دوشنبه - 2018 فوريه 19 - 4 جمادي الثاني 1439 - 30 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192947
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:29
تعداد مشاهدات : 102

علل دین گریزی نسل سوم انقلاب

با توجه به وضع اجتماعي موجود در جامعه يعني تضعيف ارزشها و كم توجهي برخي از جوانان نسبت به دين اين سوال در ذهنم شكل گرفت كه آيا جوانان دين گريز هستند يا ديندار گريز ؟ در اين مقاله ابتدا به جوان و هويت او پرداخته شده و پيامدهاي بحران هويت عنوان شده ، سپس به عوامل درون ديني دين گريزي كه شامل (عدم شناخت صحيح جهان ، انسان و دين ، تفسير ناروا از دين) مي باشد بيان شده كه از مهم ترين عوامل درون ديني دين گريزي تحريف ، خرافات و بدعت است كه باعث مغفول ماندن كاركردهاي فردي و اجتماعي دين شده است . عوامل برون ديني دين گريزي كه شامل عوامل اجتماعي ، سياسي ، فرهنگي ، اقتصادي بيان شده است . پس از آن از آنجا كه دين گريزي به نوعي به برخي از دينداران و عملكرد آنان مرتبط مي شود بحث ديندار گريزي كه شايد مهم ترين بخش پايان نامه را نيز تشكيل مي دهد مطرح مي شود . و نتيجه نهايي گرفته شده اين است كه جوانان دين گريز نيستند در دو دهه گذشته از انقلاب برخي از دينداران اعم از مسئولين ، مبلغين ، علما و روشنفكران در مواجهه با مشكلات جوانان به وظايف خود به خوبي عمل ننموده اند و موجبات دلزدگي جوانان از دين و دينداري فراهم شده است . در اين ميان خود جوان بي تأثير نبوده و بايد اهل انتخاب باشد چون داراي اختيار و اراده است و فراراز مسئوليت و تقليد كوركورانه ، شخصيت زدگي ، عدم بلوغ فكري موجبات بي توجّهي جوان به آموزه هاي ديني شده است . در پايان هم راه كارهايي براي مسئولين ، مبلغين دين ، جوانان و خانواده ها ارائه شده است .

با توجه به وضع اجتماعي موجود در جامعه يعني تضعيف ارزشها و كم توجهي برخي از جوانان نسبت به دين اين سوال  در ذهنم شكل  گرفت كه آيا جوانان دين گريز هستند يا ديندار گريز ؟

 

در اين مقاله ابتدا به جوان و هويت او پرداخته شده و پيامدهاي بحران هويت عنوان شده ، سپس به عوامل درون ديني دين گريزي كه شامل (عدم شناخت صحيح جهان ، انسان و دين ، تفسير ناروا از دين)  مي باشد بيان شده كه  از مهم ترين عوامل درون ديني دين گريزي تحريف ، خرافات و بدعت است كه باعث مغفول ماندن كاركردهاي فردي و اجتماعي دين شده است .

 

عوامل برون ديني دين گريزي كه شامل عوامل اجتماعي ، سياسي ، فرهنگي ، اقتصادي بيان شده است . پس از آن  از آنجا كه دين گريزي به نوعي به برخي از دينداران و عملكرد آنان مرتبط مي شود بحث ديندار گريزي كه شايد مهم ترين بخش پايان نامه را نيز تشكيل مي دهد مطرح مي شود .

 

و نتيجه نهايي گرفته شده اين است كه جوانان دين گريز نيستند در دو دهه گذشته از انقلاب برخي از دينداران اعم از مسئولين ، مبلغين ، علما و روشنفكران در مواجهه با مشكلات جوانان به وظايف خود به خوبي عمل ننموده اند و موجبات دلزدگي جوانان از دين و دينداري فراهم شده است .

 

در اين ميان خود جوان بي تأثير نبوده و بايد اهل انتخاب باشد چون داراي اختيار و اراده است و فراراز مسئوليت و تقليد كوركورانه ، شخصيت زدگي ، عدم بلوغ فكري موجبات بي توجّهي جوان به آموزه هاي ديني شده است .

 

در پايان هم راه كارهايي براي مسئولين ، مبلغين دين ، جوانان و خانواده ها ارائه شده است . 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :