چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192874
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 15:46
تعداد مشاهدات : 635

برگزاری جلسه دفاع طلبه کوثر با موضوع «روابط مطلوب اجتماعی از دیدگاه قرآن واسلام»

برگزاری جلسه دفاع طلبه کوثر با موضوع «روابط مطلوب اجتماعی از دیدگاه قرآن واسلام»

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در رشته تفسیر وعلوم قرآن برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح 3 در رشته تفسیر وعلوم قرآن برگزار شد.

صیادی معاون پژوهش کوثر گفت:پایان نامه  خانم بتول چمن سرا از طلاب سطح 3 با موضوع «روابط مطلوب اجتماعی از دیدگاه قرآن واسلام» با راهنمایی حجت الاسلام  حسام الدین خلعتبری و استاد مشاور حجه الاسلام سید ابراهیم میر باقری و با داوری حجه الاسلام محمدحسین خوانین زاده موفق به کسب نمره 19/5گردید.

صیادی،  در  با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت: اجتماعی بودن انسان مقتضی این است که روابط خود را با دیگری بشناسد و به درستی سامان دهد؛ نظر به اینکه در دنیای متمدن، قوانین ضامن اجرایی و عقیدتی ندارند و انسان ها به این قوانین تنها از جنبه ی عادت و قرارداد اجتماعی و احیاناً تشریفات احترام می گذارند لذا روابط اجتماعی در دنیای امروز، بسیار سست و متزلزل است.

وی در ادامه افزود: در این پژوهش با اتکا به دستورهای گسترده و احکام همه جانبه ی اسلام، در همه شئون بشری اعم از فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، با روش توصیفی، در محدوده ی آیات و روایات، به مطلوب نمودن روابط اجتماعی، توجه ویژه ای شده است. با تأمل در آیات و روایات، به روشنی می توان دریافت که عدالت در روابط اجتماعی، ساختاری بوده و تمامی تلاش پیامبران، در مسیر تحقق مراتب عدالت اجتماعی بوده است. رعایت اخلاق اسلامی، در روابط اجتماعی و احترام به حقوق یکدیگر به مطلوب بودن روابط اجتماعی یاری می رساند. قرآن کریم در عرصه فرهنگ، امربه معروف و نهی از منکر را برای هدایت کلی جامعه فریضه می داند و در عرصه اقتصاد برای رفع نیازهای کلی جامعه توصیه به انفاق می کند و بر تشکیل حکومت اسلامی و نفی ستمگری و ستم پذیری در عرصه ی اجتماعی  سیاسی تأکید می ورزد.

معاون پژوهش کوثر، خاطر نشان کرد: واژه های کلیدی این تحقیق عبارتند از : قرآن کریم، اسلام، روایات، روابط مطلوب اجتماعی، خانوادگی، خویشاوندی، شهروندی، سیاست، اقتصاد، فرهنگ.

 گفتنی است، این جلسه17 ماه جاری ساعت12/30 در مدیریت استان تهران برگزار شد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :