شنبه - 2018 آوريل 21 - 6 شعبان 1439 - 1 ارديبهشت 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192946
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:26
تعداد مشاهدات : 379

دوست و دوستی از دیدگاه نهج البلاغه

در اين رساله دوست و دوست يابي از ديدگاه علي  در نهج البلاغه مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته است . ابتدا واژه دوست و دوستي و مصادر آن و همچنين از نظر لغوي و اصطلاحي آورده شده و سپس اهميّت دوست يابي ، و پس از آن ضرورت انتخاب و حفظ دوست و پيامـــدهاي بعضي دوستي ها و در پايان اين فصل پرهيز از افراط و تفريط در دوستي بررسي شده است . و همچنين حقوق اجتماعي دوستان و ضرورت حفظ اين حقوق براي پايدار ماندن اين دوستي آمده است . در ادامه حقوق سي گانه براي دوستان ذكر گرديده است . در اين رساله سيماي دوستان خداونـد و همچنين ضرورت دوستي با دوستان خـدا و ويژگي هاي آنان آورده شده است . سپس دوستي با پيامبران و اهل بيت  و معيار دوستي با آنان عنوان گرديده است و در ادامه دوستي علي  و رواياتي از پيامبر اعظم  در مورد دوستي علي و پيامدهاي انحراف از ولايت و فاصله گرفتن از اهل بيت  ، ويژگي اهل بيت  و مشكلات دوستي با آنان ذكر شده است . و در بخش آخر همنشيني با افراد شايسته و بهترين همنشين ، همنشيني با قرآن ، دانشمندان و حكما و سپس آفات همنشيني با افراد ناشايست آورده شده است . در پايان به اين نتيجه مي رسيم كه انتخاب دوست يكي از ضروريّات زندگي انسان است ؛ ولي اين انتخاب بايد با درايت و دقّت صورت پذيرد و با استفـاده از بيانـات ارزشمند اميرالمؤمنين علي  مي توان انتخابي درست داشت . لذا با توجّه به كلام مولا اميرالمؤمنين  مي توان دوستاني شايسته داشت و از دوستي با آنان لذّت برده و از انحرافات اخلاقي و اجتماعي در جامعه جلوگيري نمود . با اميد به اين كه روزي برسد كه با اختيار دوستان شايسته و بهره گيري از سخنان بزرگاني همچون علي  بتوانيم جامعه اي نمونه و به دور از انحراف داشته باشيم .

     در اين رساله دوست و دوست يابي از ديدگاه علي u در نهج البلاغه مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته است .

              ابتدا واژه دوست و دوستي و مصادر آن و همچنين از نظر لغوي و اصطلاحي آورده شده و سپس اهميّت دوست يابي ، و پس از آن ضرورت انتخاب و حفظ دوست و پيامـــدهاي بعضي دوستي ها و در پايان اين فصل پرهيز از افراط و تفريط در دوستي بررسي شده است .

             و همچنين حقوق اجتماعي دوستان و ضرورت حفظ اين حقوق براي پايدار ماندن اين دوستي آمده است .

             در ادامه حقوق سي گانه براي دوستان ذكر گرديده است .

             در اين رساله سيماي دوستان خداونـد و همچنين ضرورت دوستي با دوستان خـدا و ويژگي هاي آنان آورده شده است .

             سپس دوستي با پيامبران و اهل بيت u و معيار دوستي با آنان عنوان گرديده است و در ادامه دوستي علي u و رواياتي از پيامبر اعظم e در مورد دوستي عليu و پيامدهاي انحراف از ولايت و فاصله گرفتن از اهل بيت u ، ويژگي اهل بيت u و مشكلات دوستي با آنان ذكر شده است .

            و در بخش آخر همنشيني با افراد شايسته و بهترين همنشين ، همنشيني با قرآن ، دانشمندان و حكما و سپس آفات همنشيني با افراد ناشايست آورده شده است .

            در پايان به اين نتيجه مي رسيم كه انتخاب دوست يكي از ضروريّات زندگي انسان است ؛ ولي اين انتخاب بايد با درايت و دقّت صورت پذيرد و با استفـاده از بيانـات ارزشمند اميرالمؤمنين علي u مي توان انتخابي درست داشت .

           لذا با توجّه به كلام مولا اميرالمؤمنين u مي توان دوستاني شايسته داشت و از دوستي با آنان لذّت برده و از انحرافات اخلاقي و اجتماعي در جامعه جلوگيري نمود .

           با اميد به اين كه روزي برسد كه با اختيار دوستان شايسته و بهره گيري از سخنان بزرگاني همچون علي u بتوانيم جامعه اي نمونه و به دور از انحراف داشته باشيم .

          


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :