سه شنبه - 2020 آگوست 04 - 15 ذيحجه 1441 - 14 مرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266765
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1398 14:24
تعداد بازدید : 81

حوزه علمیه نجمه خاتون(سلام الله علیها)

هشتمین نشست فرهنگی با حضور استاد محترم سرکار خانم نیلچی زاده

کسی که به نیتِ تبعیت از سنت نبوی، مسواک می زند، در قیامت از اصحاب یمین خواهد بود و نامه عمل او به دست راستش داده می شود و نکته مهم همین است که با انگیزه اطاعت از دستورات اهل بیت (ع) است بهداشت دهان و دندان رعایت شود تا فرد در زمره صالحان قرار گیرد.

بسمه تعالی

معاون فرهنگی حوزه علمیه نجمه خاتون(سلام الله علیها) از هشتمین نشست فرهنگی با حضور استاد محترم سرکار خانم نیلچی زاده خبر داد.

سرکار خانم نیلچی زاده استاد حوزه و دانشگاه، در جلسه درس اخلاق مسواک زدن را به عنوان یکی از مصادیق پیرایش مطرح نمودند .

-  استاد بیان نمودند که مسواک زدن از قواعد سبک زندگی اسلامی است و کسی که به نیتِ تبعیت از سنت نبوی، مسواک می زند، در قیامت از اصحاب یمین خواهد بود و نامه عمل او به دست راستش داده می شود  و نکته مهم همین است که با انگیزه اطاعت از دستورات اهل بیت (ع) است بهداشت دهان و دندان رعایت شود تا فرد در زمره صالحان قرار گیرد.

- در حالیکه معمولاً افراد مسواک زدن در آخر شب و پیش از خواب  را ضروری می دانند، بنا بر احادیث مسواک زدن در صبح اولویت دارد و حتی به مسواک زدن بین نماز  شب و نماز صبح تاکید شده است.

بنا بر احادیث مسواک زدن راهکاری است برای اجابت دعا و زدودن فقر. البته استاد متذکر شدند که فقر دو گونه است: فقر کمی و فقر کیفی، و مهم­تر از نبود فقر کمی نبودن فقر کیفی است و این خلاف تصور انسان های دنیامدار است که نبودن فقر کمی را به نبود فقر کیفی ترجیح می دهند.

- دعای مسواک نیز از دیگر نکاتی بود که یادآوری شد و استاد بضمن اشاره به اینکه حقیقت عالم هستی، ملکوت است ، فرمودند: انسانی که اهل مسواک زدن است صدایش در ملکوت شنیده می شود و صوت او به عالم هستی می رسد.

- دیگر از موارد پیرایشی مورد تاکید در آداب اسلامی خلال دندان است و عدم ترک آن بعد از غذا خوردن مستحب است. از اینجا تفاوت بین خلال دندان و مسواک زدن مشخص می شود و آن اینکه خلال دندان رابطه مستقیم با غذا خوردن دارد و بعد از تناول غذا مورد تاکید است، لیکن مسواک زدن رابطه مستقیمی با صرف غذا ندارد بلکه ارتباط با بهداشت لثه و دهان دارد. از این رو  قبل از نماز شب که غذایی میل نشده تاکید به مسواک زدن، شده است.

خانم نیلچی زاده با تاکید بر اینکه انسان باید تابع و عامل به دستورات اولیای الهی باشد، اظهار داشتند: فرهنگ سازی و تربیت نیازمند شش مولفه مهم بینش، نگرش، کنش، واکنش، روش و منش است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاد بیان داشتند که زن مومنه کیمیا می باشد که به دور از احساسات افراطی تنها مطیع دستورات الهی هستند و هرگز اجازه نمی دهند شیطان از احساسات درونی آنان سوء استفاده کند.

وی عمل به سنت اولیای الهی را ضامن نجات انسان از ظلمت و ورود او به روشنایی و نور دانستند و  سپس در بخش دیگر مشکلات کنونی کشور را نتیجه انتخاب غلط دانستند و گفتند: مشکلات اقتصادی کشور ربطی به انقلاب ندارد، اگر مردم خواستار رفع مشکلات کنونی هستند در انتخابات پیش رو باید نماینده جوان حزب الهی عاقل رای دهند تا برخلاف مجلس بی غیرت کنونی مجلسی با بصیرت و انقلابی شکل بگیرد.

امید که مرضی رضای الهی بوده باشد.

71b1a43c4dc44b1a92cefee83b538422.jpgنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :