دوشنبه - 2018 فوريه 19 - 4 جمادي الثاني 1439 - 30 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192959
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:44
تعداد مشاهدات : 170

اهمیت تفکر و تعقل از دیدگاه قرآن و روایات

انسان موجودی است متفکر و کارهایش بر محور اندیشه استوار است و تفکر در سیر اعمال و رفتارش موثر است، این انسان متفکر و مختار برای انجام کارهایش باید در حق و باطل و صدق و کذب بیندیشد تا انتخاب کند بهترین راه را از میان راههای مختلف، آن راهی که انسان را همگون با فطرتش ، بسوی خدا و دین راهنمائی میکند و به جایگاه اصلی، یعنی پیروی و پرستش حق میرساند. مجموعه حاضر در مقام بیان اهمیت تفکر و تعقل با استناد به آیات قرآن و روایات معصومین(ع) می باشد.. در این رساله پس از بررسی لغوی و اصطلاحی واژه عقل و فکر و دیگر واژه های همگون، تفکر را عامل رشد انسان معرفی کرده و به عوامل رشد انسان از جمله عقل و علم و ایمان و عمل صالح و رابطه آن پرداخته و سپس جایگاه تفکر در قرآن و ارزش آن در کلام پیامبر و ائمه معصومین(ع) مورد بررسی قرار گرفته و همچنین به محورهای تفکر و تعقل و برخی از نتایج تفکر و تعقل صحیح نیز اشاره شده و در انتها موانع موجود بر سر راه تفکر و تعقل از جنبه فردی و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است.. تحقیق، کتابخانه ای بوده وا ز تفاسیر شیعی و سنی و کتب روایی بهره گرفته است..این مجموعه افراد را به دوری از سطحی نگری و عمیق نگاه کردن و ریشه یابی مسایل مختلف اعتقادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی ،اقتصادی (عقل نظری) و نیز عملکرد های صحیح و سالم (عقل عملی) دعوت می کند.

انسان موجودی است متفکر و کارهایش بر محور اندیشه استوار است و تفکر در سیر اعمال و رفتارش موثر است، این انسان متفکر و مختار برای انجام کارهایش باید در حق و باطل و صدق و کذب بیندیشد تا انتخاب کند بهترین راه را از میان راههای مختلف، آن راهی که انسان را همگون با  فطرتش ، بسوی خدا و دین راهنمائی میکند و به جایگاه اصلی، یعنی پیروی و پرستش حق میرساند.

مجموعه حاضر در مقام بیان اهمیت تفکر و تعقل با استناد به آیات قرآن و روایات معصومین(ع) می باشد.. در این رساله پس از بررسی لغوی و اصطلاحی واژه عقل و فکر و دیگر واژه های همگون،  تفکر را  عامل رشد انسان معرفی کرده  و  به عوامل رشد انسان از جمله  عقل و علم و ایمان و عمل صالح  و رابطه آن پرداخته و سپس جایگاه تفکر در قرآن و ارزش آن در کلام پیامبر و ائمه معصومین(ع) مورد بررسی قرار گرفته  و همچنین  به محورهای تفکر و تعقل  و برخی از نتایج تفکر و تعقل صحیح  نیز اشاره شده و  در انتها  موانع موجود بر سر راه تفکر و تعقل از جنبه فردی و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است..

تحقیق، کتابخانه ای بوده وا ز تفاسیر شیعی و سنی و کتب روایی بهره گرفته است..این مجموعه افراد را به دوری از سطحی نگری و عمیق نگاه کردن و ریشه یابی مسایل مختلف اعتقادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی ،اقتصادی (عقل نظری) و نیز عملکرد های صحیح و سالم (عقل عملی) دعوت می کند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :