چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192896
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 8:47
تعداد مشاهدات : 105

پژوهشی درباره ی ادعیه سوره آل عمران با تکیه بر تفاسیر

عصاره همه تلاشهای فکری انسان از آغاز خلقت تا هر زمانی که زندگی کند این است که بداند «کمال» چیست و چگونه باید موانع درونی و برونی حرکت به سوی کمال را بشناسد و از آینه وجود بزداید. خطراتی که او را تهدید می کند تشخیص دهد و دریابد که چگونه باید عمل و زندگی کند تا به کمال آرمانی خود دست یابد. دعاهای قرآنی، مستقیم و غیرمستقیم، مربی و ارشادگر افراد و جامعه است و برنامه سلوک روحی و اخلاقی، عاطفی، عقلی و حتی سیاسی و اجتماعی انسانها شمرده می شود. از این میان ادعیه مطرح شده در سوره آل عمران از لسان گروههای مختلف راسخان در علم و پارسایان، پیامبران و پیروانشان، مجاهدان و ذاکران و اندیشه ورزان بیان شده است و با درخواست هایی همچون هدایت و رحمت الهی، محو آثار گناه و آمرزش گناهان، مصونیت از عذاب، طلب درخواست فرزند، در زمره ی شاهدان قرار گرفتن، در گذشتن از اسراف در کارها، ثبات قدم در ایمان، نصرت بر دشمنان، مرگ با نیکان، اجابت وعده های الهی و عدم رسوایی در قیامت راه را به سایر انسانها می نمایاند و بررسی این آیات در تفاسیر مختلف ما را با حالات و شرایطی که باید فراهم آوریم تا دعا مستجاب شود آگاه می کند از جمله: اقرار به گناه و پشیمانی از آن، پیراستن نفس و زدودن بدی ها، یادکردن نعمت ها و ثبات بر ایمان و ... .

عصاره همه تلاشهای فکری انسان از آغاز خلقت تا هر زمانی که زندگی کند این است که بداند «کمال» چیست و چگونه باید موانع درونی و برونی حرکت به سوی کمال را بشناسد و از آینه وجود بزداید. خطراتی که او را تهدید می کند تشخیص دهد و دریابد که چگونه باید عمل و زندگی کند تا به کمال آرمانی خود دست یابد. دعاهای قرآنی، مستقیم و غیرمستقیم، مربی و ارشادگر افراد و جامعه است و برنامه سلوک روحی و اخلاقی، عاطفی، عقلی و حتی سیاسی و اجتماعی انسانها شمرده می شود.

از این میان ادعیه مطرح شده در سوره آل عمران از لسان گروههای مختلف راسخان در علم و پارسایان، پیامبران و پیروانشان، مجاهدان و ذاکران و اندیشه ورزان بیان شده است و با درخواست هایی همچون هدایت و رحمت الهی، محو آثار گناه و آمرزش گناهان، مصونیت از عذاب، طلب درخواست فرزند، در زمره ی شاهدان قرار گرفتن، در گذشتن از اسراف در کارها، ثبات قدم در ایمان، نصرت بر دشمنان، مرگ با نیکان، اجابت وعده های الهی و عدم رسوایی در قیامت راه را به سایر انسانها می نمایاند و بررسی این آیات در تفاسیر مختلف ما را با حالات و شرایطی که باید فراهم آوریم تا دعا مستجاب شود آگاه می کند از جمله: اقرار به گناه و پشیمانی از آن، پیراستن نفس و زدودن بدی ها، یادکردن نعمت ها و ثبات بر ایمان و ... .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :