شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 233203
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 8:54
تعداد بازدید : 188

حوزه علمیه باقرالعلوم علیه السلام

برگزاری کارگاه آ موزشی تحلیل مسائل سیاسی روز به مناسبت دهه مبارک فجر و حضور پر رنگ.طلاب در این کارگاه

از چیستی فتنه اخیر تا چگونگی اقدام و عملمورخ جمعه بیستم بهمن ماه شورای نگهبان شهرستان قدس به مناسبت دهه مبارک فجر برنامه ویژه ای را برای ناظرین شورای نگهبان در ایام دهه فجر اجرا و سپس جناب آقای تهرانی «رئیسشورای نگهبان استان تهران»مسائل سیاسی روز را تحلیل کرد .طلاب حوزه علمیه باقر العلوم علیه السلام که بیشتر آ نها جز ناظرین شورای نگهبان هستند در این کارگاه شرکت نمودند و از بیانات آ قای تهرانی استفاده نمودند .در این کارگاه طلاب در جهت تبلیغ حوزه به پخش تراکت در بین مدعوین پرداختند .اهم سخنان آ قای تهرانی به شرح زیر می باشد:


از چیستی فتنه اخیر تا چگونگی اقدام و عمل

روز ۷ دی ماه و درست در آستانه روز نهم دیماه که یادآور حماسه بزرگ ملت ایران در دفع فتنه سهمگین سال ۸۸ است، عده ای فرصت طلب و آشوب خواه با سوء استفاده از بستر به وجود آمده از اعتراضات مردمی، و با طرح شعارهایی بر علیه مقدسات دینی و انقلابی و اهانت به مساجد و حسینیه ها و حوزه های علمیه و پرچم مقدس جمهوری اسلامی و نیز تخریب اماکن عمومی و حمله وحشیانه به مردم و زنان و کودکان، سعی در ایجاد انحراف در طرح مطالبات مردم کرده و خواستند برای اهداف شوم خود و اربابانشان از آب گل آلود ماهی بگیرند.

برای تحلیل بیشتر این حوادث فتنه آلود در چند بخش سخن خواهیم گفت:

۱. گسترش به یکباره آشوب ها از ۱۷ شهر به حدود ۷۰ شهر در عرض ۲۴ ساعت حکایت از کار شبکه ای و سازماندهی شده داشته و بیانگر برنامه ریزی دشمن برای بهره گیری از تجمعات در موقعیت مناسب- (البته به زعم خودشان) می باشد.

۲. نفرات حاضر در شهرها که سر پُل ها و لیدرهای تجمعات بوده اند اکثراً از بومیان منطقه نبوده و از مناطق دیگر به شهرستانهای مختلف آمده بودند، به طوریکه مردم آن مناطق و حتی نیروهای امنیتی، در مرحله اول آنان را شناسایی کردند.

۳. تحرکات آشوبگرانه بر خلاف سال ۸۸ که از تهران شروع شد، این بار از مشهد و سپس قم که ۲ شهر مذهبی هستند، آغاز و به شهرستان های دیگر از جمله تهران کشانده شد. در واقع دشمن برای این فتنه به زعم باطل خود می خواست تظاهرات و اعتراضات را از ” پیرامون” به ” مرکز” بکشاند و مدل تظاهرات سال ۵۷ را تداعی کند.

۴. شعارهای تند و صریح و نیز پیام های صوتی و تصویری که حاوی اهانت های صریح به ارزش های اسلامی و انقلابی بود، دقیقاً یادآور شعارهای منافقین و سلطنت طلبان و بهایی بوده و هست. شعارهایی مانند: نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران، مرگ بر دیکتاتور، هم اسلام، هم قرآن، هر دو فدای ایران! اقداماتی مانند: حمله به حوزه های علمیه و آتش زدن قرآن، حمله به دفاتر ائمه جمعه، هجوم به پایگاه های بسیج، حمله به بانک ها و مغازه ها و وسائل نقلیه و اموال عمومی، برگرفته از الگوی آشوب منافقین در ۳۰ خرداد سال ۶۰ و ۱۸ تیر ۷۸ و ۳۰ خرداد ۸۸ بوده و می باشد.

۵. خشونت های به کار رفته در آشوب های اخیر، به نسبت سال ۸۸ بیشتر بوده و شبیه جنایات گروه های تکفیری در سوریه و عراق و دیگر کشورهاست. به رگبار بستن مردم عادی (در شاهین شهر)، استفاده از سلاح های غیر سازمانی (در درود)، چاقو کشی و حمله با سلاح سرد (در بسیاری از شهرها) رهاسازی ماشین آتش نشانی به سوی مردم(درود) شلیک مستقیم به مأموران(نجف آباد)، نمونه ای از اقدامات داعش گونه این منافقان است.

بسترهای شکل گرفته فتنه

نارضایتی و سرگردانی طیف وسیعی از مردم محروم و مستضعف در شرایط افزایش تورم و رکود و گرانی افسار گسیخته؛
تعلل بانکها و تعاونی ها و مؤسسات مالی اعتباری در پرداخت مطالبات سپرده گذاران که قشر گسترده ای از آنان از مردم مستضعف هستند؛
بروز پدیده های شوم و زشتی چون اختلاس، رشوه خواری و رانت خواری و فیش های نجومی و عدم برخورد قاطع و قدرتمندانه در پیشگیری و رفع آن؛
افزایش برخی آسیب های اجتماعی و فرهنگی از قبیل اعتیاد، طلاق و به خصوص بیکاری؛
کم تحرکی برخی مسئولان مؤثر در عرصه اقتصاد در رفع و رجوع مشکلات مردم و فقدان یک راهبرد روشن اقتصادی در مواجهه با تورم ورکود و در نتیجه انباشته شدن معوقات کارگران و کارمندان؛

در یک جمله علت العلل مشکلات فوق را در عدم توجه و اهتمام و برنامه ریزی درست در تحقق منویات و هشدارها و سیاست های مقام معظم رهبری در تحقق اقتصاد مقاومتی و فقدان راهبرد مناسب در مواجهه با آسیب های اجتماعی توسط مسئولان دانست.


نکته مهم: برداشت ما این است فتنه ی اخیر، برنامه طراحی شده دشمن برای سال ۹۷ و ۹۸ بوده ولی توانمندی ایران اسلامی در تقویت و توسعه مقاومت اسلامی و خنثی سازی هوشمندانه فتنه های آنان، قدرت تحلیل درست و محاسبه دقیق را از استکبار گرفته و آنان را دچار حماقتی مجدد کرده است، عجله و شتاب دشمن و مزدوران داخلی شان حمایت از این شتاب زدگی احمقانه و فتنه انگیزی ناشیانه دارد.

حرف آخر

فتنه همواره تلخ و گزنده و آزار دهنده است. آسیب ها و مخاطراتی را در پی دارد و آثار ناخوشایندی را از خود به جا می گذارد. اما در نگاه دین هم، هرفتنه و بلاء و ابتلاء حکمت و فرصتی را هم در پی دارد، فتنه ها با دو شرط می توانند فرصت های سازنده باشند:

اول اینکه به هوشمندی و درستی مدیریت شوند.
دوم اینکه با درس گیری و عبرت گیری از فتنه ها، برای آینده بهتر توشه برگرفته شود.

فتنه ی اخیر یک حرکت شتابزده، بی سر و بدون محور، با هسته ی مرکزی است که به سرعت آشفته شده است. به لطف الهی و عنایات امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف، با رهبری رهبر حکیم و با همراهی مسئولان و حضور

بصیرانه مردم مان در صحنه جمع خواهد شد. و انشاءالله مسئولان با عبرت آموزی بیشتر با مجاهدت و تلاش مضاعف و دردمندی بیشتر در خدمت مردم صبور، شکیبا، نجیب و هوشیارمان خواهند بود. انشاء الله تعالی

منبع : برگرفته از سخنرانی اقای تهرانی در جمع ناظرین شورای نگهبان بیستم بهمن 96

اشتراک گذاری این مطلب!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :