پنج شنبه - 2020 اکتبر 22 - 6 ربيع الاول 1442 - 1 آبان 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272164
تاریخ انتشار : 4 مهر 1399 13:30
تعداد بازدید : 48

مدرسه علمیه الزهرا س واوان

گرامیداشت هفته دفاع مقدس

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و رونمایی از کتاب قاصدی از گردان حنین (خاطرات شهید مجید قاصدی به کوشش لیلا شهبازی دانش آموخته حوزه) در کنار مزار شهید هرمز شریفیان (شهرک واوان)

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور خانواده معزز شهدا، طلاب حوزه علمیه الزهرا س واوان و خواهران بسیجی در مسجد خاتم شهرک واوان و در کنار مزار شهید هرمز شریفیان (شهید دفاع مقدس) برگزار شد. همچنین کتاب قاصدی از حنین (خاطرات شهید مجید قاصدی به کوشش لیلا شهبازی دانش آموخته حوزه) به دست همسر بزرگوار شهید شریفیان رونمایی شد.

سرکار خانم شهبازی روایتگر جنگ ضمن خوش آمدگویی به همه میهمانان و همچنین خانواده های معزز شهدا گفت: ما امروز میزبان شهید مجید قاصدی و شهید هرمز شریفیان هستیم و یاد و خاطره ی شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم شده و شهدای مدافع سلامت گرامی می داریم.

خانم شهبازی در ابتدای در مورد با منطقه فکه و عملیات والفجر یک و والفجر مقدماتی توضیحاتی را بیان کرد و گفت: منطقه عملیاتی فکه منطقه بیابانی و رملی و فاقد امکانات لازم برای زندگی است لذا در آن اطراف شهر و روستای خاصی وجود ندارد همچنین رملی بودن مکان امکان حرکت و تردد را بسیار مشکل میکند به طوری سه قدم در زمین عادی برابر با یک قدم در زمین رملی است با توجه به تردد سخت در این منطقه و همچنین اوضاع بد آب و زیست به چه دلیل دو کشور ایران و عراق روی آن حساس بودند بطوری که نیروهای زیادی از ایران همچون شهید ابراهیم هادی در این عملیات شهید و اکثرا جاویدالاثر شدند.

وی یکی از دلایل اهمیت منطقه فکه را سیستم نظامی عراق عنوان کرد و گفت: پشتیبان عراق پیمان ورشو بود و بر اساس سیستم نظامی زمینی می جنگیدند می کردند برعکس بلوک غرب و سیستم نظامی غرب که هوایی بود؛ شاه نیز از آنجا که وابسته به نظام غرب بود نیروی هوایی قوی داشت و هواپیماهای زیادی خریداری کرد اما بعد از انقلاب هواپیماهای خریداری شده به ایران داده نشد. لذا دشمن که محور اصلی جنگ را زمین انجام می داد بای ایرانی که به اندازه کافی تجهیزات نداشت باید زمان می خریدند پس بهترین منطقه فکه بود تا نیروی زمینی و تانک های عراق را مختل کنند. از طرف دیگر چون بعد از منطقه فکه، هورالهویزه(عراقی ها هورالعظیم می گفتند)  قرار داشت بنابریان اگر دشمن از فکه بیرون می شد مقابلش هور بود و لذا جنگ در آن برای عراق مشکل و سخت بود. از سوی دیگر ایران می توانست وارد امارات شود که در فاصله کمی از بصره قرار داشت و بصره بعد از بغداد مهمترین شهر استراتژی و شامل کارخانه ها و بنادر بود و اینچنین ایران می توانست عراق را به سر میز مذاکره بنشاند.

این روایتگر جنگ به نتیجه دو عملیات والفجر 1 و والفجر مقدماتی در فکه که به عدم الفتح منجر شد اشاره کرد و ادامه داد: این نام را امام خمینی(ره) فرمودند چرا که ما شکست نداریم یا پیروزیم و یاشهید می شویم کسی که برای خدا حرکت می کند شکست ندارد.

وی افزود: از دلایل ناموفق بودن این دو عملیات نداشتن امکانات کافی، خیانت منافقان و لو دادن عملیات و همچنین ترور فرماندهان شاخص جنگ بود البته دست آورد ما از این دو عملیات صفر نبود چرا که پایگاه های مرزی آزاد شد

خانم شهبازی مهم ترین دلیل مرور خاطرات و زندگی شهدا را  عدم تحریف این جریان عنوان کرد و گفت: یکی از دلایل مهم برای بیان خاطرات دفاع مقدس و خاطرات شهدا ان است که هدف و راه آنان به فراموشی سپرده نشود زیرا فراموشی و عدم بازگویی خاطرات منجر به تحریف می شود و در بلندمدت آرمان های شهدا را زیر سوال می برد همان طور که تحریف هایی که بعد از عاشورا اتفاق افتاد ذهن ها را منحرف کرد و شهید مطهریدر کتاب حماسه حسینی به این مساله پرداخته است. روش جبارین این است که وقایع تاریخی را به حاشیه بکشانند و باعث شوند نتیجه ای که باید این حرکات داشته باشد به سرانجام نرسد و به نسل بعدی منتقل نگردد.

وی با توجه به اهمیت الگوسازی و معرفی الگوهای ناب و ارزشمند جبهه و جنگ افزود:  شناخت عملیات ها و مرور خاطرات رزمندگان و شهدا، اهداف شهدا و مسیر آنان را مشخص می کند و سبب می شود شبهاتی که در ذهن فرزندان ما در خصوص دفاع مقدس است از بین برود. اگر ما نتوانیم دفاع مقدس را به نسل جدید معرفی کنیم و شبهات را از بین ببریم، الگوهای دفاع مقدس که الگوهایی سراسر اخلاق و شجاعت و جوانمردی و پهلوانی هست به فرزندان ما منتقل نمی شود. در نتیجه تحریف دفاع مقدس تحریف الگوهاست و وقتی الگوها از کودک و نوجوان و جوان ما گرفته باشند و دشمن الگوهای ناشایست خود را معرفی و عرضه می کند.

خانم شهبازی ادامه داد: عملیات والفجر یک و والفجر مقدماتی از آنجا که به پیروزی منجر نگردید بعد از جنگ پیرامون آن صحبتی زیادی نشد و لذا این بخش از جنگ باز نشد اما بعد از چاپ کتاب سلام بر ابراهیم گردان کمیل و شهید ابراهیم هادی کم کم زوایای بازگو نشده این قسمت از تاریخ جنگ بیان شد. رشادت های فرماندهانی همچون برادران گودینی که شهدایی با عظمت و خاص بودند.

در ادامه خانم شهبازی به مقدمه کتاب که فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است اشاره کرد: حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند "دهه های آینده دهه های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت"

وی با توجه به این فراز که در مقدمه کتاب خود آورده است گفت: رهبر معظم انقلاب توصیه می کنند که در مسیر حرکت انقلاب کارآزموده ،کاربلد و مجهز به علم و پر انگیزه باشید؛ با سیری در اینستاگرام و فضای مجازی خواهید دید یکی از حربه های ذشمن ایجاد یاس و بی انگیزگی در نسل جوان نسبت به داشته ها و گذشته تاریخی خود است. همچنین امام خامنه ای در بخشی از سخنان خود تمدن نوین اسلامی را بیان می دارند که رسیدن به این مرحله نیازمند، خودسازی سپس جامعه سازی و در نهایت تمدن سازی است. اگر کسی در خانه خود اهل ایمان باشد خوب است ولی مهم تر این است که جامعه، اسلامی و الهی شود و در نتیجه بچه در این جامعه در مسیر الهی قرار می گیرد.

خانم شهبازی در ادامه ی صحبت های خویش در خصوص مقدمه کتاب و بیانیه گام دوم انقلاب افزود: مقام معظم رهبری ساخت جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلام را شناخت تاریخ و گذشته می داند. گذشته های دور و نزدیک یک ملت؛ یکی از گذشته های ما، هشت سال دفاع مقدس است. ما وقتی شهدایی چون شهید حججی را می بینیم که با وجود بدن زخمی و مجروح در اسارت چقدر محکم و باصلابت قدم برمی دارد، نشان دهنده این است که این جوان ها آرمان های شهدا را شناخته اند گذشته را شناخته اند. اگر این اتفاق نیفتد و خاطرات جنگ تحمیلی و شهدا به نسل بعد منتقل نشود طبق فرمایش رهبری دروغ ها جای حقیقت را می گیرند. یکی از شهدایی که توسط منافقان ترور شد شهید هاشمی همرزم شهید چمران هست و این خیلی درد دارد که این فرماندهان از جبهه رو به روی دشمن، سالم بیرون آمدند ولی در شهر خودشون و بین مردم خودشان شهیدشان کردند. خوب بشنویم و بخوانیم و خوب برای بقیه بگوئیم و به نسل بعد منتقل بکنیم لذا این که امام خامنه ای می فرمایند زنده نگه داشتن یاد شهیدان کمتر از شهادت نیست به خاطر این است که ضربه ای که تحریف به باورها و اعتقادات و حرکت ها می زند شمشیر و اسلحه نمی زند. ببینید آنچه در اذهان مردم نسبت به امام سجاد است چیست و آنچه حقیقت امر است مبنی بر احیای عاشورا و حرکت امام حسین ع توسط دعاهای امام سجاد در دوران خفقان بنی امیه، حواسمون باشد اگر الگوی واقعی از دست برود ساختن الگو سخت و نشدنی است.

خانم شهازی پیرامون معرفی کتاب ادامه داد: کتاب قاصدی از حنین دستنوشته های شهید مجید قاصدی نوجوان ۱۸ ساله ای است که از وقتی وارد دوکوهه می شود روزانه خاطرات خود یادداشت می کند. اول در این کتاب سعی بر این بود که نوشته ها تایپ شود تا هم به عنوان یک سند تارخی حفظ شود و هم اینکه حال و هوای نوجوان ۱۸ آن ایام بیان شود. تا تصور آنکه آنها مثل ما نیستند و نمی توانیم به آنها برسیم از بین برود نوجوان امروزی باید احساس هم ذات پنداری کند و بداند اونها هم مثل ما بودند وقتی آنها توانستند بروند و شهید شوند ما هم میتوانیم و راه آنان دست نیافتنی نیست.

وی ادامه داد: علاوه بر دستنوشته ها شهید قاصدی خاطرات خانواده شهید و دوست شهید نیز در این کتاب آمده است. البته بیشتر خاطرات از زبان پدر و خواهرهای شهید است و مادر شهید هنوز شهادت فرزندش را باور نکرده و امیدوار است فرزندش بازگردد.

خانم شهبازی در پایان با اشاره به جمله ای از شهید که یکی از دوستانش بیان کرده و در کتاب نیز آمده است گفت: در منطقه ای زیر بمباران و خمپاره چند نفر پیشنهاد می دهند برگردند و به بقیه نفرات بپیوندند ولی شهید قاصری می گوید اینجا رفتن ما و پشت کردن ما پشت کردن به اسلام است یا می مانیم و منطقه را نگه می داریم و یا شهید می شویم؛ حواسمان باشد این جملات از زبان نوجوان ۱۸ ساله است آن هم در یک منطقه جنگی و زیر آتش دشمن ، از زبان نوجوانی که در خاطراتش می نویسد می خواستیم برسیم تا پادگان پدرم خیلی آرام قدم برمی داشت تا از نیروها جا بمونیم چون دلش نمی اومد من برم، این دلبستگی و این منطقه جنگی و خرفی که این نوجوان میزند نشون میده این ها ناآگاهانه به جنگ نرفتند با هدف بوده و مقدمه داشته است که مرور خاطرات و دستنوشته های شهید قاصدی نشون میده که اعتقادات و تفکری وجود داشته که منجر به این عمل شده است و این مطلب اهمیت کار روی زندگی شهدا و بازگویی خاطراتشان را را نشان می دهد.

در ادامه کتاب "قاصدی از گردان حنین" به دست هسر شهید هرمز شریفیان رونمایی شد.

مزار شهید نیز  در پایان مراسم توسط همسر شهید و دیگر عزیزان غباررویی شد و همسر این شهید بزرگوار در حق مهمانان و جوانان حاضر در جمع دعای خیر نمودند.  

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :