پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190103
تاریخ انتشار : 23 آذر 1391 12:41
تعداد مشاهدات : 241

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

تولی و تبری و آثار فردی و اجتماعی آن

تحقیق پایانی سرکارخانم زهرا قنبری با عنوان"تولی و تبری و آثار فردی و اجتماعی آن"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

تولی و تبری و آثار فردی و اجتماعی آن

 

1391

 

زهرا قنبری

 

 

 

پروانه تسبیحی

 

 

 

 

 

طوبی شاکری

 

 

تولی ، تبری ، حب ، بغض

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تولی و تبری و تاثير آن بر رفتارهای فردی و اجتماعی انسان يکی از مباحث مهم اعتقادی ما مسلمانان است. تولی به معنای دوست داشتن خداوند، پيامبر - صلی الله عليه و آله و سلم - و امامان - عليهم السلام - و تبری به معنای دشمن داشتن دشمنان خدا و رسول و اهل بيت ايشان می­باشد. اين دو اصل يکی از عقايد مهم باورهای اعتقادی ميان شيعيان است. چنانکه معتقدند تولی معنايی رفيع­تر و وسيع­تر از دوستی دارد و آن پذيرفتن ولايت و سرپرستی می­باشد که بعد از خداوند، ائمه­ی اطهار - عليهم السلام - تنها کسانی هستند که شايستگی چنين مقامی را دارند. تبری نيز به معنای زير بار ولايت غير خدا نرفتن می­باشد که اين مسئله نيز در سايه­ی رهنمودهای اهل بيت - عليه السلام - در شناختن مسير حق و دشمنان حق ميسر می­گردد.

با دقت در آيات و روايات مطرح شده در اين باب، اين نکته قابل توجه است که تولی و تبری تعيين کننده­ی حدود دوستی­ها و دشمنی­های انسان مؤمن می­باشند و مسلمانان حق ندارند دشمنان خداوند و اوليای الهی را به عنوان ولی، سرپرست و دوست برگزينند، چرا که پذيرش يا عدم پذيرش اين دو اصل بر طبق آيات الهی و کلام معصومين- عليهم السلام- در زندگی دنيوی و اخروی انسان تأثير دارد.

تولی و تبری که متأثر از عواطف مهم انسان­ها همچون حب و بغض می­باشد، نقش مهمی را در تربيت اخلاق فردی ايفا می­کند و انگيزه­ی بسياری از رفتارهای پسنديده يا نکوهيده­ی فرد می­باشد، چرا که پديد آمدن پيوندهای عاطفی به صورت خودکار اصول اخلاقی و ارزشی ديگری را نيز تحت تأثير قرار می­دهد و زمينه­ساز مسائلی همچون؛ گذشت، احساس مسئوليت، احسان و نيکی، حفظ آبروو حرمت ديگران و....می­باشد. شناخت دوستان و دشمنان از آن جهت که مقدمه­ی دل بستن و درآويختن به يکی و بيزاری جستن و دوری گزيدن از ديگری است ، برای همه­ی کسانی که طالب هدايت و رستگاری هستند بسيار ضروری است. نجات و رستگاری و يا سقوط و گمراهی هر انسانی بستگی تام به اين نکته دارد که پيرو و دنباله رو چه کسی است و دل در گرو ولايت و دوستی که سپرده است.

افزون بر اين اسلام دينی است که از ابعاد فردی و اجتماعی برخوردار است، بدين منظور علاوه بر نگاه فردی به آموزه­های اسلامی از منظر اجتماعی نيز می­توان به آن­ها نگريست، از اين رو با نگاهی نو به آموزه­ی تولی و تبری پی می­بريم که نقش مهمی را در تعيين روابط مسلمانان در درون جامعه­ی اسلامی ايفا می­کند. همچنين مشخص کننده­ی چگونگی روابط حکومت اسلامی با حکومت­های ديگر اعم از مسلمان و غيرمسلمان و نيز متجاوز وغيرمتجاوز خواهد بود.   

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :