پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397

شاخصه های دین داری در دیوان حافظ (با تکیه بر وجوه رفتاری)

تحقیق پیش رو با عنوان شاخصه­های دین­داری در دیوان حافظ با تکیه بر وجوه رفتاری با به کار گیری روش تحلیلی و استنباطی در صدد پاسخگویی به این سؤالات است: درحوزه­های رفتاری چه وجوهی از شاخصه­های دین­داری در دیوان حافظ مطرح شده است؟ ­شاخصه­های ایجابی دین­داری در دیوان حافظ چیست؟ شاخصه­های سلبی دین­داری در دیوان حافظ چیست؟

9 اسفند 1396

غم و شادی از نگاه امام علی (علیه السلام)

یکی از نیازهای اساسی انسان که خداوند در وجود انسان به ودیعه نهاده است، نیاز به شادی و نشاط است . زندگی امروزی و فشارهای روانی در عصر جهانی شدن که عصر اضطراب وتنش روانی است نیاز انسان را به شادی چندین برابر می کند . آنچه قابل توجه است راهکارها و ابزارهایی که بشر امروزی به منظور رسیدن به این هدف به کار میبرد . به جرات می توان اقرار کرد که برخی برای ذیل به شادی از مسیرهای واقعی زندگی خارج شده ونه تنها به شادی و نشاط نرسیده بلکه اندوه وحسرت فراوانی را برای خود و دیگران به جا نهاده اند. از آنجا که دین ما دین مبین اسلام است ، لذا بسیار به جاست که موضوع شادی وغم را از دیدگاه اسلام بررسی کرد و به آن پی برد .بنابراین ضرورت دیدیم که موضوع شادی وغم را از دیدگاه اسلام وبه طور خاص از نگاه امام علی (علیه السلام ) بررسی نماییم.

9 اسفند 1396

سیمای امام علی (علیه السّلام) در نهج البلاغه

این تحقیق با عنوان سیمای امام علی (علیه السّلام)درنهج البلاغه با به کارگیری روش توصیفی در صدد پاسخگویی به این سوال است که سیمای امام علی(علیه السّلام) در نهج البلاغه چیست.این نوشتار در پاسخ به این سوال در سه فصل تنظیم شده است.اول به سیمای فردی امام علی پرداخته شده است دوم سعی شده است سیمای اجتماعی امام علی بررسی شودو در آخر نیز به سیمای حکومتی امام علی(علیه السّلام) پرداخته شده است.

9 اسفند 1396

وظایف فردی و اجتماعی زنان منتظر در عصر غیبت

تحقیق پیش رو با عنوان وظایف فردی و اجتماعی زنان منتظر در عصر غیبت با به کار گیری روش مروری، تحلیلی و استنباطی در صدد پاسخگویی به این سؤالات می باشد که: جایگاه و نقش زنان منتظر در عصر غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟ وظایف فردی زنان منتظر در شرایط کنونی کدام است؟ مهمترین وظایف زنان در جامعه چیست؟

9 اسفند 1396

بررسی تطبیقی لزوم تشکیل حکومت اسلامی از دیدگاه شیعه وسنی

آزاد» به معنى رها از قيد و «آزادى»، رهايى از هر نوع يا برخى التزام‏ها وقيوداست آزادى اجتماعى يعنى بشر بايد در اجتماع از ناحيه ساير افراد اجتماع آزادى داشته باشد، شد تفاوتى كه ميان مكتب انبياء و مكتبهاى بشرى هست در اين است كه پيغمبران آمده‏اند تا علاوه بر آزادى اجتماعى به بشر آزادى معنوى بدهند،. حكومت یعنی:«دستگاهى است كه بر رفتارهاى اجتماعى يك جامعه اشراف دارد وسعى مى‏كند آنها را در مسير خاصّى جهت داده و هدايت نمايد.»

9 اسفند 1396

علل و آثار منکرات از دیدگاه نهج البلاغه

منکر به معنای باز داشتن ازکاری است که قبحش از نظر شرع و عقل روشن باشد. یعنی هرکاری که عقل سالم به قبحش حکم می کند یا اگر عقل درحسن و قبحش متوقف شد سپس شرع به قبحش حکم می کند. در واقع منکرآن است که خوب شناخته نشده باشد و به زشتی و بدی معرفی شده باشد. و ازآنجا که نهى از منكر يكى از اصول عملى اسلام است و چون اصلى است كه در خود قرآن مجيد با صراحت و تأكيد آمده و بعد در اخبار نبوى و آثار ائمه طاهرين درباره آن بسيار سخن گفته شده و بعد هم بزرگان و علماى دين در همه قرنها، دوره به دوره و طبقه به طبقه، درباره اين اصل و اهميت آن سخنها گفته؛ لذا ضروریست که در گام نخست علل و بسترهای منکرات و راه اصولی مبارزه با آن شناخته شود

9 اسفند 1396

نقش همدلی و هم زبانی والدین در تربیت فرزند

هدف اصلی از این تحقیق بیان مفهوم همدلی و هم زبانی و نقش آن در تربیت فرزند است. که در این پژوهش به مفهوم شناسی نظیر مفهوم همدلی و همزبانی و مفهوم تربیت و یافتن راه های همدلی و همزبانی در تربیت فرزند ، اصول عملی همدلی و همزبانی ، نظیر تفاهم ، احترام متقابل ، حسن ظن ، تعاون و در ادامه به روش های همدلی و همزبانی در تربیت فرزند نظیر الگو دهی والدین پرداخته شده است. زمانی که والدین با یکدیگر همدل و همزبان باشند در تربیت فرزند موفق خواهند بود.

9 اسفند 1396

دفاعیه تحقیق پایبانی

ا اطلاعیه جلسه دفاعيه تحقيق پاياني سطح دو در تاريخ: دو شنبه 20/6/96برگزار می گردد. مكان: مدرسه علميه حضرت معصومه علیها سلام

14 شهریور 1396

صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات

ژوهش به بررسی صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات می پردازد . صله رحم به معنی دیدار کردن ، دیدن خویشاوندان و شریک ساختن آنها در مال و جاه و دیگر خیرات زندگی که انسان به آنها دست پیدا می کند . قطع رحم به معنی قطع رابطه کردن ، آزردن و یاری نکردن خویشان در مال و آسایش و دیگر خیرات دنیوی در حالی که به آن محتاج باشند . کیفیت انجام صله رحم نسبی است ، یعنی نسبت به افراد و محیطی که در آن زندگی می کنند متفاوت است مهم آن است که شخص در عرف خودشان قاطع رحم محسوب نشود . واین فریضه نسبت به تمام خویشاوندان ( زن و مرد بی تقوا و با تقوا ، مسلمان و کافر ، ظالم و صالح ) باید انجام شود حتی اگر خویشان قطع رابطه کرده باشند ، این رابطه تا آنجاست که به سایر احکام دین آسیبی نرساند ، ولی اگر بر اثر این ارتباط ، سایر احکام دین در خطر قرار گرفت این ارتباط نه تنها لازم بلکه جايز هم نیست . صله رحم در آیات و روایات دارای اهمیت زیادی می باشد از جمله اینکه دستور العمل اسلام ، جزء دین ، بیشترین پاداش ، برترین فضیلت و ... می باشد .

23 آبان 1395

راه کارهای استحکام خانواده در قران وسنت

این تحقیق تحت عنوان راهکارهای استحکام خانواده در قرآن و سنت به علل پایداری خانواده ، که تنها مامن و محل آسایش و رشد و تحول هر فردی در اجتماع است ، می پردازد. هدف این تحقیق دست یابی به محکم مورد تائید عقل و دین نباید آسیب پذیر است ، نظام خانواده که در واقع یک نظام فعال و پویا می باشد بیشتر از هر نظام دیگر محتاج این علل و اصول خاص است که دین مبین علل استحکام کانون خانواده می باشد. هر نظامی اگر دارای اصول و مبانی اسلام بدان پرداخته است .

23 آبان 1395

  • تعداد رکوردها : 38