پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189851
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1393 13:18
تعداد مشاهدات : 118

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

عوامل و آثار اکل مال یتیم در قرآن و روایات

موضوع این پایان نامه عوامل و آثار اکل مال یتیم از دیدگاه قرآن و روایات و راهکارهای درمان آن می باشد

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل و آثار اکل مال یتیم

 در قرآن و روایات

 

1393

مریم سالاروند

 

فاطمه خدابنده لو

محمد روحی

اکل مال ،یتیم، آثار ، آیات و ورایات ، عوامل

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع این پایان نامه  عوامل و آثار اکل مال یتیم از دیدگاه قرآن و روایات و راهکارهای درمان آن می باشد . هدف از جمع آوری آن ، شفاف سازی مفهوم یتیم؛ آثار اکل مال یتیم ، عواملی که منجر به این عمل می گردد و راه کارهای درمان آن می باشد . آشنایی با مسائل، معنوی، حقوقی و مالی یتیم و نحوه اجرای آن در سطح اجتماع انسان به شکل یک هنجار  مثبت می باشد   .

تهیه و تنظیم مطالب به طور توصیفی- تحلیلی و جمع آوری اطلاعات به شیوه کتابخانه ای و اینترنتی می باشد یتیم هر چیز تک و بی نظیر را گویند. اصطلاحاً  کودکی را که پدرش را قبل از سن بلوغ از دست داده ، یتیم اطلاق می نماید و مسائل مربوط به آن ازپر اهمیت می باشد. در قرآن و روایات سفارش های زیادی در این خصوص وجود دارد . خداوند منان دستورات و آداب خاصی درباره ی نوازش و احسان یتیم نموده و ما را از ستم در حق آنها برحذر داشته و آثاری چون نزول عذاب، نافرمانی اولاد، قبول نشدن دعا به درگاه پروردگار و... را وعده داده است . دستوراتی به ولی یتیم مبنی بر تصرف مال ،شرایط و کمیت آن ، اختیارات او داده و ولی و بقیه افراد جامعه را از اکل مال یتیم به ناحق منع نموده است . همچنین اصلاح مال، شناخت آفات مال ، انفاق و... نیز به عنوان راه کار های درمان اکل مال یتیم  مطرح می باشد .

نتیجه گیری پایانی اینکه گام نخست اصلاح وضع یتیم و حفظ حیات انسانی او، شناخت جایگاه اوست که او را در برگیرد و با حرارت محبت آمیز خود، وی را مورد احسان قرار دهد .  در صورتی که این سه اصل فراهم شود  می توان از این کودک به طور احسن محافظت کرد و از نظر مالی و معنوی از او حمایت نمود .

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :