سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 226284
تاریخ انتشار : 10 آذر 1396 20:44
تعداد مشاهدات : 129

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

نشانه های حماقت (8 و9)

نشانه های احمق در کلام امام علی (ع)


* هشتمین نشانه احمق:

«خواري اش را هيچ درك نمی كند.»

عن الامام علي علیه السلام:« الْأَحْمَقُ لَا يَحْسُنُ بِالْهَوَان‏» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 77)؛ احمق با خواري نیکو نمی شود (و درست نمی شود).

یکی از راه هایی که انسان­ها تنبیه می شوند و از غفلت بیرون آمده و بخود می آیند، احساس خوارشدگی بعد از انجام کاری نابجا و زدن حرفی نامربوط است.چون احساس خواری مربوط به عقل است، حیوانات اصلا احساس خواری نمی کنند و همچنین این احساس در بچه ها ضعیف است.

احمق که با قبول نکردن محدودیت­ هایش، عقل خود را ضعیف نموده است، احساس خواری در او نیز تضعیف گشته است و در نتیجه این راهِ تنبیه و بیرون آمدن از غفلت را بروی خود بسته است.

حضرت مسیح(ع) می فرماید: «مرده را زنده کردم و کور را شفا دادم ولی احمق را نتوانستم معالجه کنم.»

احمق کسی نیست که عقلش کم است، احمق کسی است که با عدم قبولی محدودیت­ هایش، عقل خویش را کم نموده است.

* نهمین نشانه احمق:

«كلماتش معمولاً آميخته با سوگند است.»

عن الامام علي علیه السلام:« لِلْأَحْمَقِ مَعَ كُلِّ قَوْلٍ يَمِينٌ» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 77)؛ احمق با هر گفتاري سوگندی می خورد.

انسانها به اندازه ­ای ما را باور دارند که خود ما، خودمان را باور داشته باشیم. کسی که خودش را باور دارد احساس می کند دیگری هم او را باور دارد و لذا لزومی نمی بیند سخنش را با قسم خوردن تأکید کند. تنها در جایی سوگند می خورد که اهمیت مطلبی را که می گوید، توضیح دهد و یا مخاطب، به غلط ذهنیتی خلاف واقعیت را پیدا نموده است.

احمق بخاطر این که همیشه ادعای چیزی را می کند که ندارد و نبودش از بودش افزون است و چون خودش را باور ندارد، همین احساس را درباره دیگران دارد؛ لذا با سوگند خوردن میخواهد خودش را و سخنش را باور پذیر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :