چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190148
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1387 10:0
تعداد مشاهدات : 202

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

اشتغال زنان و تربیت فرزندان صالح (از منظر آیات و روایات )

اشتغال زنان و تربیت فرزندان صالح (از منظر آیات و روایات )

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

اشتغال زنان و تربیت فرزندان صالح

(از منظر آیات و روایات )

1387

ریحانه جواهر فروش

زهرا امی

شهربانو محلاتی

اشتغال ، تربیت ، کار ، شغل ، شاغل

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مفهوم اشتغال به معنای به کارگیری نیروی متخصص در مشاغل تخصصی و مطابقت دادن متخصصین با پست های تخصصی مورد لزوم سازمان اجتماعی اشاره دارد و مفهوم تربیت بر پرورش استعدادهای انسان یعنی فراهم ساختن زمینه رشد استعدادهای آدمی دلالت می کند.

سیری در آیات شریف قرآن و روایات، ما را بر این امر رهنمون می کند که منعی از طرف پروردگار عالمیان و مربیان  راه حق ، در مورد اشتغال زنان وجود ندارد بلکه گاهی در این مورد تشویق نیز از جانب آن بزرگان صورت گرفته است.مشاغل زنان در عصر بعثت نیز دلیلی بر صدق مدعای ماست .

بررسی ها نشان می دهد شرایط فرهنگی و اجتماعی ، تحصیلات ، تامین نیازهای مادی ، کسب منزلت اجتماعی ، افزایش اوقات فراغت و... از جمله انگیزه ها و عواملی است که زنان را به سمت اشتغال می کشاند. همچنین بهره مندی جامعه از توان و تخصص زن ، ارتقاء سطح فرهنگی خانواده ، افزایش رفاه خانواده ، بهبود موقعیت فرزندان ، کاهش نرخ باروری ، رضایت روحی ، روانی از آثار مثبت اشتغال زنان به شمار می آید. اما در این میان از موانعی که بر سر راه اشتغال زنان در ایران پس از انقلاب وجود دارد ، نباید چشم پوشی کرد .

این موانع دو دسته اند : 1- موانع ساختاری که  به ساختار کشورها ارتباط دارد و شامل : موانع سیاسی ، موانع فرهنگی، موانع اجتماعی و موانع اقتصادی می شود .

2-موانع غیر ساختاری که به ویژگی های  شخصیتی و فیزیولوژیکی باز می گردد و شامل موانع شخصیتی و موانع فیزیولوژیکی  می شود.

در این بین عدو اشتغال زنان نیز نتایج خاص خود را دارد که وابستگی اقتصادی به مرد ، عقب ماندگی فکری و حاشیه نشینی از آن جمله اند.

ناگفته مشخص است که زن در جامعه اسلامی نقش های متعددی را به دوش می کشد .او باید از طرفی معشوقه خوبی برای همسر ، از طرفی مادر خوبی برای فرزندان و از طرف دیگر مدیر و کدبانوی خوبی در خانه باشد.در میان این نقش ها ، نقش مادی حائز اهمیت است.

پس از بررسی مسئله اشتغال زنان لازم است ، به مسئله تربیت فرزندان  صالح بپردازیم. ضرورت  و اهمیت تعلیم و تربیترا در میابیم که شامل رشد فردی ، رشد جامعه ، طبیعت انسان ، سرایت فرهنگ و عصر صنعت و تکنولوژی می شود سپس سیمای انسان صالح را د رقرآن جستجو کنیم .

ویژگی های کلی صالحان و پس از آن ویژگی های اعتقادی ، رفتاری صالحان ، شخصیت های صالح در قرآن ، آثار صالح بودن و دعا در جهت صالح شدن همه آن چیزهایی است که می تواند به نوعی سیمای انسان صالح را به ما بنمایاند.

تربیت کودک ار منظر روایات اسلامی نیز روشنگر راه ما می باشد . آن جا که سخن از ضرورت تربیت فرزند صالح ، نامگذاری شایسته ، لزوم تربیت فرزند از سنین کودکی ، ضرورت مهرورزی و توجه به عواطف کودک ؛ سخنان گهربار و ارزشمند معصومین (علیهم السلام) مصباح هدایتی خواهد بود که طریق معرفت را به ما بنمایاند .

نگاهی اجمالی بر سیره امام علی (علیه السلام)در تربیت فرزند ، دیدگاه ها و نقطه نظرات گرانبهابی آن حضرت  را به ما نشان می دهد. آن امام همام از اهمیت تربیت فرزندان می گوید و از ضرورت تسریع در تربیت فرزندان ، هدف نهایی از تربیت فرزند را بیان می کند و چگونگی تربیت دینی را در نماز ، آموزش قرآن ، تعلیم دعا، آشنایی با علوم اهل بیت و رعایت آداب و سنن اسلامی در هنگام تولد و... خلاصه می کند.

همچنین سیره تربیتی امام رضا (علیه السلام) نیز با توجه به سفر آن حضرت به خراسان و دوری از کانون خانواده و نیز تک فرزندی ، بسیار قابل توجه است .ایشان در سخنان دربار خود به تدریجی بودن تربیت ، اولین گام (آوای توحید) ، نام گذاری شایسته ، مراقبت از کودک ، کودک وسلامتی ، صحبت با کودک ، محبت ، احترام ، نشویق و نظارت والدین به عنولن کلیدهای تربیت اشاره می کنند .

در این میان باید بدانیم که اشتغال زنان پیامد های منفی نیز دارد که از جمله آن ها، سست شدن کانون خانواده ، خستگی به واسطه کار مضاعف خانه و خارج از منزل ، نارضایتی شوهران ، اذیت و آزار جنسی زنان در محیط کار ، اشتغال زنان و مسئله بیکاری ، تحمیلی طاقت فرسا بر زنان و از همه مهم تر مشکلات عاطفی و تحصیلی فرزندان می باشد .اختلافات ناشی از غیبت مادر نیز نباید از دیدها پنهان بماند اما با وجود پیامدهای منفی باز هم می توان ثابت کرد که با این که اولویت با حضور زنان در خانه است ولی اشتغال زنان مایرتی با وظایف همسری و مادری ندارد و در پایان هنر مادری و اشتغال و وجود الگوهای جوامع ما را بر این امر رهنمون می کند که می توان اشتغال را در کنار تربیت فرزندان صالح حفظ کرد .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :