پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192939
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:9
تعداد مشاهدات : 164

فلسفه حجاب زنان تازه مسلمان

حجاب و پوشش شانی از شئونات انسان است و پدیده ای است که به اندازه طول تاریخ بشر سابقه دارد این پدیده با خصوصیات مختلف فردی و اجتماعی انسان در ارتباط است و در هر جامعه حتی جوامع باستانی تابع جهان بینی و ارزشهای حاکم بر فرهنگ ان جامعه است. در این رساله با نگاهی به ادیان دیگر و گفتگو با زنانی که قبلا دین دیگری غیر از دین اسلام داشته اند ثابت می شود که حجاب اختصاصی به اسلام ندارد و از آن هر زنی است که برای خود ارزش قائل است. حجاب حصار و حریم قدسی زن و پناهگاهی است که عفت شخصی و عمومی را از گزند فساد و تباهی در امان نگه می دارد. در گزارشات این رساله می بینیم که تمامی حرف همین است؛ چه در کتب مسلمانان، چه از نظر اندیشمندان جهان و چه زنان تازه مسلمان، حرفی بر خلاف هم نمی زنند اندیشمندان غربی معتقدند که پوشش زن در حفظ و آرامش خود او و خانواده اش موثر است و همگی معترفند که زنی که به خود احترام می گذارد عفتش را حفظ می کند و پوشش وسیله حفظ عفت است. چون وقتی زن با پوشش مناسب وارد جامعه شد وقتش و هدفش صرف هدفهای سازنده می شود نه ظاهرش. به این ترتیب مردان هم به دنبال چیزی در ظاهر زن همکار خود نمی گردند وقت آنها هم صرف اهداف مفید می شود و جامعه ساخته می شود و این همان چیزی است که استعمار از ان بیزار است و او را از هدفش دور می سازد. بنابراین یک زن آگاه که به دنبال ارزشهای انسانی است در هر جامعه و موقعیتی که باشد به فطرت پاک خود رجوع می کند و جایگاه انسانی و تکلیفی که خدا در این جایگاه برای او مشخص کرده را می یابد و به این نتیجه می رسد که گوهر انسانی او در جسمش نیست و برای رسیدن به کمال باید به رفتار و نهایتاً به روحش بپردازد نه به جسمش. من در تمام گفتگوها و جستجوها با زنان تازه مسلمان به این نتیجه رسیدم که اکثراً معتقدند : - حجاب به زن ارزش می دهد و او را از اینکه وسیله ی التذاذ مردان باشد رهایی می بخشد و به او اطمینان می دهد که انسانی است هدفمند و دارای ارزشهای انسانی . - با حجاب و انسانیت و علم می شود توجه دنیا را به خود جلب کرد اما با بی حجابی توجه افراد و محدودی ، با عقل محدود، را می شود به خود جلب کرد. - با حجاب امتیازاتی دارم که قبلا از آنها برخوردار نبودم. اسلام با پوشان زن نشان داده که او وسیله تجاری و زنیتی نیست انسان است و برای همین ارزشی که برای زن قائل است مسلمان شدیم. بنابراین دلیل پرداختن به این موضوع در این تحقیق کاملا روشن شده و به جوانانی که حجاب را با اکراه می پذیرند، می گویم عزیز من! اگر راجع به دلیل فلسفه پوشش و فرهنگ اصیل سرزمینت مطالعه کنی ، با کمی تامل در می یابی که این سبک پوشش ریشه در فرهنگ سرزمینت ایران دارد و از آن بالاتر در فطرت پاک انسانی تو نهفته است و نیازی به اجباری بودن حجاب نیست. ونهایتا جمله دوست تازه مسلمانم « هرچه با ارزش تر است ، مراقبت بیشتری می طلبد.»
حجاب و پوشش شانی از شئونات انسان است و پدیده ای است که به اندازه طول تاریخ بشر سابقه دارد این پدیده با خصوصیات مختلف فردی و اجتماعی انسان در ارتباط است و در هر جامعه حتی جوامع باستانی تابع جهان بینی و ارزشهای حاکم بر فرهنگ ان جامعه است.
 در این رساله با نگاهی به ادیان دیگر و گفتگو با زنانی که قبلا دین دیگری غیر از دین اسلام داشته اند ثابت می شود که حجاب اختصاصی به اسلام ندارد و از آن هر زنی است که برای خود ارزش قائل است.
حجاب حصار و حریم قدسی زن و پناهگاهی است که عفت شخصی و عمومی را از گزند فساد و تباهی در امان نگه می دارد. در گزارشات این رساله می بینیم که تمامی حرف همین است؛ چه در کتب مسلمانان، چه از نظر اندیشمندان جهان و چه زنان تازه مسلمان، حرفی بر خلاف هم        نمی زنند اندیشمندان غربی معتقدند که پوشش زن در حفظ و آرامش خود او و خانواده اش موثر است و همگی معترفند که زنی که به خود احترام می گذارد عفتش را حفظ می کند و پوشش وسیله حفظ عفت است. چون وقتی زن با پوشش مناسب وارد جامعه شد وقتش و هدفش صرف هدفهای سازنده می شود نه ظاهرش. به این ترتیب مردان هم به دنبال چیزی در ظاهر زن همکار خود نمی گردند وقت آنها هم صرف اهداف مفید می شود و جامعه ساخته می شود و این همان چیزی است که استعمار از ان بیزار است و او را از هدفش دور می سازد. بنابراین یک زن آگاه که به دنبال ارزشهای انسانی است در هر جامعه و موقعیتی که باشد به فطرت پاک خود رجوع می کند و جایگاه انسانی و تکلیفی که خدا در این جایگاه برای او مشخص کرده را می یابد و به این نتیجه   می رسد که گوهر انسانی او در جسمش نیست و برای رسیدن به کمال باید به رفتار و نهایتاً به روحش بپردازد نه به جسمش.
من در تمام گفتگوها و جستجوها با زنان تازه مسلمان به این نتیجه رسیدم که اکثراً معتقدند :
- حجاب به زن ارزش می دهد و او را از اینکه وسیله ی التذاذ مردان باشد رهایی  می بخشد و به او اطمینان می دهد که انسانی است هدفمند و دارای ارزشهای انسانی .
- با حجاب و انسانیت و علم می شود توجه دنیا را به خود جلب کرد اما با بی حجابی توجه افراد و محدودی ، با عقل محدود، را می شود به خود جلب کرد.
- با حجاب امتیازاتی دارم که قبلا از آنها برخوردار نبودم. اسلام با پوشان زن نشان داده که او وسیله تجاری و زنیتی نیست انسان است و برای همین ارزشی که برای زن قائل است مسلمان شدیم. 
بنابراین دلیل پرداختن به این موضوع در این تحقیق کاملا روشن شده و به جوانانی که حجاب را با اکراه می پذیرند، می گویم عزیز من! اگر راجع به دلیل فلسفه پوشش و فرهنگ اصیل سرزمینت مطالعه کنی ، با کمی تامل در می یابی که این سبک پوشش ریشه در فرهنگ سرزمینت ایران دارد و از آن بالاتر در فطرت پاک انسانی تو نهفته است و نیازی به اجباری بودن حجاب نیست.
 ونهایتا جمله دوست تازه مسلمانم 
« هرچه با ارزش تر است ، مراقبت بیشتری می طلبد.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :