شنبه - 2018 آوريل 21 - 6 شعبان 1439 - 1 ارديبهشت 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189915
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 11:3
تعداد مشاهدات : 131

مدرسه علمیه حضرت حجت(عج)

تحقیق پایانی با عنوان آثار دين و دينداري در زندگي فردي و اجتماعي انسان

آثار دين و دينداري در زندگي فردي و اجتماعي انسان در تحقيق حاضر آثار دين و دينداري در زندگي انسان مورد بررسي قرار گرفته است تا روشن گردد دين و دينداري تا چه ميزاني مي­تواند زندگي انسان را هدفمند ساخته و به آن معنا بخشد. فاصله گرفتن از دين و دينداري موجبات ايجاد تنش­هاي بسياري را در جوامع موجب شده است، در اين ميان بازگشت مجدد به دين مي­تواند تا حدود زيادي با اين مشكلات و تنش­هاي موجود در جامعه مقابله نمايد بنابراين ضرورت تحقيق درباره آثار دين و دينداري در زندگي انسان و جوامع انساني روشن مي­گردد تا با ايجاد شناخت درباره­ي آثار دين و دينداري اسباب گرايش به دين در جامعه محقق گردد و از اين طريق تنش­ها و درگيري­ها تقليل يابد. بنابراين عمل بر طبق آموزه­ها و تعاليم ديني مي­تواند آثار سازنده­اي در زندگي فردي و اجتماعي افراد داشته و در نهايت سعادت حقيقي را براي انسان به ارمغان آورد. در اين ميان برخي از آثاري كه دين و دينداري در زندگي فردي انسانها مي­گذارد مورد بررسي قرار گرفته است از جمله: معنابخشي به زندگي انسان، و هدايت انسان در مسير سعادت، رهايي انسان از اسارت­ها، ايجاد نشاط و انبساط خاطر، سلامت روح و جسم، پرورش فضايل اخلاقي در انسان و همچنين به بررسي برخي از آثاري كه دين و دينداري در زندگي اجتماعي انسان مي­گذارد پرداخته شده است از جمله: شكل­گيري تمدن و بهبود روابط اجتماعي ـ الفت و محبت قلوب نسبت به ديگران ـ برقراري عدالت اجتماعي ـ رعايت قوانين اجتماعي ـ ايجاد امنيت اجتماعي. روش كار در اين تحقيق مراجعه به آيات قرآن و روايات معصومين عليهم السلام و كتابهاي جامعه­شناسي و روانشناسي كه توسط انديشمندان مسلمان و غير مسلمان نگاشته شده مي­باشد تا آنچه بيان مي­گردد از اتقان لازم برخوردار باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت حجت(عج)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار دين و دينداري

در زندگي فردي و اجتماعي انسان

 

 

پاییز 1391

 

 

طاهره مرادي

 

 

سركار خانم نصيري

 

 

حجت الاسلام و المسلمين سيد مجتبي تدين

 

 

دين، دينداري، آثار فردي، آثار اجتماعي

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آثار دين و دينداري در زندگي فردي و اجتماعي انسان

در تحقيق حاضر آثار دين و دينداري در زندگي انسان مورد بررسي قرار گرفته است تا روشن گردد دين و دينداري تا چه ميزاني مي­تواند زندگي انسان را هدفمند ساخته و به آن معنا بخشد.

فاصله گرفتن از دين و دينداري موجبات ايجاد تنش­هاي بسياري را در جوامع موجب شده است، در اين ميان بازگشت مجدد به دين مي­تواند تا حدود زيادي با اين مشكلات و تنش­هاي موجود در جامعه مقابله نمايد بنابراين ضرورت تحقيق درباره آثار دين و دينداري در زندگي انسان و جوامع انساني روشن مي­گردد تا با ايجاد شناخت درباره­ي آثار دين و دينداري اسباب گرايش به دين در جامعه محقق گردد و از اين طريق تنش­ها و درگيري­ها تقليل يابد.

بنابراين عمل بر طبق آموزه­ها و تعاليم ديني مي­تواند آثار سازنده­اي در زندگي فردي و اجتماعي افراد داشته و در نهايت سعادت حقيقي را براي انسان به ارمغان آورد.

در اين ميان برخي از آثاري كه دين و دينداري در زندگي فردي انسانها مي­گذارد مورد بررسي قرار گرفته است از جمله: معنابخشي به زندگي انسان، و هدايت انسان در مسير سعادت، رهايي انسان از اسارت­ها، ايجاد نشاط و انبساط خاطر، سلامت روح و جسم، پرورش فضايل اخلاقي در انسان و همچنين به بررسي برخي از آثاري كه دين و دينداري در زندگي اجتماعي انسان مي­گذارد پرداخته شده است از جمله:

شكل­گيري تمدن و بهبود روابط اجتماعي ـ الفت و محبت قلوب نسبت به ديگران ـ برقراري عدالت اجتماعي ـ رعايت قوانين اجتماعي ـ ايجاد امنيت اجتماعي.

روش كار در اين تحقيق مراجعه به آيات قرآن و روايات معصومين عليهم السلام و كتابهاي جامعه­شناسي و روانشناسي كه توسط انديشمندان مسلمان و غير مسلمان نگاشته شده مي­باشد تا آنچه بيان مي­گردد از اتقان لازم برخوردار باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :