دوشنبه - 2018 فوريه 19 - 4 جمادي الثاني 1439 - 30 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192895
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 8:44
تعداد مشاهدات : 107

دلالت واقعه غدیر بر ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) بر اساس منابع اهل سنت

عنوان این تحقیق « دلالت واقعه غدیر بر ولایت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) بر اساس منابع اهل سنت » می باشد. یکی از مهم ترین حوادث تاریخی، حضور پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در مکانی به نام غدیر خم بوده است. خداوند نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) را در آخرین روزهای حیات خود مأمور به ابلاغ ولایت و جانشینی پس از خویش می کند. آن چه از این واقعه تاریخی به دست می آید، ولایت و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) است که توسط پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، در حجة الوداع، در جمع هزاران نفر مطرح شد و همگان طبق دستور پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، به این انتخاب خدا و رسول، دست بیعت دادند. پس از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، جانشینی آن حضرت به عنوان مهم ترین موضوع اختلاف بین اهل سنت و شیعیان بوده است و آن چه موجب افتراق این دو فرقه شده است، در واقع همان چیزی است که بزرگان و اندیشمندان اهل تسنّن در معتبرترین منابع شان، بدان اعتراف کرده اند و حضرت علی (علیه السلام) را ولیّ پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می دانند. با وجود خساستی که اهل سنت در ذکر خطبه غدیر کردند و تنها حدیث غدیر را در کتب شان جای دادند، با این حال می توان ولایت حضرت علی (علیه السلام) را اثبات کرد و همان اولویّت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در تصرّف را برای حضرت علی (علیه السلام) نیز ثابت نمود. و مولی و ولیّ در حدیث غدیر را، سرپرستی معنا کرد. همان طور که اندیشمندان، مفسّران و علمای اهل سنّت بدان اعتراف کرده اند. با این که شواهد حالیه و مقالیه بر ولایت امام علی (علیه السلام) دلالت می کند، امّا باز هم اهل سنّت حاضر به ولایت پذیری نشدند و غدیر را بر خلاف آن چه مردم آن زمان دریافت کردند، معنا می کنند و هدف از رسالت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در غدیر خم را تنها بیان محبّت و نصرت امیر المؤمنین می دانند. لذا بهترین روش برای خنثی کردن این توطئه ها، استناد به کتب اهل سنّت و استخراج روایات ولایت از مصادر آنان است. این پژوهش در پی آن است تا ضمن واکاوی واقعه غدیر و بررسی روایاتی که بیانگر برخورداری امام علی (علیه السلام) از این مقام است و شبهات اهل سنت راجع به واقعه غدیر را با استفاده از منابع روایی خود آن ها پاسخ گوید. بر این اساس که واقعه غدیر، پرچم دار ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ولایت مداری ایشان است.

   عنوان این تحقیق « دلالت واقعه غدیر بر ولایت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) بر اساس منابع اهل سنت » می باشد.

   یکی از مهم ترین حوادث تاریخی، حضور پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در مکانی به نام غدیر خم بوده است. خداوند نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) را در آخرین روزهای حیات خود مأمور به ابلاغ ولایت و جانشینی پس از خویش می کند. آن چه از این واقعه تاریخی به دست می آید، ولایت و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) است که توسط پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، در حجة الوداع، در جمع هزاران نفر مطرح شد و همگان طبق دستور پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، به این انتخاب خدا و رسول، دست بیعت دادند.

   پس از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، جانشینی آن حضرت به عنوان مهم ترین موضوع اختلاف بین اهل سنت و شیعیان بوده است و آن چه موجب افتراق این دو فرقه شده است، در واقع همان چیزی است که بزرگان و اندیشمندان اهل تسنّن در معتبرترین منابع شان، بدان اعتراف کرده اند و حضرت علی (علیه السلام) را ولیّ پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می دانند.

   با وجود خساستی که اهل سنت در ذکر خطبه غدیر کردند و تنها حدیث غدیر را در کتب شان جای دادند، با این حال می توان ولایت حضرت علی (علیه السلام) را اثبات کرد و همان اولویّت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در تصرّف را برای حضرت علی (علیه السلام) نیز ثابت نمود. و مولی و ولیّ در حدیث غدیر را، سرپرستی معنا کرد. همان طور که اندیشمندان، مفسّران و علمای اهل سنّت بدان اعتراف کرده اند.

   با این که شواهد حالیه و مقالیه بر ولایت امام علی (علیه السلام) دلالت می کند، امّا باز هم اهل سنّت حاضر به ولایت پذیری نشدند و غدیر را بر خلاف آن چه مردم آن زمان دریافت کردند، معنا می کنند و هدف از رسالت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در غدیر خم را تنها بیان محبّت و نصرت امیر المؤمنین می دانند. لذا بهترین روش برای خنثی کردن این توطئه ها، استناد به کتب اهل سنّت و استخراج روایات ولایت از مصادر آنان است.

   این پژوهش در پی آن است تا ضمن واکاوی واقعه غدیر و بررسی روایاتی که بیانگر برخورداری امام علی (علیه السلام) از این مقام است و شبهات اهل سنت راجع به واقعه غدیر را با استفاده از منابع روایی خود آن ها پاسخ گوید. بر این اساس که واقعه غدیر، پرچم دار ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ولایت مداری ایشان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :