جمعه - 2019 آگوست 23 - 22 ذيحجه 1440 - 1 شهريور 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 254410
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1397 0:0
تعداد بازدید : 149

مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری

از جمله نیازهای انسان، نیاز به بخشیده شدن از سوی خداوند است

خبرگزاری مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری از برگزاری کلاس خانواده آسمانی با حضور طلاب ترم 4تا 6 و خانم میرنظامی خبر داد.

خبرگزاری مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری از برگزاری کلاس خانواده آسمانی با حضور طلاب ترم 4تا 6 و خانم میرنظامی خبر داد.

میرنظامی با توجه به آیه «قل لا أسئلکم علیه أجراً الا المودّۀ فی القربی» بیان کرد: شناخت اهل بیت علیهم السلام، طبق بالاترین مودت، معرفت و دوستی اهل بیت علیهم السلام است که از طریق شناخت ایشان برای ما حاصل می­شود.

وی در ادامه گفت: اگر می­خواهیم در مسیر ولایت باشیم باید اهل استغفار شویم، استغفار یعنی فهم خطا؛ در سوره شعراء خداوند در این باره با عبارات بسیار زیبا اشاره فرموده است: « الَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ* وَالَّذِي هُوَ يُطْعِمُنِي وَيَسْقِينِ* وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ* وَالَّذِي يُمِيتُنِي ثُمَّ يُحْيِينِ* وَالَّذِي أَطْمَعُ أَن يَغْفِرَ لِي خَطِيئَتِي يَوْمَ الدِّينِ » سوره شعراء، آیات 83-79.

میرنظامی استاد تاریخ سیره پیشوایان با توجه به بیانات علامه طباطبایی در تفسیر این آیات، تصریح کردند: «خدا در این سوره نیازهای انسان را بیان کرده است: 1.نیاز به خالق، 2. نیاز به هدایت.»

وی در ادامه افزود: همچنین نیاز به معاد از نیازهای انسان است؛ این یک احساس خیلی مهم است که باید در خود تقویت کنیم؛ انسانها نیاز دارند که خداوند آنان را ببخشد؛ نیاز به بخشیده شدن در فطرت انسان است؛ این نیاز وقتی در انسان ایجاد می­شود که من بفهمم خطا کرده­ام؛ ما در رفتار با دیگران نیاز داریم که دیگران نیز ما را ببخشند و ما نیز دیگران را ببخشیم.

پس فرق بین عفو و غفر چیست؟ عفو به معنای بخشیدن است و غَفَرَ هم به معنای بخشیدن، میرنظامی با بیان معنای عفو و غفر خاطر نشان کرد: استغفار یعنی غفر یعنی پوشاندن و یعنی خدا همه آن خطاها را می­پوشاند؛ استغفار یعنی فهم خطا و عدم تکرار آن؛ البته ما باید خطاهای خودمان را مصداقی بفهمیم؛ برای اینکه رشد پیدا کنیم باید بتوانیم لایه لایه وجودمان را باز کنیم؛ بنابراین یکی از نیازهای ما طبق سوره شعراء این است که من بخشیده شوم از طرف خداوند متعال؛ ما باید به صورت مصداقی طلب استغفار نماییم؛ پس وقتی انسان را خدا ببخشد به فضایل اخلاقی آراسته می­شود؛ سرمایه استغفار فهم خطاست.

در پایان نیز گفت: من هرچه خطایم را بفهمم یک درجه به کمال می­رسم؛ پیامبر همیشه در حال استغفار بودند، چون کمال هیچگاه تمامی ندارد.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :