جمعه - 2020 مي 29 - 7 شوال 1441 - 9 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 261903
تاریخ انتشار : 8 مهر 1398 9:13
تعداد بازدید : 161

برگزاری جلسه دوم دوره تفسیر قرآن کریم در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

دومین جلسه دوره آموزشی تفسیر قرآن کریم برگزار شد

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه سرکار خانم مسگرزاده، جلسه دوم دوره آموزشی تفسیر قرآن کریم سوره توبه روز شنبه 6 مهر از ساعت ۱۱ الی ۱۲ با سخنرانی استاد گرانقدر سرکار خانم جواهری و حضور مدیریت محترم سرکار خانم دیانتی، اساتید گرامی، مبلغین و طلاب عزیز برگزار شد.

استاد در تفسیر آیه 25 سوره توبه گفت که این آیه در مورد جنگ حنین است.

در جنگ حنین جمعیت مسلمانان بسیار زیاد بود و این ازدیاد مورد شگفتی همگان گردید و متاسفانه این مساله باعث شد مسلمانان قدرت خداوند را در نظر نگیرند بلکه تنها نیروی انسانی را ببینند و همین دیدگاه کوتاه هم اینگونه شد که در جنگ مرحله اول شکست خوردند اما در آخر و توکل به خدا پیروز شدند.

در اینجا نکته ای که قابل تامل است چنین می باشد که : هیچ گاه به آنچه داریم مغرور نشویم و بدانیم هر آن چیزی که در حال حاضر در دستان ما است همه ازآن خداوند است و باید به او توکل نمائیم.

ایشان در تفسیر آیه 26 سوره توبه بیان داشت : در این آیه باید بدانیم که کسی که ایمانش قوی تر و توکلش به خداوند بیشتر باشد قطعا آرامش بیشتری خواهد داشت.

آرامش داشتن هم برای رهبر است و هم رهرو. که در اینجا اشاره به این موضوع دارد که خداوند آرامش را اول برای پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) و در آخر به بندگان دیگر نازل کرد. لذا در مقابل دشمن فقط آرامش است که ما را به هدف می رساند.

خداوند در جنگ حنین 4 لطف به مسلمانان را عرضه داشت:

  1. آرامش  2. فرستادن لشگریان نامرئی (فرشتگان)  3. قهر و عذاب کافران  4. مورد 4 در در آیه بعدی آمده است.

استاد درآیه 27 سوره توبه بیان داشت : مراد از معنی توبه در اینجا چند مورد است : 1.فرار از جبهه 2. توبه از شرک 3. توبه به خاطر غرور خود می باشد.

پذیرش توبه بر خداوند واجب نیست بلکه مصلحت حکیمانه ایشان است که توبه را بپذیرد.

درپایان آیه 28 سوره توبه استاد اینگونه بیان داشت که: اگر زمانی در تنگناهای اقتصادی و فشار مالی قرار گرفتید ، تعهدتان نسبت به دین را کنار نگذارید.

ایشان این آیه را به زمان فعلی ما نیز تطبیق دادند و گفتند : 40 سال است که آمریکا ما را تحریم کرده است ولی مردم کشورمان از گذشته تا به امروز زیر سایه پروردگار و توکل به ایشان تمام سختی های زندگی را گذارنده اند.

باید بدانیم اگر ترسی از تمام این تحریم ها است خداوند از فضل خودش ما را بی نیاز خواهد کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :