جمعه - 2020 مي 29 - 7 شوال 1441 - 9 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256746
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1398 10:3
تعداد بازدید : 269

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پایان نامه با موضوع «نقد و بررسی حقیقی یا نمادین بودن داستان های قرآن از منظر آیات و روایات» در مجتمع کوثر

جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح 3 در رشته تفسیر وعلوم قرآنی در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح 3 در رشته تفسیر وعلوم قرآنی  برگزار شد.

کیاهور، معاون پژوهش کوثر، گفت: پایان نامه   لیلا پیکاری از طلاب سطح 3 با موضوع «نقد و بررسی حقیقی یا نمادین بودن داستان های قرآن از منظر آیات و روایات» با راهنمایی حجت الاسلام حسام الدین خلعتبری لیماکیو و با داوری حجه الاسلام محمد طاهر اخلاقی موفق به کسب نمره  19گردید.

کیاهور،  در  ادامه با اشاره به چکیده این پایان نامه افزود: قرآن کریم به عنوان کاملترین کتاب آسمانی، برای هدایت انسان ها از فنون گوناگونی استفاده کرده است. از جمله این فنون، بهره گیری از اسلوب داستان است که به عقیده برخی مفسرین و محققین قرآنی حدود بیست و پنج درصد از حجم قرآن را به خود اختصاص داده و آن را در مواضع و مناسبت های گوناگون مطرح می کن

 وی، یاد آور شد: هدف قرآن در بیان این داستان ها مانند سایر بیانات قرآن، نقل داستان برای سرگرمی با تفریح نیست، بلکه سرگذشت پیشینیان را آیینه ای برای عبرت آیندگان قرار داده و علاوه بر آن موجبات قوت قلب پیامبر و مومنان را فراهم می آورد.

ایشان، تأکید کرد: اهمیت این داستان ها باعث شده که مفسران قرآن از ابتدا به آن توجه ویژه نموده و به تحلیل قصص قرآن از زوایای متعددی بپردازند. در این میان، برخی مفسران این داستان ها را واقعی و برخی دیگر آنها را سمبلیک یا نمادین می دانند. این تفاوت رویکرد به آیات قصص منجر شده است تا تفسیر این دسته از آیات در تفاسیر گوناگون با یکدیگر متفاوت باشد.

کیاهور، اظهار داشت: در این تحقیق تلاش شده تا با استفاده از روشی درون دینی و با واکاوی نظر قرآن در این خصوص و اهل بیت پیامبر صلوات الله علیهم اجمعین که مفسرین واقعی قرآن هستند، نحوه استفاده از آیات قصص در طول تاریخ بعد از انزال آن توسط آن حضرات و سایر مفسرین و فقها بررسی شده و از این طریق نشان داده شود برداشت اهل بیت و مفسران از داستان های قرآنی، موید کدام نظریه در مورد قرآن(حقیقی بودن یا سمبلیک بودن) است.

وی، تصریح کرد: محقق از مجموعه تلاش خود چنین نتیجه گرفته است که: تاییدات قرآنی، و استفاده هایی که اهل بیت و مفسران و فقها از آیات داستانی از جمله در استفاده از این داستان ها در مناسک عبادی، استدلال های اخلاقی و کلامی و استنباط های فقهی کرده اند، موید حقیقی دانستن این داستان ها است.

معاون پژوهش کوثر، در پایان خاطر نشان کرد: واژه های کلیدی این تحقیق عبارتند از قصص قرآن، حقیقت، نماد، تمثیل

 گفتنی است، این جلسه روز یکشنبه 12خردادماه ساعت 12در مجتمع علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :