چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223593
تاریخ انتشار : 5 آبان 1396 21:48
تعداد بازدید : 267

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

نشانه های حماقت(1 و 2)

بیان ویژگی های انسان احمق.«حماقت»، از صفات رذیله اخلاقی و عملی است که در دین مبین اسلام به دوری از آن بسیار سفارش شده است.

در این مباحث، به معرفی اجمالی ویژگی های انسان احمق پرداخته می شود:

* اولین نشانه احمق :

در آن چيز‏هايى كه به او مربوط نيست سخن مى‏گويد.

عن الامام علي (علیه السلام) :«تُعْرَفُ حِماقَةُ الرَّجُلِ فى ثَلاثٍ: ... فى كَلامِهِ فى ما لا يَعْنيهِ...» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 77)؛ حماقت فرد در سه چيز مشخص مي‏شود: ... در سخن گفتن در موضوعاتي كه به او ربطي ندارد.

 

احمق می خواهد خودش را مدام ثابت کند. تلاش برای اثبات خود را کسانی رغبت دارند که می دانند کمبود دارند و می دانند دیگران به کمبود آنها واقفند؛ ولی نمی توانند این کمبود خود را قبول کنند، لذا تلاش می کنند تا دید دیگران را نسبت به خود عوض کنند.

یکی از این تلاشها، اظهار نظر کردن در موضوعاتی است که تخصصی در آنها ندارد. البته این تلاشها، مذبوحانه است و سبب ذبح شخصیت و سقوط و افتادن بیشتر از چشم دیگران می شود.

امام علی علیه السلام فرمود: خداوند مورد رحمت قرار می دهد انسانی را که اندازه خودش را بشناسد و از آن تجاوز نکند.  

* دومین نشانه احمق:

نسبت به سؤالاتى كه از او نشده پاسخ مى‏دهد..

عن الامام علي (علیه السلام) :«تُعْرَفُ حِماقَةُ الرَّجُلِ فى ثَلاثٍ: ... وَ جَوابِهِ عَمَّا لا يُسْئَلُ عَنْهُ ...» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 77)؛ حماقت فرد در سه چيز مشخص مي‏شود: ... پاسخ دادن به سؤالي كه از او نشده است .

 

کسی که مورد سؤال قرار گرفته است به او اطمینان شده است که بتواند به سؤال پاسخ بدهد و فرد دیگری که در آن مجلس هست این اطمینان به او نشده است. عاقل، بر خلاف احمق، «مورد اطمینان قرار نگرفتن» را قبول می کند. می پذیرد که ضرورتی ندارد انسانی از هر نظر مورد اطمینان باشد.

احمق کسی است که کمبودهای خودش را باور نمی کند و مدام تلاش می کند این کمبودها را انکار کند و خود را در همه امور وارد معرفی کند و اثبات نماید.

عقل در پذیرش در نقص است و حماقت و جهل، در عدم پذیرش.

به فضل الهی ادامه دارد...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :