چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192911
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:24
تعداد مشاهدات : 149

جلوه هایی از ادی انبیاء ع در قرآن

بشر به عنوان جزیی از کل موجودات تحت هدایت تکوینی و به عنوان اشرف مخلوقات در مسیر هدایت تشریعی واقع شده است. در این مسیر راهنمایانی چون پیامبران که خود هدایت یافته اند. مسوولیت به مقصد رساندن انسان را به عهده دارند. در این میان توجه به ادب پیامبران، در درجه ی اول در پیشگاه خداوند و در مراحل بعدی در زندگی شخصی و اجتماعی شان می تواند، راهگشای زندگی عملی ما باشد. چرا که خداوند آنان را مودب به آداب الهی نموده است. پیامبران الهی هر یک رسالت و مسئولیتی خاص داشتند، با این وجود همه آنان از سنتهای واحد و ثابت الهی پیروی می کردند. سخن همه انبیا چون از مبدا واحدی صادر شده هماهنگ و یکسان است. با وجود تنوع شرایط و درجات متفاوت انبیا، در عین حال که نباید تفاوت های آنها از نظر دو رنگه داشته شود، اصول مشترکی در انجام رسالت الهی شان مشاهده می شود. ادب انبیا نسبت به خدا همان اوج یافتن صفت عبودیت و بندگی شان است. همینطور پیروی از آداب الهی که عمل کردن به طاعت خدا و ستایش الهی در سختی ها و راحتی ها می باشد. استفاده از اسم (رب) که بهترین کلام جهت رسیدن به مقصود نهایی است. عذرخواهی از افعال خود با توجه به مقام عصمتشان بدی ها را از خود و نیکی ها را از خدا دانستن همه اموری است که در ادب انبیا در پیشگاه خداوند مشاهده می شود. انبیا به دلیل اینکه اساس زندگی شان بر پایه فطرت است و فطرت سالم، آدمی را جز به کارهایی که خدا وسایل رسیدن به آن را فراهم ساخته، امر نمی کند، همواره در طریق اعتدال زیسته و افراط و تفریط نمی کردند و در عین استفاده از طیبات و رزق حلال، در زندگی شخصی ساده زیستی و زهد را رعایت کرده و در برابر مشکلات و مصائب، صبر پیشه می کردند. انبیا با وجود شأن و مرتبه والایی که داشتند هرگز راه خود را از مردم جدا نکردندو خود را برتر ندانستند و همواره یار مظلومان و محرومان بودند و در مواجهه با کفار و مخالفین در مقابل استهزاء و ناسزاگویی آنان، جز به بهترین کلام پاسخ نمی گفتند چراکه تأدیب یافته ی مکتب الهی بودند، اما در عین حال آن جا که کفار و مشرکین به مخالفت و آزار و جنگ با موحدین دین الهی می پرداختند. انبیا از اصول دین الهی دست برنداشته و برای احقاق حق شجاعانه از مبارزه با آنها رویگردان نبوده اند.

بشر به عنوان جزیی از کل موجودات تحت هدایت تکوینی و به عنوان اشرف مخلوقات در مسیر هدایت تشریعی واقع شده است. در این مسیر راهنمایانی چون پیامبران که خود هدایت یافته اند. مسوولیت به مقصد رساندن انسان را به عهده دارند.

در این میان توجه به ادب پیامبران، در درجه ی اول در پیشگاه خداوند و در مراحل بعدی در زندگی شخصی و اجتماعی شان می تواند، راهگشای زندگی عملی ما باشد. چرا که خداوند آنان را مودب به آداب الهی نموده است.

پیامبران الهی هر یک رسالت و مسئولیتی خاص داشتند، با این وجود همه آنان از سنتهای واحد و ثابت الهی پیروی می کردند. سخن همه انبیا چون از مبدا واحدی صادر شده هماهنگ و یکسان است. با وجود تنوع شرایط و درجات متفاوت انبیا، در عین حال که نباید تفاوت های آنها از نظر دو رنگه داشته شود، اصول مشترکی در انجام رسالت الهی شان مشاهده می شود.

ادب انبیا نسبت به خدا همان اوج یافتن صفت عبودیت  و بندگی شان است. همینطور پیروی از آداب الهی که عمل کردن به طاعت خدا و ستایش الهی در سختی ها و راحتی ها می باشد. استفاده از اسم (رب) که بهترین کلام جهت رسیدن به مقصود نهایی است. عذرخواهی از افعال خود با توجه به مقام عصمتشان بدی ها را از خود و نیکی ها را از خدا دانستن همه اموری است که در ادب انبیا در پیشگاه خداوند مشاهده می شود.

انبیا به دلیل اینکه اساس زندگی شان بر پایه فطرت است و فطرت سالم، آدمی را جز به کارهایی که خدا وسایل رسیدن به آن را فراهم ساخته، امر نمی کند، همواره در طریق اعتدال زیسته و افراط و تفریط نمی کردند و در عین استفاده از طیبات و رزق حلال، در زندگی شخصی ساده زیستی و زهد را رعایت کرده و در برابر مشکلات و مصائب، صبر پیشه می کردند.

انبیا با وجود شأن و مرتبه والایی که داشتند هرگز راه خود را از مردم جدا نکردندو خود را برتر ندانستند و همواره یار مظلومان و محرومان بودند و در مواجهه با کفار و مخالفین در مقابل استهزاء و ناسزاگویی آنان، جز به بهترین کلام پاسخ نمی گفتند چراکه تأدیب یافته ی مکتب الهی بودند، اما در عین حال آن جا که کفار و مشرکین به مخالفت و آزار و جنگ با موحدین دین الهی می پرداختند. انبیا از اصول دین الهی دست برنداشته و برای احقاق حق شجاعانه از مبارزه با آنها رویگردان نبوده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :