتهاي بهشتي به ذكر چند نمونه از نعمتهاي معنوي مانند رسيدن به رضوان الهي،ورود به محيطي پر از صفا،تجلي نور حضرت حق بر ايشان و استماع كلام الهي پرداخته شده. و سپس به انواع نعمتهاي مادي از قبيل حله و زينتهاي بهشتي،قصرها و تختها و باغها و اشجار بهشتي خوراك و ميوه ها،نوشيدني ها و جامه ها به همراه طائفان حريم بهشتي،آوازها و نغمه اي بهشتي اشاره شده. در انتها از حكمت لذت از نعمتهاي مادي و معنوي و جاودانگي اين نعمت ها سخن گفته شده است.
اين تحقيق با عنوان بهشت و بهشتيان از ديدگاه قران و روايات به روش كتابخانه اي تدوين شده است.
در بخش اول ابتدا به توضيح واژه جنت و مترادفهاي آن در قران و نيز به موضوع آفريده شدن بهشت از ديدگاه قران و روايات پرداخته شده و اين بحث كه بهشت بشارت وحي است و در نتيجه صدق است مطرح گرديده.
آنچه در بخش دوم تحقيق شده عبارت است از احوال مومنان هنگام مرگ و بلافاصله ورود ايشان به برزخ بهشتي‏‏،نحوه رسيدگي به اعمال مومنان و چگونگي عبورشان ازصراط و نيز احوال مومنان در بهشت،نحوه استقبال از مومنين در بدو ورود و تهنيت ميزبانان يعني خداوند و ملائكه به ميهمانان بهشتي و بشارت ملايكه به خلود ايشان به بهشت،شكر بهشتيان از بهشت آفرين و چهره هاي زيباي بهشتيان كه حكايت ازنهايت سرور و رضايت ايشان دارد و نعمت ديدار با خويشانشاندر آن سراي جاويد،گفتگوي ايشان و چهنميان و سرانجام زندگي بهشتيان در منزلگاهي اتم و اكمل در نهايت سعادت.
در قسمت ديگر اين بخش اسباب ورود به بهشت ايمان و عمل صالح ،تقوا،صبر،احسان ،خوف از خدا،جهاد في سبيل الله،توبه،پيشگامي در ايمان ،انفاق،شفاعت معرفي شده است.
در بخش سوم به عنوان نعمتهاي بهشتي به ذكر چند نمونه از نعمتهاي معنوي مانند رسيدن به رضوان الهي،ورود به محيطي پر از صفا،تجلي نور حضرت حق بر ايشان و استماع كلام الهي پرداخته شده.
و سپس به انواع نعمتهاي مادي از قبيل حله و زينتهاي بهشتي،قصرها و تختها و باغها و اشجار بهشتي خوراك و ميوه ها،نوشيدني ها و جامه ها به همراه طائفان حريم بهشتي،آوازها و نغمه اي بهشتي اشاره شده.
در انتها از حكمت لذت از نعمتهاي مادي و معنوي و جاودانگي اين نعمت ها سخن گفته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :