چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190145
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1386 13:0
تعداد مشاهدات : 198

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

تحلیل و بررسی نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه به سران کشورها

تحلیل و بررسی نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه به سران کشورها

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تحلیل و بررسی نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه

به سران کشورها

1386

سمیه سادات میر مهدوی

زارعی اقدم

ضیاء هاشمی

نامه ها، پیامبر، سران

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ادیان الهی همواره ندای هدایت الهی را به گوش بشریت رسانده اند؛ و تلاش کرده اند، انسانها به ورطۀ دنیاگرایی نیفتند، وهمواره این ندا را سر داده اند که عاقبت زمین، برای صالحان می باشدکه نمونۀ آشکار آن نداهای الهی، نامه های پیامبراعظم صلوات الله علیه به سران ملل در سال 7 هجری می باشد که برای رساندن پیام هدایت الهی به سوی تمام بشریت نوشته شده بود.

از آن جهت که سال 85 توسط مقام معظم رهبری، سال پیامبر اعظم صلوات الله علیه ، نامیده شد ضروری به نظر رسید که مهمترین پیامهای هدایت پذیری اسلام یعنی نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه ، بررسی گردد، چرا که در آن اصولی ترین مبانی نظری فطرت انسانها، از جمله حق آزادی، امنیت، عدالت که به تمام بشر تعلق می گیرد بیان شده است، هدف عالی انسانیت یعنی عبودیت تنها برای خداست نه برای غیر خدا؛که نتیجۀ عبودیت برای خداوند، عزت مندی بشر می باشد.

در همین راستا، نگاهی بر زندگی پیامبر اعظم صلوات الله علیه شده است و سپس شیوه های تبلیغ پیامبر اعظم صلوات الله علیه مورد بررسی قرار گرفته است. نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه ، یکی از شیوه های تبلیغ عملی و گفتاری پیامبر صلوات الله علیه بوده است و از متن نامه ها و حواشی سفارت ها به این رسیدیم که اصلاحات پیامبر اکرم صلوات الله علیه ، در زمینۀ عقاید، اخلاق و اعمال و ادیان تحریف شده، بوده است.

و در پایان به هدف بزرگ پیامبر صلوات الله علیه ، که همان اکمال ادیان و رساندن پیام الهی برای برقراری اتحاد می باشد، رسیدیم. پیامبر اکرم صلوات الله علیه ، در جهت نزدیک کردن ادیان گام برداشتند و اتم این پیام الهی توسط منجی آخر حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف) به ظهور خواهد رسید.

از ویژگیها و خصوصیات این نگارش، تحلیل مطالب با دیدی متفاوت است یعنی ابتدا تعریفی از اهداف پیامبر اکرم صلوات الله علیه داریم و سپس تطبیق آن اهداف براساس نامه های پیامبر اکرم صلوات الله علیه می باشد.

برای برداشت مطالب این پژوهش از منابع بسیار با ارزشی چون قرآن و روایات ائمۀ معصومین صلوات الله علیه و تفاسیری همچون المیزان، مجمع البیان، عیاشی و هدایت و ... و کتب تاریخی همچون مکاتیب الرسول، یعقوبی، تاریخ کامل، طبری و ... و CD نمایه و مقالات استفاده شده است.

شیوۀ تدوین و تنظیم مطالب، کتابخانه ایست، که با مراجعه به کتابخانه های مختلف مطالب مورد نظر استخراج گردیده است. و با استفاده از مقالات مرتبط با موضوع، در نشریات و مجلات و اینترنت به تجزیه و تحلیل هر چه بیشتر موضوع پرداختیم. نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه به سوی سران، نمادی از شعار جهان شمولی اسلام می باشد که نقش به سزایی در تربیت و هدایت پذیری همۀ انسانها دارد. انسان معاصر با تدبر در اصول نامه ها و تسلیم شدن به دعوت پیامبر اکرم صلوات الله علیه ، که نه تنها متعلق به آن زمان خاص، بلکه متعلق به همۀ اعصار می باشد، می تواند در جهت آزروهای بزرگ خود که همان عدالت خواهی، آزادی و امنیت است، دست یابد، در نتیجه نامه های پیامبر اعظم صلوات الله علیه در تثبیت و گسترش آیین اسلام در جهان بشریت نقش و تأثیر به سزایی داشته است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :