دوشنبه - 2018 فوريه 19 - 4 جمادي الثاني 1439 - 30 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190152
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1387 10:0
تعداد مشاهدات : 122

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

دوست و دوستيابي از نگاه آيات و روايات

دوست و دوستيابي از نگاه آيات و روايات

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

دوست و دوستيابي از نگاه آيات و روايات

1387

طيبه سادات سجادي

زهرا امی

شهربانو محلاتی

دوستي، رفيق، خليل، ولي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از آنجايي كه انسان موجودي است اجتماعي، صرف نظر ازا ين كه در چه جامعه اي زندگي مي كند، همواره به دنبال يافتن ياران و دوستان و همراهاني براي خود است.

خداوند متعال براي نزديك تر ساختن پيوند قلبي ميان مسلمانان و مومنان و مستحكم كردن برادري و اخوت، دوستي و محبت را ميان ايشان حاكم ساخت. واژه هايي كه در قرآن و احاديث به اين مطلب اشاره دارند عبارتند از : صديق، خليل، بطانه، قرين، رفيق، ولي و حميم . دوستي به لحاظ هاي مختلف به انواع مختلف تقسيم مي شوند: دوستي حقيقي و مجازي ، دوستي سببي و نسبي، دوستي مجاز و غيرمجاز . تاثير دوست در زندگي و سرنوشت انسان و اهميت آن چيزي نيست كه بتوان آن را انكار كرد. مجموعه ي توصيه ها و هشدارهاي اولياي گرامي اسلام  در   زمينه ي انتخاب دوست به همين منظور ارائه شده است . در طرح دوستي و رفاقت در اين فرهنگ تنها بايد به خاطر خداوند باشد.

هر كاري آداب و رسوم خاص خودش را دارد. و آداب دوستي عبارتند از : اجازه خواستن هنگام ورود ، سلام قبل از كلام، احترام به مجلس، جا باز كردن در مجلس، ذكر كنيه در حضور و ذكر نام در غياب، رعايت آداب نشستن، عافيت گفتن هنگام عطسه، ترك شوخي، نجوا نكردن و نامه نگاري هنگام سفر، شيوه ه اي جلب دوستي نيز شامل احترام گذاشتن ، قدر داني و تحسين، گوش فرادادن ، پرهيز از مجادله، پرهيز از سرزنش و سلامت و اصلاح خطاي خود و ديگران مي شود براي بدست آوردن دوستي هاي پايدار بايد با قلب روي به خداي آورده و دل به نماز سپرد و به مردم نيكي كرده و بر اساس حق رفتار كرد. رعايت حقوق دوستان اصل ميانه روي در دوستي و حفظ فضاي خوش بيني از موارد ضروري است كه در دوستي بايد مورد توجه قرار گيرد.

آزمودن دوست امر اجتناب ناپذيري است كه سره را از ناسره جدا مي كند. طبق روايات دوست شايسته عبارتند از: اهل علم، پرهيزگار، نيكوكار، صبر پيشه، نيك خواه، استوار ساز بر نيكي، پاك ، عدالت پيشه، جهادگر، توكل كننده، تائب، عاقل و خردمند، غمخوار و راز دار، يكرنگ و صميمي، بزرگوار، كم حرف و كم اشتها، پر طاقت و عامل. دوستان ناشايست  نيز عبارتند از : منحرفين از دين، فاسقين، خائنين، جاهلين، ظالمين، ترسويان، تن پروران، بدسابقه ها و مشكوكان، دروغگويان ، بخيلان ، چاپلوسان ، احمقان، شرابخواران، ناسزاگويان، فرومايگان و ....

دوستان ناب باعث حسرت ابدي، افتادن در هلاكت ها ، هم نشين شدن با شيطان و دخول در آتش مي شوند. گر چه معصومان از دوستي با منحرفان اجتناب مي كردند و ديگران را نيز بر حذر مي داشتند اما با آنان رفتاري بزرگوارانه داشته و آنان را همواره به طريق حق هدايت و ارشاد مي كردند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :