چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192925
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:51
تعداد مشاهدات : 125

خاتمیت پیامبر اکرم (صلی اللّه علیه و آله و سلم)

در این رساله خاتمیت پیامبر گرامی (صلی اللّه علیه و آله و سلم) مورد بررسی قرار گرفته شده و اینکه «خاتم» به فتح باشد یا به کسر به معنای مهر کردن و پایان دادن است و با توجه به این معنا و تفاسیر مختلف، پیامبر گرامی (ص) خاتم انبیاء و خاتم رسل می باشد. همچنین این رساله موضوع خاتمیت را از لحاظ نقلی و عقلی مورد بررسی قرار داده است. قرآن مهم ترین منبع نقلی خاتمیت می باشد که می فرماید: «و ما کان محمد ابا احد من رجالکم و لکن رسول اللّه خاتم النبیین» احزاب/40. (محمد پدر هیچ یک از مردان شما نیست ولی فرستاده خدا و خاتم پیامبران است.) و همچنین در قسمت نقلی روایات متعددی به صورت قاطع و صریح در این مورد بیان شده است از جمله حدیث شفاعت، تمثیل و منزلت و احادیث دیگر.و از لحاظ عقلی می توان این چنین بیان کرد که از آنجا که بشر در عصر خاتمیت توانسته است کتاب آسمانی اش را از تحریف مصون نگه دارد و به مرحله ای رسیده است که توانسته برنامه تکاملی خویش را یکجا تحویل بگیرد و بلوغ فکری و اجتماعی اش به او اجازه می دهد که ترویج و تبلیغ و اقامه دین را خود بر عهده بگیرد و نیاز به پیامبران تبلیغی رفع شده است و امام معصوم (ع) به جای پیامبران تبلیغی منصوب شده اند و شیعیان در این روزگار با همه محدودیت ها و کاستی ها که نتیجه غیبت حجت خداست راهی جز مراجعه به مجتهدین خداترس که با تمسک به قرآن و اهل بیت پرچم هدایت را برافراشته نگه داشته اند ندارند. و در آخر اینکه حضرت محمد (ص) آخرین سفیر الهی، صاحب کتاب و شریعت جاوید و ماندگار می باشد شخصیتی است که نبوت و شریعتش به اعتقاد تمام مفسرین و مورخین علما و دانشمندان جهانی و جاودانی است و او خاتم النبیین می باشد.

  در این رساله خاتمیت پیامبر گرامی (صلی اللّه علیه و آله و سلم) مورد بررسی قرار گرفته شده و اینکه «خاتم» به فتح باشد یا به کسر به معنای مهر کردن و پایان دادن است و با توجه به این معنا و تفاسیر مختلف، پیامبر گرامی (ص) خاتم انبیاء و خاتم رسل می باشد.

   همچنین این رساله موضوع خاتمیت را از لحاظ نقلی و عقلی مورد بررسی قرار داده است. قرآن مهم ترین منبع نقلی خاتمیت می باشد که می فرماید: «و ما کان محمد ابا احد من رجالکم و لکن رسول اللّه خاتم النبیین» احزاب/40. (محمد پدر هیچ یک از مردان شما نیست ولی فرستاده خدا و خاتم پیامبران است.) و همچنین در قسمت نقلی روایات متعددی به صورت قاطع و صریح در این مورد بیان شده است از جمله حدیث شفاعت، تمثیل و منزلت و احادیث دیگر.و از لحاظ عقلی می توان این چنین بیان کرد که از آنجا که بشر در عصر خاتمیت توانسته است کتاب آسمانی اش را از تحریف مصون نگه دارد و به مرحله ای رسیده است که توانسته برنامه تکاملی خویش را یکجا تحویل بگیرد و بلوغ فکری و اجتماعی اش به او اجازه می دهد که ترویج و تبلیغ و اقامه دین را خود بر عهده بگیرد و نیاز به پیامبران تبلیغی رفع شده است و امام معصوم (ع) به جای پیامبران تبلیغی منصوب شده اند و شیعیان در این روزگار با همه محدودیت ها و کاستی ها که نتیجه غیبت حجت خداست راهی جز مراجعه به مجتهدین خداترس که با تمسک به قرآن و اهل بیت پرچم هدایت را برافراشته نگه داشته اند ندارند.  و در  آخر اینکه حضرت محمد (ص) آخرین سفیر الهی، صاحب کتاب و شریعت جاوید و ماندگار می باشد شخصیتی است که نبوت و شریعتش به اعتقاد تمام مفسرین و مورخین علما و دانشمندان جهانی و جاودانی است و او خاتم النبیین می باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :