پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397

اشتغال زنان در سبک زندگی اسلامی

. پژوهش حاضر در صدد است تا با نگاهی دینی و با رویکرد تحکیم خانواده ، آسیب ها و پیامدهای اشتغال زنان را مورد بحث و بررسی قرار دهد . برای این منظور ، نخست دیدگاه مشروعیت اشتغال زنان بیان شده و با اشاره به انگیزه ها و دستاورد های اشتغال زنان ، به بررسی پیامد های آن پرداخته شده است . در پایان نیز راهکارهایی برای پیشگیری و یا کاهش آسیب های اشتغال زنان مطرح شده است .

29 آبان 1395

معماری و شهرسازی در سبک زندگی اسلامی

از این رو پژوهش حاضر با استفاده از روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای و روش تحقیق توصیفی-تحلیلی به ارائه الگویی از معماری و شهرسازی با رویکرد سبک زندگی اسلامی در محدوده ایین اسلام و سیره ائمه(ع)در برخورد با معماران پرداخته است. حاصل انکه معماری اسلامی به عنوان موفق ترین شیوه های معماری د رتاریخ معماری جهان می باشد که می توان ارزش و اهمیت آن را در بناهای اسلامی مشاهده کرد و معماری وشهرسازی باید با اهداف و فرهنگ اسلامی سازگار باشد و برنامه ریزی ها باید با تاکید بر مولفه های اسلامی صورت گیرد.

28 شهریور 1395

دیدگاه فریقین در زمینه عصمت پیامبر

در اين نوشتار ابتدا به حقيقت عصمت پرداخته و اين كه مبداء پيدايش اصطلاح عصمت از چه زماني بوده است. همچنين اين موضوع كه آيا عصمت شرط رسالت و هدايت امت پيامبران مي باشد مورد بررسي قرار گرفته و در انتها به تفاوت ديدگاه شيعه و اهل سنت در مورد عصمت پيامبر  و شبهات پيرامون آن با استفاده از آيات قرآن پرداخته شده است. در پايان اين تحقيق به اين نتيجه رسيديم كه هدايت گري براي ايصال انسان‍ ها به غايت آفرينش نيازمند به عصمت است و شيعه قائل به عصمت پيامبر قبل و بعد از بعثت مي باشد و اهل سنت تنها در عصمت پيامبر بعد از بعثت با شيعه هم عقيده و هم نظر مي باشد و قبل از بعثت ايشان را داراي ملكه عصمت نمي داند

30 تیر 1395

بانوان طلبه و سبک زندگی اسلامی(با رویکرد به تعلیم و تبلیغ)

پژوهش در سبک زندگی مخصوص بانوان طلبه که متأثر از دو هویت توأم طلبگی و زنانگی است، برای دستیابی به یک نقشه ی مشخص و مدوّن، از سه جهت ضروری است: اول در ارزیابی توانایی ، امکانات و استعداد خود بانوان برای قدم گذاشتن در مسیر طلبگی و انتخاب آگاهانه، دوم، در تدارک مقدمات و اسباب حرکت در این مسیر و سوم، در حرکت شتابان و بدون سرگشتگی، برای رسیدن به اهداف مورد نظر. برای ترسیم نقشه ی این گونه ی خاص زندگی، باید دید، هویت طلبگی دارای چه ویژگی ها و اهدافی است و سپس این ویژگی ها و اهداف را با ویژگی های خاص زنانه،در کنار هم بررسی کنیم.

31 شهریور 1394

الگوی روابط بین الملل در سبک زندگی اسلامی

از این رو پژوهش حاضر با استفاده از روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای و روش تحقیق توصیفی ـ تحلیلی به ارائه الگویی از روابط بین الملل با رویکرد سبک زندگی اسلامی در محدوده اصول روابط بین الملل و سیره نبی اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم در برخورد با غیر مسلمانان پرداخته است. حاصل آنکه در برقراری ارتباط با کشورهای اسلامی اسلام بنا را بر وحدت نهاده و وظیفه دستگاه سیاست خارجی کشور اسلامی را تلاش در جهت برقراری روابط و مناسبات با کشورهای اسلامی می داند و در زمینه روابط با کشورهای غیر اسلامی، اسلام شرایط جنگ و صلح را ملاک برقرار روابط قرار داده

29 شهریور 1394

مهمانی در سبک زندگی اسلامی

یکی ازصفات پسندیده اسلامی سنت میهمانی و مهمانداری است که از برجسته ترین ارزش های انسانی و مکارم اخلاق است. گنجینه روایات سرشار از روایاتی است که به مسائل مهم اجتماعی همچون مهمانداری و آداب آن می پردازد. مهمانی دادن و به مهمانی رفتن سبب انس و الفت میان امت اسلامی شده، اتحاد و برادری را ایجاد می کند. از این رو در اسلام توصیه های فراوانی بر مهمانی دادن است. میزبان و مهمان دو طرف این رفتار اجتماعی اند وهر یک وظایفی در قبال یکدیگر دارند، برخی از وظایف میزبان چنین بیان شده است: گرامیداشت و تکریم مهمان، خوشرویی و استقبال، دعوت از افراد شایسته پذیرایی، حفظ ابروی مهمان و... مهمان نیز متقابلاً وظایفی را بعهده دارد که از جمله به اخلاص در دیدار داشتن، اجازه ورود گرفتن، دعا و تشکر از میزبان، حفظ اسرار میزبان و .... میتوان اشاره کرد. در واقع مهمانداری یکی از راه های اجرای صله رحم است

28 شهریور 1394

الگوی اسلامی مناسبات زوجین با خویشاوندان یکدیگر و اصول حاکم بر آن

الگوی اسلامی به معنای نمونه و سرمشق گرفتن از الگویی است که در سبک زندگی اسلامی وجود دارد و این الگو در رفتار زوجین در مناسبات خویشاوندان یکدیگر بطور مشخص وجود داشته و در آن انسان شناسی و جامعه شناسی رشدیافته ای وجود دارد. این الگو انسان را موجودی اجتماعی بالفطره و ناچار از مراودات اجتماعی معرفی کرده و مصادیقی از رفتارهای پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم و ائمه علیهم السلام و علما بعد از ایشان را به انسان یاد می دهد.

28 شهریور 1394

الگوی اسلامی مناسبات زوجین با خویشاوندان یکدیگر و اصول حاکم بر آن

الگوی اسلامی به معنای نمونه و سرمشق گرفتن از الگویی است که در سبک زندگی اسلامی وجود دارد و این الگو در رفتار زوجین در مناسبات خویشاوندان یکدیگر بطور مشخص وجود داشته و در آن انسان شناسی و جامعه شناسی رشدیافته ای وجود دارد. این الگو انسان را موجودی اجتماعی بالفطره و ناچار از مراودات اجتماعی معرفی کرده و مصادیقی از رفتارهای پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم و ائمه علیهم السلام و علما بعد از ایشان را به انسان یاد می دهد

28 شهریور 1394

حقوق جوارح(حق زبان-چشم- گوش- دست-پا

هدف از آفرینش انسان رسیدن به کمالات مطلوب خداوند است و در نتیجه دست یافتن به پاداشهای اخروی است و برای این هدف حقوقی را برای نعمتهایش بر عهده انسان قرار داده و انسان را در قبال آنها مسئول می داند لذا در این نوشتار با استفاده از منابع اسلامی (قرآن و حدیث) به حقوق نقش و اهمیت و گناهان و وظایف ایمانی چند عضو بدن انسا ن از جمله زبان، چشم، گوش، دست و پا که از شاهدان روز رستاخیز به شمار می آیند اشاره شده است.

25 شهریور 1394

روابط متقابل همسران در سبک زندگی اسلامی

خانواده ركن اساسي جامعه ي انساني است؛ شرط پويايي و استواري آن، وجود روابط صحيح و پايدار ميان همسران است، در روابط میان زن و مرد به دلیل اشتراک در پاره ای از زمینه ها؛ خواسته ها و نیازهای متقابلی وجود دارد که بخشی از آن طبیعی است. کیفیت ارتباط زن و شوهر در کانون خانواده، یکی از مهمترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که آسایش و آرامش زندگی با رابطه سالم و مهربانانه و محبت آمیز زن و شوهر به دست می آید و تداوم پیدا می کند. روابط متقابل همسران؛ به معنای پيوستگى و علاقمندى متقابل و فی ما بین همسران می باشد که هر چه قوی تر باشد موجب استحکام خانواده می گردد.

24 شهریور 1394

  • تعداد رکوردها : 38