يکشنبه - 2020 سپتامبر 20 - 3 صفر 1442 - 30 شهريور 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265573
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1398 14:32
تعداد بازدید : 234

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

برگزاری جلسه دفاع تحقیق پایانی سطح سه با موضوع " مبانی فقهی و حقوقی آزمایشات پزشکی بر روی انسان و قرار دادهای ناشی از آن " در مجتمع کوثر

کیاهور معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه در سطح3 با موضوع « مبانی فقهی و حقوقی آزمایشات پزشکی بر روی انسان و قرار دادهای ناشی از آن » خبر داد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر ،کیاهور معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه در سطح3 با موضوع « مبانی فقهی و حقوقی آزمایشات پزشکی بر روی انسان و قرار دادهای ناشی از آن » خبر داد. وی، در ادامه افزود: این تحقیق پایانی با راهنمایی دکتر خدایی و با داوری حجه الاسلام دکتر غلامرضا نورمحمدی موفق به کسب نمره عالی 18شد. کیاهور ، خاطر نشان کرد: در این پایان نامه به تبع پيشرفت علوم و فناوري به ويژه در علوم پزشكي، استفاده از آزمایشات پزشکی در جهت شناخت بیماری ها و نیز درمان بیماران، افزایش یافته است. اگرچه اين آزمايشات منافعي در پي دارد، ولی ممكن است به تماميت جسمي و يا روحي انسان آسيب برساند. لذا به نظر مي رسد با برخي اصول و قواعد اسلامي از جمله قاعده «لاضرر و لاضرار» در تعارض باشد. در اين آزمايشات ممکن است یقین بر این باشد که ضرر وجود دارد كه بي ترديد بر اساس استدلال بر ادله حرمت ضرر به جسم و جان انسان حكم به حرمت مي شود. يا اینکه يقين به عدم ضرر وجود دارد كه همه فقها چنين آزمايشي را براساس اصل اباحه و حليت جايز مي دانند. لذا اين مسأله قابل طرح است كه؛ مباني فقهي و حقوقي قرادادهاي آزمايشات پزشكي بر روي انسان چيست؟ وی، تصریح کرد: به موجب این تحقیق که به روش توصیفی- تحلیلی صورت گرفته این نتیجه قابل بیان است که؛ مبنای فقهی قراردادهای آزمایشات پزشکی را می توان اصل اباحه و برائت، حفظ نظام، قاعده احسان دانست. بر اساس قاعده «لاضرر» آزمایشات پزشکی و علمی بر روی انسان که ممکن است بر سلامتی انسان، اثرات سوء داشته باشد، قابل توجیه است ولی در صورت اخذ اذن یا برائت فرد و مجاز بودن آزمایشات پزشکی، مسئولیت تبعات، خسارات و آسیب احتمالی بر عهده فرد می باشد در مقابل، در صورت عدم رضایت فرد یا ولی فرد، قراردادهای آزمایشات پزشکی بر روی انسان صحیح نیست. گفتنی است، این جلسه 30 دی ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :