يکشنبه - 2018 آوريل 22 - 7 شعبان 1439 - 2 ارديبهشت 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190150
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1387 10:0
تعداد مشاهدات : 148

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

جايگاه خودسازي مادران در سازندگي خانواده

جايگاه خودسازي مادران در سازندگي خانواده

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

جايگاه خودسازي مادران در سازندگي خانواده

 

1387

سمانه توکلی

زهرا امی

شهربانو محلاتی

مادر، خودسازي، خانواده، تربيت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

   خانواده كوچكترين واحد اجتماعي است كه اغلب از پدر و مادر و فرزندان تشكيل شده است. خانواده شامل تعاريف متعددي از ديدگاه هاي مختلف مي شود.

اسلام خانواده را گروهي متشكل از افراد داراي شخصيت مدني، حقوقي، معنوي معرفي مي كند كه هسته ي اوليه آن را ازدواج مشروع زن و مرد تشكيل مي دهد.

خانواده در طول تاريخ داراي اشكال متنوعي بوده اند كه مي توان به خانواده هاي پدر نامي، مادر نامي، خانواده پدر تباري، مادر بومي و ... اشاره كرد.

هر خانواده اي بر اساس نوع و شيوه اداره و نحوه رفتار در آن بر روي فرزندان به طور متفاوت تأثيرگذار است. با توجه به اينكه خانواده اولين محيط تربيتي كودك محسوب مي شود رفتار و حالات گفتار و تمامي سكنات و آداب والدين و به خصوص مادران اثرات عميقي بر فرزندان مي گذارد. مادر از آن جهت كه از آغاز دوران به وجود آمدن طفل با او همراه است و حتي روحيات مادر نيز بر جنين اثر خواهد گذاشت، ارتباط عميق تري با فرزند دارد. وظايف خانواده در قبال فرزندان وظيفه اي سنگين و در عين حال مهم مي باشد اين مسئوليت براي مادران خطيرتر و حساس تر است.

قرآن كريم براي گرامي داشت جايگاه زن، به مقام مادر توجه ويژه اي دارد. وقتي احترام به پدر و مادر را بازگو مي كند، براي گرامي داشت مقام مادر و ذكر اهميت جايگاه او، از زحمات مادر به طور ممتاز وجداگانه سخن مي گويد. در قرآن مادران نمونه اي معرفي شده اند مثل مادر حضرت مريم، مادر حضرت موسي، مادر حضرت عيسي، مادر حضرت يحيي، در روايات نيز به اهميت نقش مادر اشاره شده است : مادر تجلي بخش اسم رحمن است، نيكي به مادر كفاره ي گناهان محسوب مي شود.

با توجه به اهميت مادر در خانه و خانواده و همچنين مسئوليتهايي كه در آينده بر عهده ي او خواهد بود بايد قبل از ازدواج شرايط همسر مطلوب را در نظر داشته و انتخابي صحيح داشته باشيم. ازدواج در نظر اسلام فلسفه اي عميق را دنبال مي كند. اسلام تهذيب نفس و رسيدن به مراحل و مراتب كمال را هدف اصلي براي ازدواج و انتخاب همسر به حساب مي آورد. سه نوع «شناخت» براي برخورداري از زندگي سالم فردي و اجتماعي براي همه ي افراد بشر به خصوص مادران ضروري به نظر مي رسد : 1- شناخت خود يا خودآگاهي، 2- شناخت ديگران يا جامعه، 3- شناخت روابط خود با ديگران. براي خودآگاهي، آگاهي از جايگاه مادري، آشنايي با علم اخلاق، اعتقادات، علوم انساني و علم خانه داري لازم به نظر مي رسد. خودسازي به منظور غلبه بر نقاط ضعف و تقويت جنبه هاي قوت در مادر نقش اصلي را در محيط خانواده ايفا مي كند. تأثير خودسازي مادر در دوران حمل و شيردهي مورد توجه روايات قرار گرفته است. ايمان و اعتقاد مادر در دادن آرامش رواني و مطلوب انديشي اثر مستقيم دارد. از نظر روايات مادران با تقوا در تربيت فرزندانشان به اصل محبت، لذت، تشويق، تعامل، آسان گيري، تدريج، القا و انس بايد توجه داشته باشند. نتيجه رفتار مطلوب مادران با تقوا در خانواده ايجاد يك زندگي متعادل است و  زندگي متعادل در روايات داراي اثر مطلوبي از جمله كسب سلامتي، در امان ماندن از هلاكت، آسان شدن مشكلات، الفت دلها و ... است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :