پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397

اقتصاد مقاومتی در خانواده از منظر قرآن و روایات (راهبردها، راهکارها )

اقتصاد مقوم و سالم یا به عبارتی اقتصاد مقاومتی در اسلام به کرات مورد تاکید قرار گرفته است و به معنای تشخیص حوزه های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی اثرکردن آن و تبدیل چنین فشارهایی به فرصت از طریق مشارکت همگانی می باشد.

6 آبان 1397

اصول هدایت سیاسی اهل بیت علیهم السلام و کارکردهای عملی آن در عصر حاضر

نظر به اهمیت هدایت سیاسی اهل بیت علیهم السلام و ضرورت به کارگیری آن در جامعه به ویژه در عصر حاضر این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

6 آبان 1397

علل و پیامدهای تأخیر سن ازدواج از منظر آیات و روایات

ازدواج سنت حسنه ای است که مورد تأکید اسلام قرار گرفته است. اهمیت و ضرورت آن به حدّی است که در آموزه های اسلامی توصیه شده که این امر مقدس در زمان مناسب آن صورت گیرد و به تأخیر نیفتد تا فرد و جامعه از بسیاری از آسیب های جدی آن مصون بمانند.

16 مهر 1397

رابطه تجمل گرایی با اقتصاد مقاومتی از منظر اسلام

اقتصاد مقاومتی یک نوع گفتمان و الگوی اقتصادی است که برگرفته از فرهنگ و ارزش های اسلامی و دینی انقلابی است و خصلت بارز آن مقاوم سازی مدبرانه و تقویت اقتصادملی در برابر تهدیدهای دشمن و تبدیل آن به فرصتی برای پیشرفت است. این نوع اقتصاد معمولا در تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده یک کشور قرار می گیرد. ساده زیستی و اقتصاد مقاومتی هر دو از مولفه های سبک زندگی اسلامی هستند. این دو مولفه در یکدیگر اثر گذار و از هم اثر پذیرند.

15 مهر 1397

عوامل مؤثر بر رضایت از زندگی از منظر اسلام

قرآن کریم و احادیث اهل بیت (علیهم السلام)، راهکارهایی برای رضایت از زندگی تبیین کرده اند. این بحث در گفتار و رفتار اولیای الهی بروز یافته که می تواند راهنمای همه انسانها باشد. با توجه به اهمیتی که این موضوع در حیات انسانی دارد مورد توجه ویژه دین قرار گرفته است.

15 مهر 1397

شیوه های حفظ و تقویت وفاداری زوجین و مصادیق آن در قرآن و روایات

نکاح نهادی عاطفی، اجتماعی و حقوقی است که محصول آن زوجیت است. از جمله عناصر در پایداری زوجیت وفاداری است...

1 مهر 1397

راهبردها و شیوه های امر به معروف و نهی از منکر در سیره معصومین علیهم السلام و علماء اسلام

فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر، به عنوان یکی از اصلی ترین بنیادهای دین اسلام است که در گستره وسیعی از آموزه های متون مقدس قرآن و حدیث به روشنی مورد تأکید قرار گرفته و اجرای آن ضامن حیات و بالندگی جامعه اسلامی و ترک آن نافی هویت انسانی و حیات حقیقی بشریت و عامل سقوط و انحطاط اخلاقی- اجتماعی مسلمین قلمداد شده است

7 شهریور 1397

تبیین الگوی تربیتی بر مبنای فطرت از دیدگاه علامه طباطبایی  و امام خمینی 

انسان در دنیای معاصر، نیازمند تدوین الگو و سبک معناداری از زندگی است تا با رصد نقطه تعالی و کمال، بر محور آن حرکت کند و به مسیر هدایت رهنمون شود و تربیت، یک طرح عظیم است که مبنا، اصول و روش و هدف آن باید مشخص باشد. فطرت یکی از توانمندي هاي خدادادي است که خداي متعال، آدمی را بر آن سرشته و خلق کرده است.

29 خرداد 1397

حکمت تکرار فباي آلاء ربكما تكذبان با توجه به نعمت های ذکر شده در سوره الرحمن

یکی از خاص ترین سوره های قرآن در وصف نعمات الهی سوره الرحمن می باشد. تا جایی که این سوره، سوره نعمت ها نام گرفته و پیامبر(ص) فرمودند: هرکس این سوره را تلاوت کند خداوند به ناتوانی او در ادای شکر نعمت ها نگاه نمی کند وی را از بندگان شاکر قرار می رود.

7 بهمن 1396

تأثیر رفتار والدین بر تربیت دینی فرزند ازدیدگاه آیات و روایات اهل بیت(سلام الله علیهم)

توجه به تربیت دینی فرزندان از جنبه های فردی، خانوادگی و اجتماعی امری مهم و ضروری است. تربیت دینی انسان از دوران کودکی و حتی پیش از تولّدآغاز می شود. والدین باید زمینه هایی را در امر تربیت معنوی او فراهم کنند که از جمله رفتارهای مستقیم و مثبت والدین، تفاهم بین والدین، اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط، شخصیّت قائل شدن برای آن ها و محبت به اندازه و خوش رفتاری والدین نسبت به فرزندان است که آن ها را نسبت به توصیه های دینی والدین تسلیم پذیرمی کند و الگو پذیری از آنان را نیز بیشتر می نماید.

5 آذر 1396

  • تعداد رکوردها : 110