چهارشنبه - 2017 نوامبر 22 - 4 ربيع الاول 1439 - 1 آذر 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189885
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1395 9:53
تعداد مشاهدات : 104

هفته دولت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های دولت یازدهم، هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارائه گزارش به مردم از کارهای انجام گرفته خواندند و نکات مهمی را در قالب چند سرفصل در زمینه های «مسایل اقتصادی و اقتصاد مقاومتی»، «سیاست خارجی»، «علم و فناوری»، «امنیت»، «فرهنگ»، «برنامه ششم توسعه» و «فضای مجازی» و «حقوق های نجومی»به عنوان اولویت های اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم در یک سال پیش رو بیان کردند.

اولویت های نقشه راه دولت در کلام مقام معظم رهبری


سرفصل های اولویت های اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم:

1. مسائل اقتصادی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

-مشکلات و گره های اقتصادی، مسئله اول کشور است که باید حل شوند و حل آنها در گرو اجرای صحیح و دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

 

-باید قاطعانه مانع از ادامه طرح ها یا برنامه های اقتصادی غیرهمسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی شد.

 

-یکی از الزامات مهم عملی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفتمان سازی است.

 

-حرکت علمی سال های اخیر کشور و پیشرفت ها در بخش های هوا فضا، نانو، هسته ای و زیست فناوری ناشی از گفتمان سازی حرکت علمی و نهضت نرم افزاری در ۱۲ سال گذشته است.

 

-دیوان سالاری» و «مقررات دست و پا گیر برای تولیدکنندگان و کارآفرینان» یکی از موانع اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

 

-یکی دیگر از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت های دانش بنیان است؛ طرح هایی که در داخل به وسیله شرکت های دانش بنیان قابل اجرا هستند، نباید به شرکت های خارجی داده شوند.

 

2.سیاست خارجی

-سیاست خارجی یکی از اولویت های دولت بوده است؛ من با این موضوع موافقم و همواره معتقد به کار دیپلماسی بوده ام اما باید توان دیپلماسی را به صورت مناسب و متوازن در دنیا توزیع کرد.

 

-آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین باید سهم مناسب خود را در سیاست خارجی کشور داشته باشند.

 

-تنها چیزی که در دیپلماسی می تواند مورد اعتماد قرار گیرد، کار ثابت، مُسلّم، امضا شده و قابل احتجاج است.

 

-باید از بدحسابی آمریکایی ها در قضیه برجام، تجربه آموخت؛ این تجربه به ما می آموزد که به وعده های هیچ یک از دولت ها در آمریکا نمی توان اعتماد کرد و نباید در مقابل وعده آنها اقدام نقد انجام داد.

 

-انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدی و خباثت طرف مقابل مربوط می شود نه عناصر خودمان؛ زیرا مذاکره کنندگان ما به اندازه توان خود تلاش شبانه روزی انجام دادند و ما قدردان این زحمات هستیم.

 

3.علم و فناوری

-سرعت حرکت علمی در دنیا بالا و فاصله ما نیز با پیشرفت علمی دنیا زیاد است؛ برای جبران این عقب ماندگی هیچ چاره ای جز افزایش شتاب رشد حرکت علمی وجود ندارد و باید گفتمان پیشرفت علمی در کشور ادامه یابد و متوقف نشود.

 

-تاکید بر لزوم افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پرداخت کامل بودجه ناچیز کنونی و همچنین ارتباط دانشگاه و صنعت

 

4.امنیت

-به لطف خداوند و با تلاش و زحمات قابل تقدیر نیروهای نظامی و امنیتی در حالی که کشورهای منطقه مملو از حوادث و ناامنی هستند، کشور از یک سپر امنیتی مستحکمی برخوردار است.

 

-روحیه انقلابی و دینی مردم» یکی از عناصر اصلی سپر امنیتی مستحکم کشور است؛ به هیچ وجه نباید در این سدّ دفاعی ملی خللی ایجاد شود.

 

-دشمن از افزایش توان دفاعی و موشکی کشور نگران است؛ بنابراین باید به افزایش توان دفاعی کمک و از آن حمایت کرد.

5.فرهنگ

-بنده طرفدار جزم اندیشی، فشار و اختناق در عرصه فرهنگ نیستم بلکه به آزاداندیشی اعتقاد راسخ دارم اما آزاداندیشی به معنای ولنگاری و اجازه دادن به دشمن برای لطمه زدن نیست.

-اغلب کارهای خوب و مفید کشور به دست جوانان مؤمن و انقلابی انجام می شود؛ چرا باید تئاتر یا فیلمی تولید شود که تیشه به ریشه ایمان این جوان بزند؟

 

-عملکرد دستگاه های فرهنگی را در هر دو سطح «آفندی» و «پدافندی» ضعیف است؛ آیا نباید مسئولان فرهنگی، آن کسی را که عمرش را در خدمت به دین و انقلاب اسلامی گذرانده به فردی که در تمام عمر خود قدمی در راه دین و انقلاب برنداشته و حتی گاهی ضربه نیز زده است، ترجیح بدهند؟

 

6.برنامه ششم توسعه

-برنامه های توسعه، هماهنگی و هم افزایی ایجاد می کنند و هم چون حلقه های یک زنجیر، کشور را به اهداف برنامه چشم انداز می رسانند، بنابراین با پیش بردن سریع برنامه ششم، نگذارید کار بیش از این متوقف شود.

 

7.فضای مجازی

-از فرصت های فضای مجازی استفاده حداکثری و تهدیدهای آن دفع شود؛ هدف از تشکیل شورای عالی فضای مجازی نیز همین است؛ باید در ایجاد شبکه ملی اطلاعات و راه اندازی آن تسریع شود.

 

8.حقوق های نجومی

-نباید از قضیه حقوق های نجومی به آسانی عبور کرد. اعتماد مردم در این قضیه ضربه فراوانی خورده است، زیرا مردم و جوانان تحصیل کرده دریافت های خود را با این دریافت های غیرعادلانه مقایسه می کنند و این سؤال را می پرسند که بر اساس چه معیار و امتیازی و به دلیل انجام کدام کار ویژه این حقوق ها پرداخت شده است؟

 

-در موارد بجا و لازم، قوه قضائیه نیز باید ورود و با متخلفان برخورد کند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک هفته دولت، یاد شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان «الگوی اخلاص، پرکاری و مردمی بودن» متأسفانه برخی تلاش دارند تا برای این جنایت کارانی که هزاران نفر از مردم عادی تا مسئولان و شخصیت های برجسته را به شهادت رساندند، فضای مظلومیت ایجاد و چهره نورانی امام راحل(ره) را خدشه دار کنند اما این دست های خبیث و مغرض به نتیجه نخواهند رسید و همانند گذشته ناکام خواهند ماند.

 

این گزارش ها بسیار خوب بودند و باید به اطلاع مردم رسانده شود، زیرا سرمایه اصلی، مردم و اعتماد و امید آنان است.

 

-دولت باید با برنامه ریزی و جدیت، حداکثر بهره برداری را برای کار و تلاش در یک سال باقیمانده انجام دهد.

 

-دولت نباید به هیچ وجه خود را سرگرم بحث های انتخاباتی کند بلکه باید تا آخرین روز کاری، برای کار، تلاش و حل مشکلات برنامه ریزی کند و بهترین تبلیغ برای دولتِ در رأس کار، اقدام و عمل آن دولت است.

 

- انتقاد، ضرری ندارد اما این انتقاد باید منصفانه و همراه با ارائه راهکار صحیح باشد.

 

تفصیل سر فصل های نقشه راه دولت در کلام مقام معظم رهبری

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از بیان نکات مقدماتی، چندین سرفصل را به عنوان اولویت های اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم بیان کردند.

 

سر فصل اول: «مسائل اقتصادی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی»

«مسائل اقتصادی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی»، اولین سرفصلی بود که رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند و گفتند: امروز مشکلات و گره های اقتصادی، مسئله اول کشور است که باید حل شوند و حل آنها در گرو اجرای صحیح و دقیق سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با قدردانی از گزارش معاون اول رئیس جمهور در خصوص فعالیت ها و اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، بر لزوم پیگیری جدی و قدم به قدم همه طرح ها تا رسیدن به مرحله آخر تأکید کردند و افزودند: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید همه فعالیت های پر حجم و گسترده اقتصادی در بخش های دولتی و خصوصی را رصد و مراقبت کند که همه این فعالیت ها، همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی باشند.

 

ایشان تأکید کردند: باید قاطعانه مانع از ادامه طرح ها یا برنامه های اقتصادی غیرهمسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی شد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید همه ظرفیت های کشور در بخش های کشاورزی و صنعت به میدان آورده شوند، خاطرنشان کردند: یکی از الزامات مهم عملی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی، «گفتمان سازی» است که با تبیین صحیح این سیاست ها و تأثیرات آن، از جانب مسئولان، امکان پذیر است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای، حرکت علمی سال های اخیر کشور و پیشرفت ها در بخش های هوافضا، نانو، هسته ای و زیست فناوری را ناشی از گفتمان سازی حرکت علمی و نهضت نرم افزاری در ۱۲ سال گذشته دانستند و خاطرنشان کردند: در موضوع اقتصاد مقاومتی هم باید چنین گفتمانی در جامعه شکل بگیرد.

 

ایشان با تأکید بر اینکه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند اقداماتی فراتر از کارهای متعارف دولت در عرصه اقتصادی است، افزودند: برای عملی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی باید کاری جهشی و خارج از روالِ کارهای روزمره و متعارف انجام شود.

 

حضرت آیت الله خامنه ای، «واگذاری اختیارات تصمیم گیری به استان ها»، «هدایت تسهیلات بانکی و همچنین حجم عظیم نقدینگی به سوی تولید»، «مشوّق های صادراتی»، «پرداخت به موقع بهای محصولات کشاورزی» و «توجه جدی به روستاها و صنایع تبدیلی» را از جمله اقدامات اساسی و ممکن برای عملی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی خواندند.

 

ایشان موضوع «دیوان سالاری» و «مقررات دست و پا گیر برای تولیدکنندگان و کارآفرینان» را یکی از موانع اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: یکی دیگر از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت های دانش بنیان است. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: طرح هایی که در داخل به وسیله شرکت های دانش بنیان قابل اجرا هستند، نباید به شرکت های خارجی داده شوند.

 

سرفصل دوم:«سیاست خارجی»

حضرت آیت الله خامنه ای به سرفصل دوم یعنی «سیاست خارجی» پرداختند و با اشاره به اینکه سیاست خارجی یکی از اولویت های دولت آقای روحانی بوده است، افزودند: من با این موضوع موافقم و همواره معتقد به کار دیپلماسی بوده ام اما باید توان دیپلماسی را به صورت مناسب و متوازن در دنیا توزیع کرد.

 

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین باید سهم مناسب خود را در سیاست خارجی کشور داشته باشند.

 

ایشان با تأکید بر ضرورت اتّخاذ موضع فعال در سیاست خارجی، گفتند: در مسائلی همچون مسائل منطقه که بسیار پیچیده و در هم تنیده است، باید با دقت و هوشیاری و قدرت فکر، و فعال و اثرگذار وارد میدان شد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای لزوم استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای پیشرفت اقتصاد را نیز مورد تأکید قرار دادند.

 

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به غیر قابل اتکا بودن رفتارهای ظاهری در فضای دیپلماسی، گفتند: تنها چیزی که در دیپلماسی می تواند مورد اعتماد قرار گیرد، کار ثابت، مُسلّم، امضا شده و قابل احتجاج است.

 

ایشان با تأکید بر اینکه باید از بدحسابی آمریکایی ها در قضیه برجام، تجربه آموخت، خاطرنشان کردند: این تجربه به ما می آموزد که به وعده های هیچ یک از دولت ها در آمریکا نمی توان اعتماد کرد و نباید در مقابل وعده آنها اقدام نقد انجام داد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدی و خباثت طرف مقابل مربوط می شود نه عناصر خودمان؛ زیرا مذاکره کنندگان ما به اندازه توان خود تلاش شبانه روزی انجام دادند و ما قدردان این زحمات هستیم.

 

سرفصل سوم: «علم و فناوری»

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود به موضوع «علم و فناوری» به عنوان سرفصل سوم نقشه راه دولت اشاره کردند و گفتند: کشور برای پیشرفت نیازمند علم و فناوری است و در سال های گذشته پیشرفت های خوبی در این عرصه به دست آمد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از کاهش شتاب رشد حرکت علمی در سال های اخیر، خاطرنشان کردند: سرعت حرکت علمی در دنیا بالا و فاصله ما نیز با پیشرفت علمی دنیا زیاد است، بنابراین برای جبران این عقب ماندگی هیچ چاره ای جز افزایش شتاب رشد حرکت علمی وجود ندارد و باید گفتمان پیشرفت علمی در کشور ادامه یابد و متوقف نشود.ایشان همچنین بر لزوم افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پرداخت کامل بودجه ناچیز کنونی و همچنین ارتباط دانشگاه و صنعت تأکید کردند.

 

سرفصل چهارم: «امنیت»

چهارمین سرفصلی که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، موضوع «امنیت» بود.حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: به لطف خداوند و با تلاش و زحمات قابل تقدیر نیروهای نظامی و امنیتی در حالی که کشورهای منطقه مملو از حوادث و ناامنی هستند، کشور از یک سپر امنیتی مستحکمی برخوردار است.

 

ایشان، «روحیه انقلابی و دینی مردم» را یکی از عناصر اصلی سپر امنیتی مستحکم کشور دانستند و تأکید کردند: به هیچ وجه نباید در این سدّ دفاعی ملی خللی ایجاد شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تشکیلات نظامی و امنیتی کشور یکی دیگر از عناصر سپر امنیتی مستحکم کشور است، خاطرنشان کردند: باید همواره به این تشکیلات کمک شود و مورد تشویق نیز قرار گیرند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای، تجهیزات و امکانات دفاعی کشور را سومین عنصر ایجاد سپر امنیتی خواندند و افزودند: دشمن از افزایش توان دفاعی و موشکی کشور نگران است؛ بنابراین باید به افزایش توان دفاعی کمک و از آن حمایت کرد.

 

سر فصل پنجم: «فرهنگ»

مسئله «فرهنگ» پنجمین سرفصلی بود که رهبر انقلاب اسلامی به عنوان یک اولویت بسیار مهم کشور بر آن تأکید کردند و افزودند: فرهنگ شامل ادبیات، هنر، سبک زندگی، رفتار و اخلاق اجتماعی است و دستگاه های فرهنگی در تمام این بخش ها مسئولیت و وظیفه دارند.

 

ایشان افزودند: بنده طرفدار جزم اندیشی، فشار و اختناق در عرصه فرهنگ نیستم بلکه به آزاداندیشی اعتقاد راسخ دارم اما آزاداندیشی به معنای ولنگاری و اجازه دادن به دشمن برای لطمه زدن نیست.

 

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به انجام اغلب کارهای خوب و مفید کشور به دست جوانان مؤمن و انقلابی این سؤال را مطرح کردند که چرا باید تئاتر یا فیلمی تولید شود که تیشه به ریشه ایمان این جوان بزند؟

 

رهبر انقلاب اسلامی، عملکرد دستگاه های فرهنگی را در هر دو سطح «آفندی» و «پدافندی» ضعیف ارزیابی کردند و با تأکید بر اهمیت پرداختن به عرصه های متنوع فرهنگی و همچنین در نظر گرفتن انگیزه ها و سوابق شخصیت های فرهنگی، افزودند: آیا نباید مسئولان فرهنگی، آن کسی را که عمرش را در خدمت به دین و انقلاب اسلامی گذرانده به فردی که در تمام عمر خود قدمی در راه دین و انقلاب برنداشته و حتی گاهی ضربه نیز زده است، ترجیح بدهند؟ حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این سرفصل تأکید کردند: در فرهنگ باید روحیه آزاداندیشی همراه با برنامه ریزی عادلانه وجود داشته باشد و با هدایت و کمک به رویش های خوب جلوی ضربات فرهنگی گرفته شود.

 

سر فصل ششم: « برنامه ششم توسعه»

ششمین سرفصل از اولویت های کشور و نقشه راه دولت، موضوع اهمیت برنامه ششم توسعه و لزوم تسریع در نهایی کردن آن بود.

 

ایشان با اشاره به تأخیر در ارائه برنامه ششم توسعه، افزودند: برنامه های توسعه، هماهنگی و هم افزایی ایجاد می کنند و همچون حلقه های یک زنجیر، کشور را به اهداف برنامه چشم انداز می رسانند، بنابراین با پیش بردن سریع برنامه ششم، نگذارید کار بیش از این متوقف شود.

 

سر فصل هفتم: «فضای مجازی»

حضرت آیت الله خامنه ای هفتمین سرفصل از توصیه های خود به دولت را مسئله فضای مجازی خواندند و گفتند: فضای مجازی، دنیایی رو به رشد، بسیار وسیع و غیرقابل توقف است که فرصت های بزرگ و در عین حال تهدیدهایی را هم می تواند به همراه داشته باشد.

 

ایشان با تأکید بر ضرورت استفاده حداکثری از فرصت های فضای مجازی و دفع تهدیدهای آن، هدف از تشکیل شورای عالی فضای مجازی را همین مسئله بیان و خاطرنشان کردند: باید در ایجاد شبکه ملی اطلاعات و راه اندازی آن تسریع شود.

 

سر فصل هشتم: «حقوق های نجومی»

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع حقوق های نجومی اشاره کردند. حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه نباید از این قضیه به آسانی عبور کرد، خاطر نشان کردند: اعتماد مردم در این قضیه ضربه فراوانی خورده است، زیرا مردم و جوانان تحصیل کرده دریافت های خود را با این دریافت های غیر عادلانه مقایسه می کنند و این سؤال را می پرسند که بر اساس چه معیار و امتیازی و به دلیل انجام کدام کار ویژه این حقوق ها پرداخت شده است؟

 

ایشان با تأکید بر لزوم عزم راسخ و برخورد قاطع با مسئله حقوق های نجومی در تمام قوا و سازمان ها افزودند: در موارد بجا و لازم، قوه قضائیه نیز باید ورود و با متخلفان برخورد کند.

منبع : پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری ,

سایت حوزه نتنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :