چهارشنبه - 2019 اکتبر 23 - 24 صفر 1441 - 1 آبان 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 254856
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1398 8:42
تعداد بازدید : 117

مدرسه علمیه الزهرا س واوان

برگزاری دومین جلسه ترجمه و بیان حکمت های نهج البلاغه

دومین جلسه نهج البلاغه با حضور استاد گرامی حاج خانم نوری سعید روز دوشنبه 19 فروردین در حوزه علمیه الزهرا س واوان برگزار شد.

دومین جلسه نهج البلاغه با حضور استاد گرامی حاج خانم نوری سعید روز دوشنبه 19 فروردین در حوزه علمیه الزهرا س واوان برگزار شد.

خانم نوری سعید در ابتدا با تبریک فرا رسیدن ماه شعبان و اعیاد شعبانیه از طلاب خواست با توجه به اعمالی که برای این ماه ذکر شده  در کسب فیوضات معنوی تلاش کنند.

وی در ادامه مباحث جلسه قبل و ترجمه و توضیح حکمت ها به حکمت 13 (1) (مراتب شکرگزاری) اشاره کرد و گفت: شکر سه مرحله دارد؛ شکر قلبی، زبانی و عملی. اگر در سرآغاز نعمت شکرگزار باشید انتهای نعمت را نیز خواهید دید.

هچنین وی در توضیح حکمت 23 (2)عنوان داشت: اصل و نسب پاک بسیار نیکو و خوب است ولی ژن خوب فقط ملاک نیست بلکه عمل مهم است. چنانچه خداوند اصل کرامت و برتری انسان را در تقوا (3) بیان داشته و تفاخر به مال و نسب و ... را نکوهش (4) می کند.

این استاد گرامی با بیان حکمت 24 (5) به حوادث اخیر کشور و مشکلات مردم سیل زده اشاره و خاطر نشان کرد: در این ایام که جمعی از مردم دچار گرفتاری و مشکل شده اند باید به یاری اشان بشتابیم و غم از دلشان برداریم چرا که حضرت علی(ع) برطرف ساختن غم از دل ها و شاد کردن قلب ها را عاملی برای بخشودگی گناهان بزرگ می داند.

(1).      إِذَا وَصَلَتْ إِلَیْکُمْ أَطْرَافُ النِّعَمِ فَلاَ تُنَفِّرُوا أَقْصَاهَا بِقِلَّةِ الشُّکْرِ. هنگامى که مقدمات نعمت ها به شما روى آورد ادامه آن را به واسطه کمى شکرگذارى از خود دور نسازید.

(2).    مَنْ أَبْطَأَ بِهِ عَمَلُهُ لَمْ یُسْرِعْ بِهِ نَسَبُهُ.کسى که عملش او را کُند سازد نَسَبش به او سرعت نخواهد بخشید.

(3).       إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم(حجرات، آیه13)

(4).       أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ / حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ (تکاثر، آیات1-2)

(5).     مِنْ كَفَّارَاتِ الذُّنُوبِ الْعِظَامِ إِغَاثَةُ الْمَلْهُوفِ، وَالتَّنْفِيسُ عَنِ الْمكْرُوبِ. از کفّاره گناهان بزرگ، به فرياد مردم رسيدن، و آرام کردن مصيبت ديدگان است.


                    


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :