يکشنبه - 2019 ژانوِيه 20 - 14 جمادي الاول 1440 - 30 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 235155
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1396 23:49
تعداد بازدید : 254

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

کلام امیرعلیه السلام اتباع شیطان، خطبه 7

خطبه 7، ترجمه محمد دشتی:

ترجمه: محمددشتی
بسمه تعالی


اتخذو الشیطان لامرهم ملاکا، و اتخذهم له اشراکا، فباض و فرّخ فی صدورهم و دبّ و درج فی حجورهم، فنظر باعینهم، و نطق بالسنتهم، فرکب بهم الزلل، و زین لهم الخطل، فعل من قد شرکه الشیطان فی سلطانه، و نطق بالباطل علی لسانه.


منحرفان، شیطان را معیار کار خود گرفتند، و شیطان نیز آن ها را دام خود قرار داد و در دل های آنان تخم گذارد، و جوجه های خود را در دامانشان پرورش داد. با چشم های آنان می نگریست و با زبان های آنان سخن می گفت. پس با یاری آنها بر مرکب گمراهی سوار شد و کردارهای زشت را در نظرشان زیبا جلوه داد؛ مانند رفتار کسی که نشان می داد در حکومت شیطان شریک است و با زبان شیطان، سخن باطل می گوید.


امام از منحرف صحبت کرده اند، منحرف کیست ؟ و چگونه می شود که شیطان قدرت پیدا می کند اینگونه تسلط پیدا کند؟ آیا این تسلط قدرت و اختیار منحرف را تحت الشعاع قرار می دهد؟!


انسان با طینتی پاک بدنیا می آید، با فطرتی خدا جویی در این دنیا شروع به زندگی می کند و همین فطرت او را به پاکی، عدالت، صداقت و خداجویی سوق می دهد.

« فاقم وجهک للدین حنیفا فطرت الله التی فطر الناس علیها…»«سوره روم، آیه 30»

« پس تو مستقیم، روی به جانب آیین پاک اسلام آور ، در حالی که از هم کیش ها ،روی به خدا آری و پیوسته از طریقه دین خدا که فطرت خلق را بر آن آفریده است پیروی کن…».

در مسیر زندگی، انسان در دو راهی های انتخاب قرار می گیرد که از طرفی میل و گرایش به خواسته های خود دارد ولو اینکه به افراط و یا تفریط باشد و از طرفی عقل همیشه انسان را امر به خوبی و متعادل بودن و حریم نگه داشتن می نماید، دو کشش سخت و نفس گیر که«ان النفس لامارة بالسوء الا ما رحم ربی»« سوره یوسف،آیه 53»«…زیرا نفس، آدمی را به بدی فرمان می دهد، مگر پروردگار من ببخشاید».


مولوی در دفتر سوم مثنوی در حکایت مارگیر می گوید:
نفس اژدرهاست او کی مرده است از غم بی آلتی افسرده است


چگونه می شود انسانی که ذاتش پاک است و به پاکی هم کشش دارد عمل ناهمگون با این فطرت پاک انجام می-دهد؟

قرآن تبعیت از هوای نفس را عامل این نابسامانی و انحراف می داند

« و من اضل ممن اتبع هواه بغیر هدی من الله»«سوره قصص، آیه 50»

« چه کسی گمراه تر از فردی است که از هدایت خدا استفاده نکرده است».

امام علی علیه السلام در خطبه 42می فرماید:

ای مردم ترسناک ترین چیزی که از آن بر شما خائفم دو چیز است: پیروی از هوا و هوس و آرزوهای طولانی، اما تبعیت از هوی و هوس، انسان را از راه حق باز می دارد و آرزوهای طولانی آخرت را به دست فراموشی می سپارد.


آگاه باشید دنیا به سرعت پشت کرده و به قدر تَه مانده ظرفی که آب آن را ریخته باشند بیشتر از آن باقی نمانده است! و به هوش باشید که آخرت رو به ما می آید. دنیا و آخرت هر کدام فرزندانی دارند، بکوشید از فرزندان آخرت باشید نه از فرزندان دنیا، زیرا در روز رستاخیز هر فرزندی به مادر خویش ملحق می گردد. هم اکنون هنگام عمل است نه حساب و فردا وقت حساب است نه عمل!


از مجموع مطالب بیان شده از جانب وحی و امام معصوم حضرت علی علیه السلام این مطلب فهمیده می شود :

آنچه باعث انحراف می شود تبعیت از هوی و هوس می باشد، و این تبعیت نوعی انحراف است که از طریق نوع انتخاب حاصل می شود، انسان برای عمل کردن در یک دو راهی قرار می گیرد، دو راهی که از جانب میل های انسان، شرع و حوادث و اتفاق هایی که در زندگی برای انسان پیش می آید. عمل کردن یعنی برخورد کردن با وارداتی که از جانب من نیست اما انسان مجبور است برای ادامه ی حیات نسبت به محرک ها ی بیرونی خود برنامه ای داشته باشد و عکس العملی از خود نشان دهد، برای انتخاب کردن عملی در قبال محرک های بیرونی یا درونی، انسان سه نوع تحریک می شود یا افراطی است که حد خود یا دیگران به زیاده خواهی شکسته می شود و یا تفریطی است که حد خود یا دیگران به کم خواهی شکسته می گردد و یا متعادل است که حد خود و دیگران به جا، به موقع و به اندازه حفظ می گردد. پس آنچه باعث ایجاد انحراف می شود تبعیت از خواسته های افراطی و تفریطی است که هوای نفس را در انسان رشد می دهد و تبعیت از هوای نفس راه شبهه را در انسان شکوفا می کند و شبهه همانند خوره، استدلال را می خورد و فهم حقایق و واقعیت را از انسان می زداید، در نتیجه انسان در تصمیم گیری های خود اگر عقل را سر لوحه ی کار خود قرار ندهد دچار تبعیت از احساسات و هوای نفس می شود و این باعث انحراف می گردد.


نکته ی قابل توجه این است که شیطان امر به افراط و تفریط می کند، وسوسه ی او تحریک و ترغیب به تبعیت از هوا و هوس است و کار شیطان که باعث مطرود شدنش گردید توجه به خود و پیروی از خواست خود است، وقتی شیطان مسلط گردد تنها راه پیروی از او می شود!!! و امام معصوم چه جالب کار شیطان را بر انسان تشریح می نماید که:
1ـ منحرفان را دام خود قرار می دهد.
2ـ در دل های آن ها تخم می گذارد.
3ـ جوجه های خود را در دامان آن ها پرورش می دهد.
4ـ شیطان با چشم های آن ها می نگرد.
5ـ با زبان های آن ها سخن می گوید.
6ـ به واسطه ی آن ها شیطان بر مرکب گمراهی سوار می شود.
7ـ کردارهای زشت را در نظرشان زیبا جلوه می دهد به نحوی که در حکومت شیطان شریک می شوند و با زبان شیطان سخن باطل می گویند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :