جمعه - 2020 مي 29 - 7 شوال 1441 - 9 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256031
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1398 23:45
تعداد بازدید : 712

مدرسه علمیه الزهرا س واوان

تربیت فرزند و نقش والدین از منظر قرآن با حضور دکتر امین محمد پور

نشست تربیت فرزند و نقش والدین از منظر قرآن با حضور دکتر محمد پور حافظ قرآن و نهج البلاغه و از شاگردان پروفسور سمیعی در حوزه علمیه الزهرا س واوان برگزار شد.
        نشست تربیت فرزند و نقش والدین از منظر قرآن با حضور دکتر محمد پور حافظ قرآن و نهج البلاغه و از شاگردان پروفسور سمیعی روز شنبه ۲۱ اردیبهشت پنجمین روز از ماه مبارک رمضان در حوزه علمیه الزهرا س واوان برگزار شد.
  
      دکتر محمد پور در ابتدای صحبت با اشاره به سخنی از استاد خود پروفسور سمیعی که «پیچیدگی مغز انسان از کهکشان راه شیری بیشتر است» گفت: حوزه پزشکی حدود 37 تریلیارد سلول و 7 تریلیون رگ عصبی در مغز انسان شناسایی کرده که تمامی علوم بشری تا به امروز کشف شده در حدود 10 درصد از فعالیت مغزی انسان است که در مقابل ظرفیت های عظیم مغز انسان ذره ای بیش نیست.

   

پیچیدگی مغز انسان از کهکشان راه شیری بیشتر است.

تمامی علومی که تا به امروز کشف شده است

 تنها توانایی ۱۰ درصد از مغز انسان است.

برای بهره مندی از توانایی های مغزی

 در خود و فرزندان و خانواده امان این نکته کلیدی را بیاموزیم:

از دغدغه اندیشدن در مورد اینکه دیگران در مورد ما چه فکر می کنند، چرا فلان شخص با من این گونه رفتار کرد، چرا با من این گونه صحبت کرد و هزاران چرای دیگر ذهن خود را برهانیم.


   این حافظ قرآن با اشاره به دنیای پر رمز و راز و عظیم مغز انسان علت تفاوت افراد در توانایی های مغزی را استرس و صرف زمان برای اظهارنظرهای دیگران و ... معرفی کرد و گفت: استرس و فشار عصبی منجر به این می شود که حجم مغز کوچک شود و به دنبال آن سردرد و میگرن و هزاران مشکل دیگر به سراغ انسان می آید و مانع از به کارگیری توانمندی های عظیم و خارق العاده مغز می شود لذا نسخه قرآن در برخورد با شرایطی که انسان در مواجه با دیگران دچار می شود «قالوا سلاما» (سوره فرقان/آیه 63) است. همچنین در کلام حضرت علي ع است که وقتي كسي به تو بدی کرد او را ببخش؛ بخشش تو لطف به او نیست لطف به خودت است چون او زهرش را ریخته است و رفته و تو با حرص و تکرار حرف های او در نزد خود، ذهنت را بیشتر مسموم می کنی.

    وی در ادامه، تفکر مثبت اندیشی را تفکری دینی نامید و اشاره کرد: پیامبر اکرم ص مردم را در مسیر باور صحیح تشویق می کند به طوری که در حدیثی از ایشان آمده است وانمودی به فقر انسان را دچار فقیر می کند.

   این استاد در ادامه مباحث و با توجه به موضوع بحث، مراحل زندگی فرد را به چهار دوره تقسیم کرد و ادمه داد: قبل از 4 سالگی یک چهارم مغز کودک کامل است و از دو چیز می ترسد سقوط و صدای بلند. دوران طلایی تربیت نیز 4 تا 6 سال است زیرا بقیه مغز بچه شکل میگیرد. لذا پدر و مادر باید نهایت عشق و محبت خود را به فرزندانشان داشته باشند علاوه برآن در فرزند پسر، قدرت نمایی، مَن مَن کردن و استقلال اجتماعی و آغوش گرم پدر و مادر و برای دختر اوج عشق و محبت باید خوراک کودک باشد. همچنین برای کودک 3 تا 12 سال سخنرانی های طولانی و زبان کارآیی ندارد زیرا قدرت پردازش جملات طولانی را ندارند.

     محمد پور با اشاره به اهمیت رفتار والدین با فرزندشان خاطر نشان کرد: در کودکی وظیفه پدر و مادر پرورش جان و پرورش روح است ولی در دوران نوجوانی وظیفه آنان فقط پرورش جان می شود و پرورش روان به عهده نفر سوم است زیرا مغز کودک میخواهد او را از قید و بند کودکی رها کند  در همین راستا باید رفیق مناسبی را انتخاب کند و دین نیز در این زمینه توصیه نموده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :