چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189921
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 11:24
تعداد مشاهدات : 180

مدرسه علمیه حضرت حجت(عج)

تحقیق پایانی با عنوان مطالعه تطبیقی عبادی – اخلاقی حضرت مریم سلام­الله علیها در قرآن و اناجیل اربعه

تحقیق پیش­رو ویژگیهای عبادی – اخلاقی حضرت مریم سلام­الله علیها به صورت تطبیقی، با مطالعه در قرآن و اناجیل اربعه به روش کتاب خانه­ای گردآوری شده است که در ابتدا به بیان ویژکیهای بیان شده از حضرت در قرآن کریم از جمله نسب، تحریر و نذر و نامگذاری مریم سلام­الله علیها از جانب مادر و تقدیم ایشان به کنیسه که اولین و مؤثرترین گام را در شکل­گیری شخصیت آن بانوی بزرگوار برداشته و سپس به مؤقعیت ویژه زندگی ایشان و عهده­دار شدن نقش مادری یکی از پیامبران بزرگ و اولولعزم به طور معجزه­آسا و نیز به دیگر ویژگیهای حضرت نظیر عبادت، برگزیدگی، تطهیر، عفت و ... پرداخته است. در ادامه ویژگیهای حضرت مریم سلام­الله علیها در اناجیل و باردارشدن حضرت به مسیح علیه­السّلام و ... بیان گردیده و ویژگیهای بیان شده در قرآن و اناجیل اربعه مورد تطبیق قرار داده شده است که تنها شباهت موجود و نحوه بارداری حضرت می­باشد و برخلاف قرآن کریم، اناجیل بیشتر نقش مادری حضرت بیان گردیده و از این رو تفاوت، اهمیت و ارج و قربی که قرآن نسبت به این بانوی بزرگوار قائل است مشخص گردد. که ویژگیهای برجسته­ی مستقل و مربوط به خود حضرت همچون عبادت، صدیقه، عفت و الگوبودن و ... بیان نموده است. در پایان برای شناخت بیشتر جایگاه والای ایشان در اسلام برخی ویژگی­های قرآنی مریم سلام­الله علیها بانوی برزگوار و نمونه اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام­الله علیها بیان گردیده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت حجت(عج)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مطالعه تطبیقی عبادی اخلاقی حضرت مریم سلام­الله علیها در قرآن و اناجیل اربعه

 

 

 

پاییز1392

 

مریم عبداللهی

 

خانم نرگس چمن­سرا

 

 

 

 

 

قرآن، اناجیل، مریم، اخلاقی، عبادی

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تحقیق پیش­رو ویژگیهای عبادی اخلاقی حضرت مریم سلام­الله علیها به صورت تطبیقی، با مطالعه در قرآن و اناجیل اربعه به روش کتاب خانه­ای گردآوری شده است که در ابتدا به بیان ویژکیهای بیان شده از حضرت در قرآن کریم از جمله نسب، تحریر و نذر و نامگذاری مریم سلام­الله علیها از جانب مادر و تقدیم ایشان به کنیسه که اولین و مؤثرترین گام را در شکل­گیری شخصیت آن بانوی بزرگوار برداشته و سپس به مؤقعیت ویژه زندگی ایشان و عهده­دار شدن نقش مادری یکی از پیامبران بزرگ و اولولعزم به طور معجزه­آسا و نیز به دیگر ویژگیهای حضرت نظیر عبادت، برگزیدگی، تطهیر، عفت و ... پرداخته است. در ادامه ویژگیهای حضرت مریم سلام­الله علیها در اناجیل و باردارشدن حضرت به مسیح علیه­السّلام و ... بیان گردیده و ویژگیهای بیان شده در قرآن و اناجیل اربعه مورد تطبیق قرار داده شده است که تنها شباهت موجود و نحوه بارداری حضرت می­باشد و برخلاف قرآن کریم، اناجیل بیشتر نقش مادری حضرت بیان گردیده و از این رو تفاوت، اهمیت و ارج و قربی که قرآن نسبت به این بانوی بزرگوار قائل است مشخص گردد. که ویژگیهای برجسته­ی مستقل و مربوط به خود حضرت همچون عبادت، صدیقه، عفت و الگوبودن و ... بیان نموده است.

در پایان برای شناخت بیشتر جایگاه والای ایشان در اسلام برخی ویژگی­های قرآنی مریم سلام­الله علیها بانوی برزگوار و نمونه اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام­الله علیها بیان گردیده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :