سه شنبه - 2017 نوامبر 21 - 3 ربيع الاول 1439 - 30 آبان 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192940
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:11
تعداد مشاهدات : 80

اصول اخلاقی حاکم بر رفتارهای شهری از دیدگاه اسلام

شهر و شهرنشینی پدیده ای است که از قدمت و سابقه طولانی در جهان و بخصوص ایران برخوردار است؛ اما در ایران این پدیده با ظهور و بروز اسلام شکل جدیدی به خود گرفت. چرا که اساساً اسلام دینی شهری بود و شارع مقدس نیز قرار دادن شهر برای برخی اقوام را نعمتی برای آنان می داند. اما ارزش و اعتبار شهر جایی مهم جلوه می کند که معنویت و مروجان صادق معنویت در آن قابل احترام باشند. از طرفی شهر آنقدر در اسلام اهمیت دارد که افراد دور از تمدن و علم و دانش در این فرهنگ اعرابی (بادیه نشین) خوانده شده اند. به هر حال شارع دین اسلام، قوانین و دستورات را به گونه ای ابلاغ فرموده تا علاوه بر تسهیل زندگی اجتماعی، دستیابی به سعادت و کمال اخروی افراد نیز تضمین شود و مطمئناً هر کس این احکام و دستورات الهی را رعایت کند قدم در راهی می گذارد که عاقبت اموزش ختم به خیر خواهد شد. زندگی شهری امروزه با رشد جوامع صنعتی دستخوش تغییر در تحولات بیشماری گشته که تاثیر نامطلوبی برروی روابط و رفتارهای شهروندان نیز گذاشته است. به گونه ای که اگر با همین شکل پیش رود منجر به نابودی و انحطاط روانی و جسمانی شهروندان خواهد شد. از این رو مقاله ارائه شده سعی بر آن شد تا با برجسته کردن گزیده ای از اصول اخلاقی و حقوقی ( که حتی این مسائل حقوقی نیز جنبه اخلاقی دارند) شهروندان متوجه شوند که با تمسک به تعالیم الهی می توانند به راحتی در کنار هم زندگی کنند به شرطی که این اصول و رعایت آن را جدی بگیرند. در ادامه نیز مباحثی چون امنیت، راهکار ایجاد آن که تقویت محلات می باشد و فریضه امر به معروف و نهی از منکر که مسجد بهترین مکان برای اجرای آن می باشد، مطرح گردیده،زیرا با وجود امنیت و امر به معروف و نهی از منکر ضمانت اجرای اصول اخلاقی در جامعه نیز وجود خواهد داشت. و از این طریق می توان به مدینه فاضله ای که آرزوی همه عالمان و اندیشمندان است، دست یافت.

شهر و شهرنشینی پدیده ای است که از قدمت و سابقه طولانی در جهان و بخصوص ایران برخوردار است؛ اما در ایران این پدیده با ظهور و بروز اسلام شکل جدیدی به خود گرفت. چرا که اساساً اسلام دینی شهری بود و شارع مقدس نیز قرار دادن شهر برای برخی اقوام را نعمتی برای آنان می داند. اما ارزش و اعتبار شهر جایی مهم جلوه می کند که معنویت و مروجان صادق معنویت در آن قابل احترام باشند. از طرفی شهر آنقدر در اسلام اهمیت دارد که افراد دور از تمدن و علم و دانش در این فرهنگ اعرابی (بادیه نشین) خوانده شده اند. به هر حال شارع دین اسلام، قوانین و دستورات را به گونه ای ابلاغ فرموده تا علاوه بر تسهیل زندگی اجتماعی، دستیابی به سعادت و کمال اخروی افراد نیز تضمین شود و مطمئناً هر کس این احکام و دستورات الهی را رعایت کند قدم در راهی  می گذارد که عاقبت اموزش ختم به خیر خواهد شد.

زندگی شهری امروزه با رشد جوامع صنعتی دستخوش تغییر در تحولات بیشماری گشته که تاثیر نامطلوبی برروی روابط و رفتارهای شهروندان نیز گذاشته است. به گونه ای که اگر با همین شکل پیش رود منجر به نابودی و انحطاط روانی و جسمانی شهروندان خواهد شد.

از این رو مقاله ارائه شده سعی بر آن شد تا با برجسته کردن گزیده ای از اصول اخلاقی و حقوقی ( که حتی این مسائل حقوقی نیز جنبه اخلاقی دارند) شهروندان متوجه شوند که با تمسک به تعالیم الهی می توانند به راحتی در کنار هم زندگی کنند به شرطی که این اصول و رعایت آن را جدی بگیرند. در ادامه نیز مباحثی چون امنیت، راهکار ایجاد آن که تقویت محلات می باشد و فریضه امر به معروف و نهی از منکر که مسجد بهترین مکان برای اجرای آن می باشد، مطرح گردیده،زیرا با وجود امنیت و امر به معروف و نهی از منکر ضمانت اجرای اصول اخلاقی در جامعه نیز وجود خواهد داشت. و از این طریق می توان به مدینه فاضله ای که آرزوی همه عالمان و اندیشمندان است، دست یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :