چهارشنبه - 2018 دسامبر 19 - 11 ربيع الثاني 1440 - 28 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 233165
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1396 1:20
تعداد بازدید : 474

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

نشانه های حماقت (18و 19)

نشانه های حماقت و نادانی در کلام مولا علی(ع).


*هجدهمین نشانه احمق:

«به دنبال چيز‏هاى يافت نشدنى است.»

عن الامام علي علیه السلام:« ضالَّةُ الجاهِلِ غَيْرُ مَوْجُودةٍ.» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 74)؛ گمشده نادان، موجود نيست!!

وقتی کسی دقیقا نمی داند چه می خواهد همیشه می گردد و هر بار فکر می کند گمشده اش را پیدا نموده است و وقتی به آن می رسد؛ بعد از چندی می فهمد این گمشده اش نبوده است.

انسان عاقل دقیقا می داند چه می خواهد، زیرا توانائیها و محدودیتهایش را می داند و به آن معترف است و زندگی اش را بر اساس شناختی که از خودش دارد برنامه ریزی می کند. شناختی که احمق آن را ندارد و لذا همیشه در زندگی احساس گم گشتگی دارد.

هر مسلمانی روزی ده بار از خداوند می خواهد: «ولا الضالین»، او را به راهی هدایت کند که در آن احساس گم گشتگی نباشد.

*نونزدهمین نشانه احمق:

«دانشش را بدون توجه به جوانب امر در اختيار هر كسى قرارمى‏دهد.»

عن الامام علي علیه السلام:« لَا تَتَكَلَّمْ بِكُلِّ مَا تَعْلَمُ فَكَفَى بِذَلِكَ جَهْلًا.» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 213)؛ همين براي نادان بودن بس كه از هرآنچه مي‏داني سخن گوئي.

انسانِ احمق نام کمی از دانش را «دانش» می گذارد و برای اظهار دانشمندی آن را سریع در اختیار دیگران قرار می دهد. او توجه ندارد اولا این دانش ناقص است و ثانیا مناسب این مخاطب نیست و ثالثا تو مناسب انتقال این دانش نیستی یعنی تو از جایگاهی نزد مخاطب برخوردار نیستی که از تو این دانش را بپذیرد.

عاقل همه این سه جنبه را بررسی می کند. او علم کامل را در اختیار فرد مناسب، فردی که به او، به گوینده،  اعتماد دارد منتقل می سازد و چون عاقل با عقلش بررسی می کند از شتابهای خودخواهانه نفسش در امان است و برای ریا علم به دیگری نمی آزمود.

هیچ چیز به اندازه تعلیم، در معرض ریا نیست و احمق بیشترین ریا را در این باره انجام می دهد. می بینید چقدر کتابهای ناقص در موضوعات مختلف چاپ می شود؟! کتابهایی که نسبت به موضوع کتاب، تحقیق اندکی انجام شده است و درصد کمی از ادعایی که نویسنده کرده است ثابت شده است!!

نویسندگان احمق، خوانندگان احمق بار می آورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :