چهارشنبه - 2018 مارس 21 - 5 رجب 1439 - 1 فروردين 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192907
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:12
تعداد مشاهدات : 102

ولايت در قرآن

مسأله «ولايت » از مهمترين مباحث عقيدتي است كه در قرآن و احاديث به آن پرداخته شده است. همچنين در طول تاريخ اسلام، دربارة هيچ مسأله اي به مقدار اين مسئله سخن گفته نشده است. اين واژه در قرآن كريم، معناي گسترده اي دارد از جمله آنها اين است كه خداوند متعال خودش كارهاي شخص ولي را بر عهده مي گيرد و او را از شرور حفظش مي نمايد تا به مرتبه ي كمال برساند. اين واژه، در قرآن كريم داراي مصاديق و اقسامي است كه از جمله ي مصاديقش مي توان 1- ولايت خداوند 2- ولايت انسانها – اعم از مؤمنان و كافران- 3- ولايت فرشتگان 4- ولايت شياطين را نام برد. امّا اقسام ولايت در قرآن عبارت است از: 1- ولايت تكويني 2- ولايت تشريعي. آيات ولايت در قرآن نيز به دو قسم تقسيم مي شوند: 1- آيات ولايت عامه 2- آيات ولايت خاصه. منظور از ولايت عامه يعني هميشه و در هر عصر و زمان بايد امامي در ميان مردم از طرف خداوند حاكم باشد و منظور از ولايت خاصه يعني بعد از پيامبر اسلام9 چه كسي عهده دار اين منصب الهي مي شود. در ادامه، با توجه به آيات، كيفيت ولايت حضرت علي: از منظر اهل تشيع و اهل تسنن و كيفيت ولايت حضرت مهدي: و كيفيت ولايت فقيه بيان شده است. در قرآن كريم مفهوم ولايت فقيه در آيات اولي الامر مطرح شده است كه منظور از آن همان امامان معصوم: يا نائبان بر حق ايشان مي باشد.

مسأله «ولايت » از مهم­ترين مباحث عقيدتي است كه در قرآن و احاديث به آن پرداخته شده است. همچنين در طول تاريخ اسلام، دربارة هيچ مسأله اي به مقدار اين مسئله سخن گفته نشده است.

اين واژه در قرآن كريم، معناي گسترده اي دارد از جمله آنها اين است كه خداوند متعال خودش كارهاي شخص ولي را بر عهده مي گيرد و او را از شرور حفظش مي نمايد تا به مرتبه ي كمال برساند.

اين واژه، در قرآن كريم داراي مصاديق و اقسامي است كه از جمله ي مصاديقش مي توان 1- ولايت خداوند 2- ولايت انسانها اعم از مؤمنان و كافران- 3- ولايت فرشتگان 4- ولايت شياطين را نام برد.

امّا اقسام ولايت در قرآن عبارت است از: 1- ولايت تكويني 2- ولايت تشريعي.

آيات ولايت در قرآن نيز به دو قسم تقسيم مي شوند: 1- آيات ولايت عامه 2- آيات ولايت خاصه.

منظور از ولايت عامه يعني هميشه و در هر عصر و زمان بايد امامي در ميان مردم از طرف خداوند حاكم باشد و منظور از ولايت خاصه يعني بعد از پيامبر اسلام9 چه كسي عهده دار اين منصب الهي مي شود.

در ادامه، با توجه به آيات، كيفيت ولايت حضرت علي: از منظر اهل تشيع و اهل تسنن و كيفيت ولايت حضرت مهدي: و كيفيت ولايت فقيه بيان شده است.

در قرآن كريم مفهوم ولايت فقيه در آيات اولي الامر مطرح شده است كه منظور از آن همان امامان معصوم: يا نائبان بر حق ايشان مي باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :