دوشنبه - 2018 فوريه 19 - 4 جمادي الثاني 1439 - 30 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190099
تاریخ انتشار : 4 مهر 1391 12:28
تعداد مشاهدات : 103

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

خدمات امام صادق (عليه السلام) در حفظ مذهب تشيع

تحقیق پایانی سرکار خانم لیلا اشرفی با عنوان"خدمات امام صادق (عليه السلام) در حفظ مذهب تشيع"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

خدمات امام صادق (عليه السلام) در حفظ مذهب تشيع

 

1391

 

ليلا اشرفي

 

 

فاطمه شیرازی کیا

 

 

طوبی شاکری

 

خدمات، امام، امام صادق (عليه السلام) ، مذهب، شيعه و تشيع

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

پايه گذار مكتب تشيع در تفكر اسلامي، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مي باشند هرچند به صورت علميت در عصر خلافت حضرت علي (عليه السلام) ظهور كرد و خود آن حضرت پيروان خويش را به اين نام خواند.

پس از رحلت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) شيعه روزگار سختي را پشت سر گذاشت خصوصا در دوران حكومت بني اميه كه براي شيعيان محدوديت زيادي قائل بودند و آنان را تحت آزار و اذيت قرار مي دادند و مانع از تبليغ و نشر احاديث و تفسير آيات قرآن توسط امامان شيعه مي شدند.

در ميان ائمه معصومين (عليهم السلام)، روزگار امامت امام صادق (عليه السلام) منحصر به فرد بوده است؛ آن زمان از نظر سياسي، دوره ي ضعف و تزلزل بني اميه و ابتداي روي كار آمدن بني عباس مي باشد. و از نظر فكري و فرهنگي؛ عصر برخورد انديشه ها و پيدايش فرق و مذاهب مختلف، در اثر بر خورد مسلمين با عقايد و آراي اهل كتاب و مواجهه با نظرات دانشمندان يونان بوده است كه باعث بروز شبهات زيادي درجامعه شده بود.

امام صادق (عليه السلام) در برابر تحريف در عرصه هاي مختلف تفسير و قرائت قرآن و حديث شريف نبوي به روشنگري و اصلاح پرداخته و در برابر مكتب ها و مسلك هاي انحرافي ايستاده و با معرفي اسلام ناب و فقه شيعي اصيل مسير صحيح اسلام را روشن نموه و در طي 34 سال امامت خود با برپايي نهضت عظيم علمي و انقلاب فرهنگي، در هر فرصتي به طاغوت زدايي پرداخت.

از ديگر اقدامات حائز اهميت و سازنده ي ايشان ايجاد دانشگاه اسلامي اهل بيت و تربيت نخبگان صالح در تمام زمينه هاي علمي مختلف آن زمان مي باشد كه در جهت حفظ جامعه ي اسلامي و حفاظت از شريعت اسلام و در نهايت تشكيل حكومت اسلامي بود.

خط تربيتي امام صادق (عليه السلام) بر اساس تشخيص سطح فكري و واقعيت روحي هر كدام از اصحاب و شاگردانشان بود تا هر كدام از آنها بتوانند مسئوليت خود را در جامعه به نحو احسن انجام داده و بار مسئوليت اصلاح امت را بدوش بكشند.

امام صادق (عليه السلام) با تربيت بيش از چهار هزار شاگرد فرهيخته احاديث و بياناتشان را نسل به نسل به دست ما رسانده اند و با احياي سنت نبوي و فرهنگ اصيل و غني شيعي اسلام ناب را تا امروز زنده نگه داشته اند؛ و با اين ميراث گرانقدر تا ابد مسلمين را مديون خود ساخته اند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :