پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192920
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:41
تعداد مشاهدات : 187

شگفتی آفرینش برخی از حیوانات در قرآن

آن روز كه اسلام و قرآن ، دانش حيوان شناسي را پي ريزي كردند و قوانين ثابت و علمي ارزنده براي آن بنا نهادند ، نه تنها از حيوان شناسي خبري نبود ، بلكه اصلاً بشرحتي دربارۀ خودش هم كوچكترين اطلاعي نداشت و در همان روزهاي تاريك و ظلماني، دين اسلام چندين سورۀ قرآنش را به نام حيوانات تخصيص داد،آري در همان روزها بزرگترين حقيقت علمي امروز جهان را چنين بيان كرد : « وَ مَا مِنْ دٰابَةٍ فِي الْاَرْضِ وَ لا طٰاير يَطير بِجِناحَيهِ اِلا امم امثالكم » « هر جنبنده اي كه در زمين مي بينيد از حيوانات و هر پرنده اي كه به دو بال مي پرد مانند شما آدميان داراي اصناف و اقوام و تشكيلات هستند .» اين تحقيق كه با عنوان شگفتي آفرينش برخي از حيوانات در قرآن تدوين شده است، به برخي از حيوانات ذكر شده در قرآن مي پردازد . مخصوصا آن دسته از حيواناتي كه خداوند متعال با استفاده از واﮊه هايي چون تفكر ، تدبّر و نظر كردن توجه انسان را بيشتر جلب مي كند . با رويكردي علمي و قرآني در ابتدا حيوانات به مهره داران و بي مهره گان تقسيم مي شوند كه حشراتی مانند پشه، مورچه ، مگس ، عنكبوت و ... شامل بي مهره گان و چهارپاياني مثل شتر، حمار( الاغ)، اسب ، گوسفند و ... و پرندگاني مثل كلاغ و هدهد در گروه مهره داران جاي گرفته اند. ( البته در اين تحقيق به ماهيها كه در تقسيم بندي مهره داران جاي مي گيرند پرداخته نشده است . ) در حشرات به مهمترين مسأله يعني نحوۀ زندگي آنها از جمله زندگي اجتماعي زنبور و مورچه ، تلاش و كوشش آنها ودر پرندگان به نحوۀ صحبت كردن هدهد با حضرت سليمان (ع) و درس آموزي انسان از حيواناتي مثل كلاغ اشاره شده است و همچنين به مسخر بودن آسمان در زير پاي پرندگان پرداخته شده ودر چهارپايان به منفعتهاي موجود در آنها و مسخر بودن آنها براي انسان وموارد ديگر پرداخته شده است . همۀ اين موارد نشان بر وجود پروردگاري صانع ، قدرتمند و مدبّر است زيرا با الهام گرفتن از قرآن وبا بررسي وجود برخي از اين حيوانات، هر انسان صاحب انديشه متوجۀ وجود آفريننده و تدبير كنندۀ تمامي امور مي شود .

آن روز كه اسلام و قرآن ، دانش حيوان شناسي را پي ريزي كردند و قوانين ثابت و علمي ارزنده براي آن بنا نهادند ، نه تنها از حيوان شناسي خبري نبود ، بلكه اصلاً بشرحتي دربارۀ خودش هم كوچكترين اطلاعي نداشت و در همان روزهاي تاريك و ظلماني، دين اسلام چندين سورۀ قرآنش را به نام حيوانات تخصيص داد،آري در همان روزها بزرگترين حقيقت علمي امروز جهان را چنين بيان كرد :

« وَ مَا مِنْ دٰابَةٍ فِي الْاَرْضِ وَ لا طٰاير يَطير بِجِناحَيهِ اِلا امم امثالكم » « هر جنبنده اي كه در زمين مي بينيد از حيوانات و هر پرنده اي كه به دو بال مي پرد مانند شما آدميان داراي اصناف و اقوام و تشكيلات هستند .»

اين تحقيق كه با عنوان شگفتي آفرينش برخي از حيوانات در قرآن تدوين شده است، به برخي از حيوانات ذكر شده در قرآن مي پردازد . مخصوصا آن دسته از حيواناتي كه خداوند متعال با استفاده از واه هايي چون تفكر ، تدبّر و نظر كردن توجه انسان را بيشتر جلب مي كند . با رويكردي علمي و قرآني در ابتدا حيوانات به مهره داران و بي مهره گان تقسيم مي شوند كه حشراتی مانند پشه، مورچه ، مگس ، عنكبوت و ... شامل بي مهره گان و چهارپاياني مثل شتر، حمار( الاغ)، اسب ، گوسفند و ... و پرندگاني مثل كلاغ و هدهد در گروه مهره داران جاي گرفته اند. ( البته در اين تحقيق به ماهيها كه در تقسيم بندي مهره داران جاي مي گيرند پرداخته نشده است . )

در حشرات به مهمترين مسأله يعني نحوۀ زندگي آنها از جمله زندگي اجتماعي زنبور و مورچه ، تلاش و كوشش آنها ودر پرندگان به نحوۀ صحبت كردن هدهد با حضرت سليمان (ع) و درس آموزي انسان از حيواناتي مثل كلاغ اشاره شده است و همچنين به مسخر بودن آسمان در زير پاي پرندگان پرداخته شده ودر چهارپايان به منفعتهاي موجود در آنها و مسخر بودن آنها براي انسان وموارد ديگر پرداخته شده است .

همۀ اين موارد نشان بر وجود پروردگاري صانع ، قدرتمند و مدبّر است زيرا با الهام گرفتن از قرآن وبا بررسي وجود برخي از اين حيوانات، هر انسان صاحب انديشه متوجۀ وجود آفريننده و تدبير كنندۀ تمامي امور مي شود . 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :