يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397 - ساعت 6:40

مدرسه علميه كوثر ورامين مباني و روش هاي تربيت جنسي ازمنظر اسلام

ر این پژوهش ابتدا اهداف ومبانی تربیت جسنی از منظر دین مبین اسلام استخراج گردید . که در این مبانی 7 مقوله اصلی همچون طبیعی بودن نیاز جنسی ، واقع بینی ، اندیشه ورزی ، عاملیت انسان ، تداوم نسل ، عاملیت محیط و شرایط ومبانی اندیشه ورزی . معرفی و مطرح شدن با توجه به استناد مبانی و اهداف مطرح از نگاه دین مبین اسلام شیوه ها و روش هایی در دوران کودکی و نوجوانی و در مقطع ازدواج و پس از آن استخراج گردید و مورد تحلیل واقع شد . در بررسی شیوه های تربیت جنسی در مقطع کودکی پیش گیری از زمینه های تحریک جنسی و پاسخ دادن به سؤالات جنسی کودکان ، تأمین نیازهای روانی و عاطفی کودک از طریق محبت کردن و تأمین امنیت و روش های دیگر حائز اهمیت می باشد و در ورود دوران نوجوانی آگاهی دادن نسبت به تغییرات جنسی بلوغ و آگاهی دادن هویت جنسی نوجوان و راه های کنترل و مهار هیجانات جنسی و همچنین شناخت انحرافات جسنی از سرفصل های مهم در بحث تربیت جنسی دوران نوجوانی می باشد و در اخر عوامل تأثیر گذار مستقیم و غیر مستقیم در مرحله ازدواج و پس از آن که از جمله آشنایی و شناخت زوجین با اخداف ازدواج، شرایط ، معیارها و ملاک های انتخاب همسر، شناخت حقوق جنسی و شرایط مکانی و زمانی و روانی می باشد مورد بررسی قرار گرفت. باتوجه به حساسیت و اهمیت این مسئله و تأثیرات آن در سلامت روح و روان جامعه و در راستای جلوگیری از انحرافات و آسیب های جنسی در مقاطع مختلف و هدایت صحیح غریزه جنسی در مراحل مختلف رشد انسان ؛ پژوهش و تحقیق به صورت تخصصی با تکیه آموزه های دینی و همچنین علم روان شناسی ، حائز اهمیت فراوان می باشد.

20 شهریور 1397

اضطراب و راه هاي درمان آناز ديدذگاه اسلام وروان شناسي

اضطراب مسأله ای است که امروزه افراد جامعه را دامن گیر کرده است و بسیاری از روان شناسان و علما را نیز واداشته است تا راه هایی را برای غلبه بر آن بیابند . بنابراین لازمه ی این امر شناخت نوع ، علل پدید آمدن ، آثار و راه های مقابله با آن می باشد ، در این تحقیق دریافتیم که اضطراب می تواند از نوع طبیعی یا عصبی باشد و متأثر از عواملی مانند : شرک و کفر، حب دنیا و حرص ، بدبینی و سوء ظن و ... باشد و اثری چون عدم اعتماد به نفس ، انزوا و گوشه گیری و ضعف در تصمیم گیری و ... را به همراه داشته باشد . اصلاح فکر ، تقویت ایمان ، تسلط بر هوای نفس و تدبیر در زندگی از جمله راه های درمان اضطراب می باشند که با شناخت و به کارگیری آن ها می توان بر این مشکل جهانی غلبه کرد و به پیشرفت جامعه نیز کمک نمود.

20 شهریور 1397

نقش شبکه های اجتماعی بر افزایش طلاق در ایران و راه کارهای مقابله با آن

از مباحث مهم در فضای مجازی، بحث شبکه های اجتماعی است که در عصر حاضر اطلاعات، ارتباطات و تعاملات را در کمترین زمان فراهم می آورد و در مقابل، نوعی تهاجم فرهنگی محسوب شده که پیامد های نامطلوب فردی و خانوادگی داشته و دارد آمار طلاق را به شدت فزاینده کرده و ابزاری است برای استکبار جهانی برای تأثیرگذاری بر باورها، ارزش ها، رفتار مردم و فرهنگ جامعه ی هدف

5 شهریور 1397

مبانی و محدوده آزادی اعتقادی و تبلیغ عقیده در آیات و روایات

موضوع مورد بحث در علوم مختلف سیاسی، اجتماعی، اخلاقی، قرآنی و... قابل بررسی می باشد که در این پژوهش با رویکرد قرآنی و کلامی به آن پرداخته شده است

5 شهریور 1397

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها برگزار شد

3 مرداد 1397

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

برگزاری جلسه دفاعیه تحقیق پایانی در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

3 مرداد 1397

تحقيق پاياني با مو ضوع ارتباط فرشتگان با عالم دنیا از دیدگاه روایات

در این عالم خاکی، بسیاری از کارها به واسطه­ ی ملائکه صورت می­گیرد. از جمله­ ی این وظایف، واسطه شدن بین خداوند عزّ و جلّ و عالم دنیاست که روایات متعدّدی از معصومین : به آن پرداخته است. ویژگی­ها و ساختار خاصّی که ملائکه دارند، آن­ها را برای انجام مسئولیت­هایشان، آماده می­سازد. فرشتگان در کارهای مختلفی شرکت دارند که برخی از آن­ها در رابطه با این دنیاست و در این راستا با برخی از انسان­ها نیز، ارتباط برقرار می­سازند. با این وجود برخی از اقشار جامعه، فرشتگان را نمی­پذیرند و موجب ضعف و تغییر عقاید بعضی می­شود. باید توجّه داشت که انسان نیازمند برقراری ارتباط با مبدأ و منشأ صدور خود است و خالق حکیم، فرشتگان را به عنوان یکی از این راه­های ارتباطی قرار داده است که با پاسخ به این نیاز، انسان به آرامش قلب و روح و روان دست می­یابد. و با دقت در وجود این مخلوقات الهی، به عنوان یکی از امور ماورایی کنار انسان، عملکرد و رفتار او بهبود می­ یابد تا در مسیر رشد و تعالی به سوی خالق خود قرار گیرد. همراه بودن با فرشتگان ملازم با شرح صدر و رحمت و مغفرت خداوند منّان است. اوست که به قدرت خویش فرشتگان را نامحسوس و غیر قابل دیدن قرار داده تا از طرف خداوند موکلی برای هر یک از نظامات هستی در این عالم باشند.

1 مرداد 1397

علل بیماری افسردگی و شیوه های پیشگیری از آن از منظر دین اسلام و علم روانشناسی

یکی از بیماری های شایع و فراگیر روانی موجود در جامعه، افسردگی می باشد که برخی از روانشناسان این اختلال را «سرماخوردگی روانی» می دانند. افسردگی مجموعه ای از نشانه های روان شناختی و جسمانی است که به شکل احساس اندوهگینی، غم، ناامیدی، سرخوردگی، کم خوابی یا پرخوابی، بی اشتهایی، یا پر اشتهایی نمایان می شود

2 تیر 1397

عوامل و آثار خیانت در امانت از دیدگاه آیات و روایات

خیانت یکی از مذموم ترین صفات ناپسند انسان است که همواره در قرآن و احادیث اهل بیت (علیهم السلام) مورد نکوهش و مذمت قرار گرفته و موکدا از مسلمانان خواسته شده که از آن دوری کنند

2 تیر 1397

کارگاه اشنایی با روش های مطالعه

کارگاه اشنایی با روش های مطالعه با حضور طلاب پایه اول در مدرسه معصومیه برگزار گردید.

6 خرداد 1397

کارگاه جستجوی منابع در اینترنت

کارگاه جست و جوی منابع در اینترنت با حضور طلاب پایه دوم در مدرسه معصومیه قرچک برگزار گردید.

6 خرداد 1397

کارگاه نگارش علمی

کارگاه نگارش علمی در تاریخ 1397/2/9در مدرسه معصومیه (ع) قرچک با حضور طلاب پایه دوم برگزار شد. دراین کارگاه شیوه نگارش علمی و نیز اصول نویسندگی اموزش داده شد.

30 اردیبهشت 1397

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

برگزاری جلسه دفاعیه تحقیق پایانی در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

29 اردیبهشت 1397

عبادت در صحیفه سجادیه جامعه

بخشی از معارف موجود در گزاره‏های قرآنی را موضوع «عبادت» تشکیل می‏دهد. در فرازی از گزاره‏های قرآنی، تنها دلیل ...

25 اردیبهشت 1397

برگزاری جلسه دفاعیه تحقیق پایانی با عنوان«حضور زن در فضای مجازی از دیدگاه اسلام»

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی در روز یکشنبه مورخ 96/11/29 با حضور استاد داور سرکارخانم ارفع و استاد راهنما سرکارخانم رضایتی و معاون پژوهش سرکارخانم باقری برگزار گردید و طلبه فرشته جعفری از تحقیق پایانی خود با عنوان«حضور زن در فضای مجازی از دیدگاه اسلام» دفاع نمودند.

20 فروردین 1397

کرامت ذاتی انسان از منظر قرآن با تکیه بر اعلامیه جهانی و اسلامی حقوق بشر

پژوهش به بررسی بیان ادله قرآنی جهت اثبات کرامت ذاتی انسان پرداخته و در ادامه مبنای اعلامیه جهانی حقوق بشر و اعلامیه اسلامی حقوق بشر را مقایسه می کند.

18 فروردین 1397

تحقیق پایانی با موضوع اعجاز قرآن در علم جنین شناسی

قرآن، آخرین کتاب آسمانی و معجزه ی پیامبر اسلام ( صل الله علیه و آله ) می باشد که در آن علوم مختلفی از جمله علم جنین شناسی آمده است، علم جنین شناسی مطالعه ی خلقت انسان از زمان لقاح تا انتهای تشکیل جنین و خروج آن از رحم مادر می باشد که قرآن نیز به زیبایی در تعدادی از آیات خود این روند را شرح نموده و منشأ خلقت را خاک، آب، نطفه می داند و خاک را منشأ آفرینش حضرت آدم (علیه السلام) و خلقت انسان های بعدی را نطفه عنوان می نماید. بعد از آن تبدیل نطفه به علقه و سپس شروع رشد اجزای ابتدایی جنین که مضغه نام دارد سپس پیدایش استخوان ها و روییدن گوشت بر روی آنها می باشد. با رشد جنین و دمیده شدن روح در آن جنین تکامل یافته و بعد از موعد مقرر از رحم خارج شده و متولد می گردد. در واقع برای آنکه چنین تصور نشود که قرآن تنها یک کتاب دینی است و به موضوعات علمی نپرداخته با عنوان نمودن چنین مباحثی می توان دریافت در زمانی که هیچ یک از این علم ها از جمله علم جنین شناسی وجود نداشته قرآن با ظرافت تمام مراحل خلقت را بیان نموده است که علم پزشکی قرن ها بعد از آن با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات نوین توانسته به گوشه ای از آن پی ببرد که این خود جلوه ای از اعجاز قرآن می باشد و وحیانی بودن آن را نشان می دهد که موجب تقویت ایمان و توجه دادن پیروان ادیان دیگر، به حقانیت این کتاب می گردد. در این پایان نامه چگونگی تشکیل جنین و مراحل آن از دیدگاه قرآن و علم تجربی بررسی می شود و نشان داده می شود که هر آنچه که قرآن در مورد خلقت انسان بیان نموده با علم روز مطابقت دارد که خود از موارد اعجاز علمی قرآن به شمار می رود. این پایان نامه به اعتبار ماهیت توصیفی و تحلیلی است که به روش کتابخانه ای، جمع آوری اطلاعات و فیش برداری از منابع مکتوب، انجام پذیرفته است.

22 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع مفاسد اقتصادي از منظر اسلام

نگارنده درصدد بررسی مفاسد اقتصادی از منظر اسلام است . مفاسد اقتصادی به هرگونه انحراف و خروج از حد اعتدال از ضوابط شرعی که در زمینه تخصیص منابع ، توزیع درآمد ، بازار و خدمات صورت گیرد ، گفته میشود . از آنجا که نقش بنیادی اقتصاد و رشد آن در بقا و پایداری یک جامعه و حکومت بسيار بارز است و نمود عيني دارد ، مفاسد مالی آفات و آسیب های جبران ناپذیری از جمله : فقر مادی ، ایجاد شکاف طبقاتی ، تبعیض و پایمال شدن حقوق ضعیفان ، پیدا شدن امتیازات ویژه برای اقلیت جامعه ، نفوذ مفسدین در بدنه حکومت ، انحطاط و زوال اخلاق فردی واجتماعی و سقوط جامعه را بدنبال خواهد داشت ؛ لذا پیشگیری و رفع مفاسد مالی در جامعه همواره مورد نظر خداوند بوده و آيات کثیری از قرآن کريم و روایات بیشماری در این باب به دست ما رسیده است و پیامبران الهی و ائمه علیهم السلام در تحقق فرامین الهی بعنوان اولین عاملان ، فعالیت های گسترده ای در این حیطه نمودند . مجموعه حاضر در شناسایی مفاسد مالی و اقتصادی به آیات و روایات استناد نموده و همچنین در بیان عوامل و آثار آن به غیر از مستندات ذکر شده ، وضعیت موجود جامعه مورد توجه قرار گرفته است . این مجموعه بصورت توصیفی و با روش کتابخانه ای و مراجعه به منابع مکتوب و نرم افزاری تدوین گردیده است .

22 اسفند 1396

تحقیقات پایانی- دلایل عدم پذیرش حق از سوی مشرکان بر اساس سوره صافات

مهم ترین هدف انبیای الهی، آشنا کردن بشریت، با اصل توحید و تحقق بخشیدن به این اعتقاد، با همه ابعاد آن، در جوامع بشری است. این هدف که همان آزادی از بردگی و بندگی دیگران و پیوستن به کمال مطلق است، عالی ترین مرحله تکامل بشری است که البته خود دارای مراتب بیشماری است. برای دستیابی به این هدف، علاوه بر شناخت توحید و مسائل متنوع آن، آگاهی نسبت به عواملی که ما را از رسیدن به این مقصد باز میدارد و یا موجب کندی و سستی ما می شود، ضرورتی تام دارد. خصیصهای که انسان را از سایر جانداران، ممتاز ساخته، ویژگی اختیار و انتخاب اوست. با توجه به این حکمت است که خداوند متعال، انسان را به گونهای آفرید که آمیزهای از گرایشهای مثبت و منفی باشد و با قدرت مطلقه خویش، در او عواملی را تعبیه کرد تا طبق اراده انسان، او را به سوی هر یک از گرایشهای مثبت یا منفی، سوق دهند. یکی از گرایشهای منفی انسان، انحراف از حق و حقیقت و نیز توحید و تمایل به شرک است که در نتیجه تبعیت او از عوامل خاص، پدید می آید. در سوره صافات به چند نمونه از این علل و عوامل که باعث عدم پذیرش حق از سوی مشر كان گردیده، اشاره شده است، از جمله عناد و لجاجت، شک و دو دلی، تکبر و خودبزرگ بینی، تقلی کورکورانه و جهل و نادانی. این موضوع در عرصه های مختلف و در ابعاد گوناگون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی قابل بررسی است. ولی این پژوهش بر آن است که دلایل عدم پذیرش حق از سوی مشرکان با توجه به سوره صافات از بعد روایی و تفسیری مورد تبیین و بررسی قرار گیرد. لذا روش پژوهش در این حیطه، به روش کتابخانه ای و به صورت توصیفی - تحلیلی انجام پذیرفته است.

21 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع آرزوهای متعالی از دیدگاه نهج البلاغه

آرزوهای متعالی از دیدگاه نهج البلاغه، نوعی از آرزوهای درست و سازنده است که امیرالمومنین علی (ع) ضمن بیان آرزو و اقسام آن، شاخصه های این دسته از آرزوها و رابطه آنها را با زندگی انسان یادآور می شود. آرزو به آن دسته از خواسته های درونی و تمایلات قلبی انسان گفته می شود که انگیزه و نیروی قویي همراه دارد. این خواسته و تمایل درونی یک امر فطری است،گویا همراه اوست که با آن زندگی می کند. به نحوی که نمی تواند از آن جدا باشد. پس اصل آرزو از آنجا که تمایل و نیروی فطری است، مذموم نیست؛ زیرا داشتن چنین تمایلات درونی آدمی را در مسیر حرکت قرار می دهد. حال اگر این آرزوها از دسته آرزوهای درست و سازنده باشد، می تواند آدمی را در مسیر رشد معنوی و تعالی روحی قرار دهد. از آنجا که این قبیل آرزوها غیر از اینکه برخواسته از واقعیت ها و توانایی های انسان است، باید هماهنگ با موازین هر آیین و شرع مقدس هم باشد. این چنین خواسته هایی قابلیت آن را دارد که انسان را در مسیر تعالی قرار دهد. متاسفانه در عصر حاضر با وجود پیشرفت و ترقی جوامع، انسان ها با مشکلات و مسائل روحی و جسمی مواجه می شوند که حیات آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. کسانی که دچار اختلال های روانی و افسردگی می شوند ناخودآگاه روی آرزوهای آن ها تاثیر گذاشته و حتی گاه موجب می شود که امید و آرزوی خود را از دست بدهند و يا در تشخیص آرزوهای حقیقی و درست به خطا بیفتند. پس ضرورت شناخت آرزوهای متعالی و درست و سازنده و معیار تشخیص آنها توسط امام معصوم نه تنها در اصلاح بینش و گرایش فرد موثر است؛ بلکه او را در عمل و رفتار به سمت مطلوب سوق می دهد، لذا ایشان ضمن اصلاح در نظام فکری و عملی نیازمند برنامه ریزی اصولی و استفاه درست از قوه عاقله است تا در جامعه ای که دلبستگی های فراوانی وجود دارد، بتواند آرزوهای خود را در مسیر صحیح و مطلوب سوق داده تا در نهایت سعادت و تعالی را برای او رقم زند. مجموعه حاضر به اعتبار ماهیت توصیفی است و به اعتبار جمع آوری داده ها کتابخانه ای و فیش برداری از منابع مکتوب و نرم افزاری می باشد.

19 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوعمیزان شناخت امام عصر (عج) در ابتلا به جاهلیت مدرن

جاهلیت مدرن به معنای عصر پیشرفت و تکنولوژی است و این واژه از منظر مقام معظم رهبری؛ یعنی، جوامع انسانی، تحت تأثیر تمایلات شهوی و غضبی فرمانروایان خود به شکلی دربیاید که فضائل در آن گم شود و رذائل حاکم شود. این جاهلیت در آخر الزمان و پیش از ظهور آخرین منجی،گریبانگیر انسانها میگردد که به مراتب شدیدتر و قبیح تر از جاهلیت در زمان قبل اسلام است. از طرف دیگر،از آنجایی که مقام امام،مقام حجت و مقام افتراق حق از باطل و علم از جهل است، لاجرم جهل درباره صاحب این مقام،منحر به غلتیدن در شبهه و باطل می گردد؛چراکه مردم در آیینه حجت ها خود را می نگرند و اگر به حجت حق پای بند نباشند، ناگزیر به حجتی دیگر گردن می نهند و مطیع او می شوند. بنابراین میتوان فقدان شناخت امام عصر را اصلی ترین و مهمترین عامل ابتلا به جاهلیت مدرن دانست.. بر این اساس، پژوهش حاضر نیز با استفاده از روش تحلیل محتوا به شناسایی مؤلّفه های جاهلیّت در جوامع مُدرن پرداخته است

19 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع شیوه های جذب جوانان به تشیع

نوشته حاضر پژوهشی درباره شیوه های جذب جوانان به تشیع می باشد. تشیع یکی از مذاهب عمده و اصلی اسلام است و به پیروان آن شیعیان می گویند. آنها کسانی هستند که معتقد به ولایت بلافصل علی (علیهم السلام) بعد از ولایت پیامبر (صل الله علیه و آل و سلم) می باشند. تاکنون در روشهای تبلیغی و جذب جوانان، از رفتارهای کلیشه ای و تکراری استفاده می شد که همین امر در بی علاقگی جوانان از مسائل دینی موثر بوده است والدین و متولیان فرهنگی و مدارس، مسئولیت مهمی در راه هدایت جوانان و آگاهی سازی آنها با دین و مذهب در خصوص مذهب شیعه را بر عهده دارند. مشکل متولیان فرهنگی و خانواده ها، امروزه اینست که زبان نسل جدید و منطق خاص آنها را نمی دانند و باعث می شود نتیجه معکوس از اقداماتشان بگیرند. اگر به جوان، دین را با زبان خودش عرضه کنیم به راحتی پذیرفته و جذب مذهب میشود. در این پژوهش، این مساله از ابعاد مختلف، رفتاری، اعتقادی و ... با توجه به آیات و روایات و سیره، اهلیت (علیهم السلام) مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از ارائه این پژوهش، آگاهی دادن جوانان نسبت به حقانیت تشیع، آگاهی دادن جوانان به اینکه تنها راه رستگاری و نجات در مذهب تشیع است و سر آخر، ارائه راهکار به خانواده و اماکن آموزشی و متولیان فرهنگی برای جذب جوانان به تشیع با تحقیق و دقت در آیات و روایات و سیره اهلبیت (علیهم السلام) میتوان به راحتی عوامل جذب جوان به مذهب را فرا گرفت با عواملی مثل خوشرویی و آگاهی از منطق جوان و همدلی با او و .... می توان به این مهم رسید. این مجموعه به اعتبار ماهیت تبیینی – توصیفی و به اعتبار گردآوری مطالب، کتابخانه ای و با شیوه فیش برداری از منابع مکتوب تدوین گردیده است.

19 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوعاخلاق انقلابی از دیدگاه نهج البلاغه

از امور مهم در مقوله ی یک انقلاب، اخلاق فرد انقلابی است؛ چرا که این فرد انقلابی است که با مجموعه رفتار و عملکرد خود می تواند این انقلاب را حفظ و آن را به ثمر برساند. از آنجا که در جامعه کنونی، اصحاب و دولت مردان انقلابی با فاصله گرفتن از انقلاب، تعهد خود را نسبت به آن فراموش کرده اند و اخلاق انقلابی در آنها کم رنگ شده است بنابراین لازم است تا معیارها و شاخصه های اخلاق انقلابی بازگو شود تا مورد توجه قرار گیرد و روح خفته ی افراد انقلابی را بیدار کند. پس مشخص شد که هدف از طرح این مسئله زنده کردن اخلاق انقلابی در فرد انقلابی و همچنین سوق دادن آحاد مردم به سوی انقلابی فکر کردن و انقلابی ماندن است. ضمن بررسی در نهج البلاغه بسیاری از معیارها و شاخصه های اخلاق انقلابی در عرصه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی- نظامی و اقتصادی مشاهده گردید که مجموعه حاضر ضمن بررسی مفهوم شناسی و ضرورت بحث، به مؤلفه های اخلاق انقلابی از دیدگاه امام علی (علیه السلام) و مقام معظم رهبری در عرصه های فوق پرداخته و در نهایت به نتیجه و دستاوردهای اخلاق انقلابی با رویکرد به نهج البلاغه اشاره دارد. بنابراین با تبیین معیارها و شاخصه های اخلاق انقلابی، صحیح ترین و کاربردی ترین اخلاقی که یک فرد متعهد به انقلاب باید داشته باشد و همچنین شناخت و آگاهی نسبت به این که چه انقلابی مهم و کارآمد و البته الهی است حاصل می شود. در نتیجه اگر فرد انقلابی دارای اخلاق اصیل انقلابی باشد که این اصالت با مطالعه و پژوهش در کلام مولا امیرالمومنین علی (علیه السلام) مشخص می شود، نه تنها می تواند موجب ایجاد انقلابی شکوهمند و عظیم بشود بلکه می تواند چنین انقلابی را در تحکیم و ثبات و یا یاری رساندن در راه تحقق آرمان هایش مدد نماید.پژوهش حاضر به اعتبار موضوع نقلی – تاریخی، به اعتبار ماهیت توصیفی- تحلیلی، به اعتبار روش جمع آوری داده ها کتابخانه ای و فیش برداری از منابع مکتوب و نرم افزاری می باشد.

19 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع نقش خطبه حضرت زینب (س) در پیشبرد نهضت حسینی (ع)

حضرت زینب 3 این بانوی با عظمت افزون بر ویژگیهایی مانند، عفت، صبر، عقیله بنی هاشم، حیا، عالمه غیر معلمه و نائبه الحسین بودن، نقش سرنوشت سازی در نهضت کربلا و حفظ این قیام عظیم داشت. بدین لحاظ، در پی حادثه کربلا، حضرت زینب مسئولیت سنگینی عهده دار بودند. امام حسین 7 پدیدآورنده نهضت بود، ولی ادامه دهنده آن خواهرش زینب 3 بود. این بانو بعد از شهادت امام و یارانش در کربلا، در کوفه و شام رسالت خویش را به خوبی انجام داد و با استفاده از فرصتها ضربه های کاری بر دشمن وارد ساخت. حضرت زینب با خطبه های آتشین خود تبلیغات بنی امیه را خنثی نمود. ایشان مردم کوفه را به خاطر پیمان شکستنشان، از خواب غفلت بیدار ساخت و نیز هیاهوی تبلیغات دروغین یزید در میان مردم شام را برملا ساخت و زمینه انقلاب را در کوفه و شام فراهم نمود، به طوریکه یزید با دستپاچگی از کار خود اظهار ندامت نمود و اهل بیت علیهم السلام را با قافله سالار آن، با احترام فراوان به مدینه بازگرداند. هدف نوشتار حاضر بررسی اجمالی زندگی امام حسین و قیام عاشورا و عوامل و اهداف قیام امام حسین و بررسی اجمالی شخصیت حضرت زینب و تبیین اهداف قیام در ضمن خطبه های حضرت زینب 3 می باشد.

19 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع ادای حق نعمت ولایت از دیدگاه آیات و روایات

ولی و سرپرست حقیقی انسان خدای متعال است و پس از خداوند،انبیاء و جانشینان معصوم آنها بر انسان به اذن الهی ولایت دارند و در زمان غیبت معصوم نیز،فقیه جامع الشرایط،ولی و سرپرست مومنان است.با استناد به آیات،مسئله نعمت ولایت استنباط می شود.خداوند حقوقی را برای این گروه تشریع کرده است که ادای این حقوق و تحقق ماموریت بزرگ الهی اهل بیت(علیهم السلام) و ولی فقیه در گرو رعایت آنان از سوی مردم و انجام وظایف عمومی است.آشنایی با این حقوق در جهت رعایت آنها و اجرای وظایف،آگاه کردن دیگران و نهادینه شدن ارتباط امام و امت،راهگشا و موثر است.آیات و روایات بهترین منابع برای درک و دریافت حقوق الهی و وظایف مردم در قبال اهل بیت و ولی فقیه می باشد.از این منابع بدست آمد که ادای حق نعمت ولایت و اطاعت کامل از این مقام،جامعه را از فروپاشی و متزلزل شدن مصون داشته،باعث اتحاد مسلمین می شود و دشمنان را در دستیابی به اهدافشان مایوس می کند و راه رشد و سعادت بشریت را تضمین می نماید.این نوشتار به اعتبار ماهیت تبیینی-توصیفی و به اعتبار جمع آوری اطلاعات بصورت کتابخانه ایو فیش از منابع مکتوب و نرم افزار صورت پذیرفته است.

19 اسفند 1396

تأثیر شور و شعور عزاداری حسینی بر زنده نگه داشتن پیام عاشورا

در جلسه مورخ 96/11/23 طلبه سمانه ملک جعفریان از تحقیق پایانی خود با عنوان «تأثیر شور و شعور عزاداری حسینی بر زنده نگه داشتن پیام عاشورا » دفاع نموده و با کسب نمره 20 موفق به کسب مدرک سطح2 گشتند.ضمنا لازم به ذکر است تحقیق پایانی ایشان به عنوان تحقیق برتر از سوی استاد داور معرفی گردید.

16 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع فلسفه آزمایش الهی از دیدگاه نهج البلاغه

آزمایش و امتحان الهی در نهج البلاغه به عنوان سنتی عام و استثناء ناپذیر در جهان هستی است که ذات اقدس الهی برای حکمتی متعالی آن را در صحنۀ هستی قرار داده است. گستردگی این سنت نسبت به انسان، فرشتگان و جن در نظر گرفته شده تا در کوره زرناب از ناخالصی ها تفکیک، و وجود ناب به کمال غایی خود نزدیک شود. از آنجا که در جامعه کنونی مردم به واسطه جهل، غفلت، هوای نفس به نعمت ها و نقمت ها به عنوان وسیله ای برای سنجش و تعالی آدمی توجه دقیق ندارند در این صورت با ابتلائات و امتحانات الهی از گوهر وجودی خود بهره نخواهند برد. غرض از آزمایش الهی شکوفا شدن استعدادهای انسان برای سنجیده شدن معیار و عیار آدمی است تا قابلیت های وجودی او به فعلیت درآیند. مهم ترین هدف نگارنده شناخت و دستیابی به آگاهی های جدید برای برخورد مناسب، پایداری و استقامت، تغییر و اصلاح رفتار و در نهایت خودشناسی وتقرب به خالق برای آرامشی که از این نوع ارتباط برای انسان حاصل می شود است. در نتیجه اگر انسان درباره ابتلاء و امتحان و عمومیت آن به بینش درستی دست یابد می تواند از این روش در جهت اتصاف به کمالات و سازندگی خویش بهره مند و گوهر وجودی خود را در این عرصه تجلی دهد. پژوهش حاضر به اعتبار موضوع نقلی و به فلسفه ای از تاریخ بشر اشاره دارد و به اعتبار ماهیت آن توصیفی- تحلیلی و به اعتبار روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای و فیش برداری از منابع مکتوب و الکترونیکی است.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع راه های جبران گناه از دیدگاه قرآن

جبران گناه به معنای زدودن و از بین بردن گناه و اثر آن می باشد جبران در اسلام به عنوان کفارات، تکفیر پوشاندن، پاک کردن یاد می شود. همانگونه که اعمال صالح و نیکوی انسان به واسطه ی برخی گناهان حبط و تباه می شود بعضی از اعمال نیک نیز سبب از بین رفتن گناهان می گردد از آنجایی که انسان به صورت فطری گناه را می شناسد و از آن یک نوع بیزاری دارد و بخصوص در دین اسلام همگان می دانند که گناه حرام و قبیح است. مخصوصاً آنانی که مقید به اجرای فرامین الهی اند و به غضب الهی نسبت به خطاکاران بیشترین دقت و اطلاع را دارند و نیز می بایست راه های جبران گناه را هم بشناسند به همین دلیل علمای علم اخلاق اولین شرط مبارزه با رذایل اخلاقی و گناهان را آشنایی علمی و دقیق با آن رذیله عنوان کرده اند. عموم مردم و خصوصاً قشر جوان از گناه و راه های جبران آن شناخت دقیق ندارند و این عدم شناخت خود موجب غلطیدن در ورطه گناه است و همچنین تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام موجب ترویج گناهان جدید در جامعه شده است. و لذا بعد از توبه برای راه های جبران گناه در قرآن که با عبارت و معنای تبدیل سیئات به حسنات در ذیل آیات متعددی نازل شده است که برای هر کدام مصادیق خاصی مانند لزوم و اثر جهاد و هجرت و اقامه واجبات و ترک گناهان، عمل صالح و خوشرویی بیان شده است که در این پژوهش به صورت مجزا به آن پرداخته شده است. امید است برای نویسنده به صورت خاص و برای خوانندگان به صورت عام راه گشا و آموزنده باشد.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع نقش های جنسیتی در خانواده از دیدگاه اسلام و فمینیسم

نقش های جنسیتی از جمله موضوعات مورد اختلاف مکتب اسلام و جنبش فمنیسم است. نقش جنسیتی یعنی ، انتظارات غالب در یک جامعه در مورد فعالیت ها و رفتارهایی که مردان و زنان می توانند یا نمی توانند در آنها درگیر شوند . در میان فمنیست ها ، نظریه غالب آن است که پذیرش تفاوت های تکوینی نمی تواند توجیه کننده موقعیت ها و نقش های متفاوت زن و مرد باشد ، در نتیجه ((زنانگی)) و ((مردانگی)) مقوله ای اجتماعی و فرهنگی و ساخته و پرداخته شرایط تاریخی معین ، و گاه سیاسی و اقتصادی به شمار می آید. در مقابل ، اسلام با پذیرش تفاوت های بیولوژی و به تبع آن تفاوت در نقش ها را می پذیرد ، ولی این نکته را هم متذکر می شود که تفاوت در نقش ها ، با توجه به دو جنس تحت تاثیر شرایط فرهنگی و اجتماعی نیز قرار می گیرد. هر دو مکتب به صورت مقایسه ای به بررسی نقش های جنسیتی (سرپستی خانواده ، مادر خانه داری ،...) پرداخته که نتیجه آن برتری نظریه اسلام درباره نقش ها است. اختلال در کارکردهای خانواده به عنوان مهمترین مسئله مطرح در اثر نادیده گرفتن نقش های جنسیتی می باشد. اسلام به منظور جلوگیری از پیامد های ناگوار نادیده گرفتن نقش های جنسیتی راهبردهایی را ارائه کرده تا ضمن اجرای آن ثبات و آرامش به خانواده و جامعه باز گردد.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع نقش های جنسیتی در خانواده از دیدگاه اسلام و فمینیسم

نقش های جنسیتی از جمله موضوعات مورد اختلاف مکتب اسلام و جنبش فمنیسم است. نقش جنسیتی یعنی ، انتظارات غالب در یک جامعه در مورد فعالیت ها و رفتارهایی که مردان و زنان می توانند یا نمی توانند در آنها درگیر شوند . در میان فمنیست ها ، نظریه غالب آن است که پذیرش تفاوت های تکوینی نمی تواند توجیه کننده موقعیت ها و نقش های متفاوت زن و مرد باشد ، در نتیجه ((زنانگی)) و ((مردانگی)) مقوله ای اجتماعی و فرهنگی و ساخته و پرداخته شرایط تاریخی معین ، و گاه سیاسی و اقتصادی به شمار می آید. در مقابل ، اسلام با پذیرش تفاوت های بیولوژی و به تبع آن تفاوت در نقش ها را می پذیرد ، ولی این نکته را هم متذکر می شود که تفاوت در نقش ها ، با توجه به دو جنس تحت تاثیر شرایط فرهنگی و اجتماعی نیز قرار می گیرد. هر دو مکتب به صورت مقایسه ای به بررسی نقش های جنسیتی (سرپستی خانواده ، مادر خانه داری ،...) پرداخته که نتیجه آن برتری نظریه اسلام درباره نقش ها است. اختلال در کارکردهای خانواده به عنوان مهمترین مسئله مطرح در اثر نادیده گرفتن نقش های جنسیتی می باشد. اسلام به منظور جلوگیری از پیامد های ناگوار نادیده گرفتن نقش های جنسیتی راهبردهایی را ارائه کرده تا ضمن اجرای آن ثبات و آرامش به خانواده و جامعه باز گردد.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع نقش های جنسیتی در خانواده از دیدگاه اسلام و فمینیسم

نقش های جنسیتی از جمله موضوعات مورد اختلاف مکتب اسلام و جنبش فمنیسم است. نقش جنسیتی یعنی ، انتظارات غالب در یک جامعه در مورد فعالیت ها و رفتارهایی که مردان و زنان می توانند یا نمی توانند در آنها درگیر شوند . در میان فمنیست ها ، نظریه غالب آن است که پذیرش تفاوت های تکوینی نمی تواند توجیه کننده موقعیت ها و نقش های متفاوت زن و مرد باشد ، در نتیجه ((زنانگی)) و ((مردانگی)) مقوله ای اجتماعی و فرهنگی و ساخته و پرداخته شرایط تاریخی معین ، و گاه سیاسی و اقتصادی به شمار می آید. در مقابل ، اسلام با پذیرش تفاوت های بیولوژی و به تبع آن تفاوت در نقش ها را می پذیرد ، ولی این نکته را هم متذکر می شود که تفاوت در نقش ها ، با توجه به دو جنس تحت تاثیر شرایط فرهنگی و اجتماعی نیز قرار می گیرد. هر دو مکتب به صورت مقایسه ای به بررسی نقش های جنسیتی (سرپستی خانواده ، مادر خانه داری ،...) پرداخته که نتیجه آن برتری نظریه اسلام درباره نقش ها است. اختلال در کارکردهای خانواده به عنوان مهمترین مسئله مطرح در اثر نادیده گرفتن نقش های جنسیتی می باشد. اسلام به منظور جلوگیری از پیامد های ناگوار نادیده گرفتن نقش های جنسیتی راهبردهایی را ارائه کرده تا ضمن اجرای آن ثبات و آرامش به خانواده و جامعه باز گردد.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع شخصیت شناسی دشمنان امام حسین (علیه السلام) از دیدگاه قرآن

شخصیت الگوی اختصاصی هر فرد است که عوامل فردی و اجتماعی در ایجاد آن موثر است.آفرینش انسانها به گونه ای است که هم دارای فطرت و به تبع آن نیازهای فطری و هم دارای غریزه و نیازهای غریزی می باشند.پاسخ گویی مناسب به هر یک از نیازها باعث تعالی وجود انسان می شود.از انجایی که انسان علاوه بر این دو موهبت از عنصر دیگری به نام اختیار برخوردار است در نتیجه در جامعه گروهی هستند که تمام عمر خود را صرف نیازهای غریزی کرده اند در نتیجه خود و پیروانشان از رشد حقیقی محروم شده اند.دشمنان اهل بیت ع از این دسته افراد هستند که با تبلیغ وسیع علیه امامان حق و به نفع منافع مادی خود زمینه ی گمراهی بسیاری از افراد را فراهم کرده اند که نمایش آن در واقعه ی عاشورا واضح و مبرهن است. از سوی دیگر انسان مختاراست رشد حقیقی را برگزیند واهل نجات باشد،یاخود را از آن محروم نموده ودر زمره ی دشمنان اهل بیت محسوب شود. ایشان زمینه ی گمراهی افراد دیگررا هم فراهم میکنندکه اوج این اختیار سوء را میتوان در واقعه ی کربلا دید. خطر انحراف همیشه وجود دارد . لذا دغدغه ی نگارنده شناخت شخصیت درونی دشمنان امام حسین ع و علل روی گردانی آنها از فطرت٬شناسایی ریشه ی دشمنی آنها و در نهایت معرفت نسبت به دوست و دشمن اهل بیت ع است که از طریق بررسی ویژگی ها و نیازهای انسانی روشن خواهد شد.به دنبال ارتقای بینش و شناخت ویژگی های شخصیتی دشمنان امام حسین ع در بعد تربیتی-روانشناسی٬اهداف دیگری مدنظر پژوهشگر است که عبارتند از:ارتقاء بصیرت لازم جهت شناخت خود٬بررسی دیدگاه و عملکرد خود براساس شاخص دوست و دشمن اهل بیت ع و نهایتا روشنگری در جامعه. روش تحقیق به اعتبار موضوع نقلی و به اعتبار ماهیت توصیفی -تحلیلی و به اعتبار جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای و فیش برداری از منابع مکتوب و نرم افزاری است.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع مردم شناسی از دیدگاه نهج البلاغه

مردم شناسی از دیدگاه حضرت علی (علیه السلام)، علم مطالعه ی زندگی انسان است که جنبه های گوناگون انسان شناسی و فرهنگ شناسی را مورد توجه قرار می دهد تا با تبیین، پیش بینی و کنترل روابط پایدار بین نمودهای حوزه ی فرهنگ انسانی علل به وجود آمدن سازمان ها و بنیان های کهن فرهنگی جامعه ی بشری را که برخی متروک شده اند، کشف نماید؛ حضرت علی (علیه السلام) با تقسیمی که برای آحاد جامعه در چهار عرصه ی فردی، اجتماعی، سیاسی، علمی-اخلاقی داشته، تمام تعاریف مردم شناسی را به طور جامعه بیان کرده اند. مقوله ی فرهنگ وارداتی غرب، فرهنگ دینی و ملی مردم را با تهاجم و شبیخون فرهنگی مواجه کرده و از این کانال، آسیب های جدی و گسترده ای بر جوامع وارد آورده که در صورت عدم شناخت دقیق و عمیق انسان ها از یکدیگر می تواند بنیان های فکری آن ها را گرفتار بحران جهل کند که در این صورت، جرم اندیشی و خشونت پیامد آن خواهد بود. از طرفی چون در مباحث مردم شناسی سه مفهوم کلیدی فرهنگ مردمی، فرهنگ عمومی و فرهنگ عامیانه وجود دارد، لذا شناخت درست مردم شناسی، موجب هم افزایی بیشتر بین جوامع و فرهنگ های گوناگون خواهد شد که این امر با شناخت دقیق و عمیق مولفه های مردم شناسی از دیدگاه حضرت علی (علیه السلام) و پس از آن آگاهی از گوناگونی رفتار ها و فرهنگ های عمومی و عامیانه، پیش بینی و برخورد با حوادث مربوط به آینده و در نهایت ایجاد قدرت بیشتر برای حل اختلافات و ایجاد صلح در جهان میسر خواهد شد که در نهایت حاصل تمام این تلاش ها در زمینه ی مردم شناسی اداره ی سریع و صحیح امور و آشنایی و شناخت هرچه بیشتر افراد مختلف و دیدگاه های آن ها و تصمیم گیری آگاهانه خواهد بود که منجر به اتحاد، همدلی و در نهایت توسعه و تعالی جامعه را به دنبال دارد. پژوهش حاضر به اعتبار موضوع، نقلی با رویکرد تاریخی و به اعتبار ماهیت، توصیفی و به اعتبار شیوه ی جمع آوری، کتاب خانه ای و فیش برداری از منابع مکتوب و نرم افزاری می باشد.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع نگرشی بر شیوه تربیتی ملا احمد نراقی (کتاب معراج السعاده)

ملا احمد نراقی فرزند مرحوم ملا مهدی نراقی در سال 1185 هجری قمری در شهر نراق متولد شد.ایشان پس از شاگردی نزد پدر در جوار اساتید بزرگی همچون سید بحر العلوم ، شیخ جعفر نجفی کاشف الغطاء و چند تن از علمای برجسته ی نجف و کربلا کسب علم نمودند ؛ و بعداز فوت پدر بزرگوارشان مرجعیت عامه به ایشان واگذار شد .این عالم وارسته در طول عمر پر برکت خویش کتب بسیاری را تالیف نموده اند که می توانیم به چند نمونه از آن از جمله خزائن و معراج السعاده و کتاب شعری که به سبک مثنوی نگاشته شده اند اشاره کنیم . این عالم ربانی در دوران قاجار این کتاب را در جهت استفاده و فهم مردم عادی برای رسیدن به کسب فضایل اخلاقی که کاملاً کاربردی و مکمل کتاب جامع السعادات که تالیف پدر بزرگوارشان می باشدنگاشته اند . این کتاب از جهت محتوا و مطالب به پنج باب تقسیم می شود و هر باب دارای فصول و مقام و صفات و مقاصدی می باشد . کتاب معراج السعاده همانند کتب اخلاقی دیگر بر گرفته ازشیوه های تربیتی سفارش شده در قرآن و سخنان اهل بیت (ع) می باشد ، و تفاوتش با آنها از حیث نظم و ترتیب ، حسن ترکیب ، تعبیرلایق ، تحقیق رائق و تاکید خاص ایشان در معرفی و شناساندن نفس به سبب شناخت خدا می باشد . درپر اهمیت دانستن نفس در کلام ملا احمد نراقی همین بس که امیر المومنین (ع) فرمودند : " برترین شناخت ، شناخت نفس است" و نیز فرمودند : " شگفتا کسی که خود را نمی شناسد چگونه پروردگار خویش را بشناسد . " شناخت نفس کلید تمامی معارف الهی است ، و حق تعالی در قرآن می فرماید : ( وَ لا تَکونَوا کَالّذینَ نِسوَاللهَ فَاَنسَهُم) ( مانند کسانی مباشید که خدا را فراموش کردند ، پس خدا هم آنان را دچار خود فراموشی کرد) در نتیجه کسی که خدارا نشناسد خود را هم نمی شناسد؛ حال آنکه عکس نقیض منطقی این آیه می شود هر که خود را شناخت ، خدا را می شناسد. نفس انسان دارای قوایی است از جمله ( عاقله ، شهویه، غضبیه، وهمیه) که از طفولیت با انسان همراه می باشد. اولین قوه ای که برای انسان است قوه ایست که انسان را وادار میکند طلب غذا کند ؛ پس از قوه ی شهویه ، قوه ی غضبیه پدیدار می شود تا بتواند موذیات را دفع نماید و طفل المی را که به او می رسد با گریه پدرو مادر را کمک می طلبد تا دفع الم کند . بعد از آنها آثار قوای ادراک وقوای تمیز ظاهر می شود و پس از آن به مرحله تعلیم و تعلم می رسد . اگر تمام این قوا تحت اطاعت قوه ی عاقله باشند مملکت وجودی نفس در نفس و آرامش خواهد بود و لازم به ذکر است که انسان از بدو تولد در مملکت وجودش این قوا به سبب وساوس شیطان دائماً در حال نزاع اند تبعیت این قوا از قوه ی عاقله است و رعایت حد تعادل آن است .

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع تفاهم در خانواده از منظر اسلام

یکی از افتخارات بزرگ آیین مقدس اسلام، توجه خاص و تأکید فراوان در مورد نظام خانواده است. اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده و برقراری روابط سالم میان زن و مرد، امروز بر کسی پوشیده نیست.اگر افراد جامعه، دارای استعدادهای خوب و سپس اخلاق و روحیات عالی باشند آن جامعه نیز موفق خواهد بود.از سویی دیگر،اگر افراد خانواده بتوانند با روابطی شایسته و مناسب، روح و جسم یکدیگر را آشتی بخشند، زمینه شکوفا شدن صفات و استعدادهای درونی را آماده کنند، جامعه ای موفق به وجود خواهد آمد. اگر زن و شوهر با تفاهم کامل ، محیطی با صفا در خانه ایجاد کنند،همدلی بیشتر و اختلاف ها کمتر می شود. اگر زن و مرد با شناخت تفاوت در سلیقه ها و احترام گذاشتن به آن، در عین تلاش برای خود سازی و تکامل، یکدیگر را همان گونه که هستند بپذیرند و در کارهای مربوط به خود با نشاط و آمادگی بیشتری برای حل مشکلات و استقامت در مقابل آن خواهند داشت. با این حال باید توجه داشت رسیدن به تفاهم صد در صد نه عملی است و نه رسیدن به آن ضروری، بلکه رسیدن به تفاهمی نسبی کفایت می کند. همسران در خانواده با بیان نوع رفتارها و با شیوه عملی در بیشتر مسائل زندگی به فهم مشترک و در تفکر و اندیشه به مشترکات زیادی دست می یابند و همه اینها در پرتو تلاش برای شناخت تفاوت یکدیگر و راه های ایجاد صمیمیت و تقویت محبت بین زوجین می باشد که در پی آن آثار تفاهم از جمله آرامش بین زوجین و موفقیت اعضای خانواده پدیدار می شود و عوامل ناسازگاری در خانواده مانند خیانت، بدگمانی و ... کاهش می یابد. در فصل اول شناخت راه های رسیدن به تفاهم، که با این شناخت به تدریج در محیط خانه صمیمیت و دوستی ایجاد می شود. در فصل دوم شناخت تفاوت ها و راه های ایجاد محبت بین زوجین بیان شده است که از عوامل سعادت خانواده است که دایره ی وسیع آن تمام شئون زندگی را در بر می گیرد. فصل سوم آثار تفاهم از جمله آرامش و موفقیت اعضاء و عوامل ناسازگاری در خانواده از جمله سوء ظن و ... که باعث از بین رفتن سلامت زندگی و ایجاد اختلافات و درگیری های خانوادگی و سلب آرامش روحی از این محیط می شود مورد بررسی قرار گرفته است.

15 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع عواقب پیمان شکنی در زندگی اجتماعی از منظر قرآن و احادیث

این تحقیق با موضوع عواقب پیمان شکنی در زندگی اجتماعی از منظر آیات و روایات مورد بررسی قرار گرفته است یکی از سرمایه های هر جامعه ای که از مؤلفه های مهم و مؤکد در توسعه و ثبات آن جامعه محسوب می شود اعتماد متقابل افراد اجتماع نسبت به یکدیگر است که جامعه را از صورت آحاد پراکنده بیرون می آورد و به هم پیوند می دهد. انسان ها با هر فرهنگ و دینی وفای به عهد را ممدوح می دانند و عهدشکنی را خیانت می شمارند همانگونه که از آیات و روایات استفاده می شود وفای به عهد در دین اسلام مورد کمال عنایت قرار گرفته است زیرا اگر بنا باشد به این مسئله اساسی توجه نشود زندگی مردم متلاشی خواهد شد و در اثر بی نظمی و هرج و مرج از یکدیگر سلب اعتماد خواهند کرد که در این تحقیق به مصادیقی از جمله پیمان شکنی در خانواده و پیمان شکنی با اولیاء الهی مانند پیامبر اکرم و استمرار آن با ولایت عهد و وصی ایشان که در قرآن و احادیث آمده پرداخته شده است. لذا اگر مسأله ی وفای به عهد حتی اگر یک روز کنار گذاشته شود شیرازه زندگی بشر از هم گسسته می شود و پیشرفت جامعه انسانی عملاً متوقف می گردد بنابراین پیمان شکنی یکی از گناهانی است که در آیات و روایات نکوهش شده و برای آن عواقبی در دنیا و آخرت در نظر گرفته شده است از جمله آن عواقب زیانکار بودن مورد لعن خداوند قرار گرفتن قبول نشدن توبه شقاوت قلب منزلگاه آنان دوزخ بودن ... اشاره شده است. در جمع آوری این مطلاب از روش کتابخانه ای از کتب تفسیری و روایی استفاده شده است.

14 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع آموزه های تربیتی دعا از منظر قرآن

آموزش طریق و راه است برای رسیدن به تربیت و هدف مطلوب و تربیت بدون آموزش امکان پذیر نیست، به بیان دیگر تربیت آگاهانه نیازمند آگاهی و آموزش است بنابراین لازم است آموزش دهندگان به محتوای آموزش و روشهای بکار گرفته و سایر عوامل موثر در آموزش از ویژگیهایی برخوردار باشند که فراگیران را به مقصد هدایت کنند. یکی از اهداف مهم تربیت دعا است، دعا خود مکتب انسان سازی و تربیت می باشد. دعا و درخواست از خداوند را می توان گرایش روحی انسان به مبداء هستی دانست که بصورت تضرع و درخواست و طلب سعادت بروز می کند. داعی بیش از آنکه در پی دستیابی به موارد احتیاج خود باشد به نفس طلب و نیایش می اندیشد و از طریق هماهنگی زبان و روح می کوشد تا روحانیت را در خود به اهتزاز درآورد. چرا که هم طلب و هم مطلوب است هم مقدمه است و هم نتیجه. دعا در اندیشه اسلامی افزون بر اینکه وسیله ابراز عشق به خداست روشی مهم و تأثیرگذار برای تعلیم و تربیت و تعالی بخشیدن به روح آدمی در ساحتهای فردی و اجتماعی است. ضرورت پرداختن به موضوع حاضر با توجه به نسبت نیازهای جوامع علمی و پژوهشی برای پاسخ به بسیاری از مسائل و مشکلات، کارهای فاخر و گسترده ای درحوزه دعا انجام نشده است. اهداف این موضوع شناخت آموزه-های تربیتی دعا از نگاه قرآن و آگاهی دادن و مطلع ساختن افراد به آموزه های تربیتی از نگاه قرآن می-باشد. دعا، خداشناسی، خودشناسی و مسئولیت پذیری انسان را پربار می کند و موجب افزایش احساس حرمت و رشد و تعالی می گردد و منشأ اصلاح رفتار، خیررسانی، غفلت زدایی، حق مداری و عامل پیدایش بصیرت است. دعا زبان مشترک انسانهاست و ریشه در فطرت بشر دارد.

14 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع جایگاه اجتماعی مسجد در جامعه اسلامی از دیدگاه اسلام

مساجد از زمان تأسیس تاکنون همواره به عنوان پایگاه معنوی ـ اجتماعی کارکرد گسترده ای داشته که با هیچ نهاد مردمی در طول تاریخ قابل قیاس نیست. در این نوشتار ابتدا به اختصار، کارکردها و دستاوردهای گوناگون مسجد را در اعتلای معنوی فرد و جامعه برشمرده ایم و معتقدیم که مسجد علاوه بر کارکرد متعارف، می تواند به عنوان پایگاهی زمینه ساز برای برپایی دولت کریمه جهانی نقشی مهم و پراهمیت ایفا نماید. هم چنین مسجد از ماندگارترین و بالنده ترین میراث گران بهای پیامبر اسلام بعد از قرآن کریم است و لذا بر آنیم تا جایگاه مسجد را در چهار بعد فردی و اجتماعی ـ فرهنگی و سیاسی مورد بررسی قرار داده و کارکردهای مسجد را در هر قسمت تبیین کنیم.

14 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع عوامل اسلام هراسی از دیدگاه علمای معاصر

اسلام هراسی یکی از پروژه های دشمن است، تا از آن برای تخریب چهره‎ی اسلام استفاده گردد. در این اثر عوامل اسلام هراسی از دو بعد تشکیل یافته است. یک بعد آن شامل عوامل درونی و بعد دیگر شامل عوامل بیرونی می‎باشد. در دنیای امروز باتوجه به این مسئله که جنایات صورت گرفته به نام اسلام ثبت می‎شود؛ از اسلام چهره‎ای خشن و ضد بشری در اذهان مردم جهان شکل می‎گیرد. این تصور نادرست و غلط منجربه پدیده‎ی اسلام ستیزی می‎شود. اسلام ستیزی از آثار و نتایج اسلام هراسی می‎باشد. اسلام هراسی یک ترس بی‎پایه و ناسالم از اسلام و مسلمانان است. باتوجه به موارد یادشده و تلاش دشمنان برای وارونه جلوه‎دادن چهره‎ی اسلام، وظیفه‎ی هرانسان آگاهی که می‎خواهد به حقیقت اسلام دست پیداکند، مطالعه و پژوهش درمورد چهره‎ی واقعی اسلام و ترسیم آن برای مردم جهان می‎باشد. باتوجه به‎اینکه پدیده‎ی اسلام هراسی موجب نقض حریم اسلام و رفتار نامناسب با مسلمانان می‎شود، باید با آن مقابله کرد و از گسترش موج اسلام هراسی جلوگیری گردد. پژوهش‎هایی درزمینه‎ی اسلام هراسی وشناسایی ریشه های این پدیده صورت گرفته، اما همه‎ی این پژوهش ها به صورت ارائه‎ی آمار وارقام وگزارش بوده است. پژوهش حاضردرصدد پاسخ‎گویی به چگونگی تقویت روند موج اسلام هراسی می باشد و با نگاهی تازه به شناسایی این عوامل از لحاظ درونی وبیرونی با رویکردی سیاسی وفقهی می‎پردازد. عوامل درونی که مربوط به خصوصیات و ویژگی‎های ذاتی احکام اسلام می‎باشدکه موجب هراس دشمنان وحاکمان ناحق گردیده است . عوامل بیرونی ساخته و پرداخته‎ی خود دشمنان اسلام برای تقویت موج اسلام هراسی می باشد. فصل اول این پژوهش به بررسی عوامل درونی وفصل دوم به عوامل بیرونی از دیدگاه علما‎ی معاصر پرداخته است. شیوه‎ی گردآوری مطالب در این اثر به روش فیش برداری از منابع کتابخانه‎ای ونرم افزاری صورت گرفته است.

14 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع اخلاق سیاسی اجتماعی امام علی علیه السلام از دیدگاه نهج البلاغه

اخلاق سیاسی اجتماعی امام علی 7 از دیدگاه نهج البلاغه، بیان و نمود اخلاق و منش رفتاری حضرت در دوره ی زندگی ایشان است که حول دو محور عدالت و حقانیت می چرخد. اهمیت این موضوع در راستای رسیدن به کمال و تعالی است و ضرورت آن نیز برای شناسایی و حل زمینه های مشکلات سیاسی و اخلاقی جامعه که با کمک حق تعالی درصدد اصلاح و ساماندهـی مسائل پیش رو است. یکـی از مهـم تـریـن اهداف این تحقیـق آشنایـی با عملکـرد شیوه های اجرائی حضرت در مسائل سیاسی ـ اجتماعی است که حاکمیت اسلامی در دوره ی پنج ساله خلافت ایشان مبنای اخلاق و عدالت را در این عرصه پایه گذاری می کند رساله حاضر در بعدهای مختلفی مانند اخلاق سیاسی، ارتباط عملکرد سیاسی اجتماعی آن با نظام جامعه ی اسلامی و اخلاق اجتماعی مورد بررسی و تفحص قرار می گیرد. مطالعه و کنکاش در نهج البلاغه پیرامون مباحث گفته شده، باعث درخشندگی ذاتی اسلام در آن دوره است که در صورت حیات و استفاده صحیح از این مبنا و عملکرد مناسب همیشگی می شود. تجربه نشان داده که تاریخ تکرار می شود و استفاده از رهنمون های گذشتگان درسی برای آیندگان و آینه عبرتشان است اگر هر مسلمانی برای احیاء دین مبین اسلام، آن را تمام مراحل زندگی به کار گیرد جامعه اسلامی بهترین جامعه جهانی خواهد شد و تلألؤ آن همگان را مورد تحیر خود قرار خواهد داد. پژوهش حاضر با عنوان مذکور به اعتبار نوع نقلی ـ تاریخی، به اعتبار ماهیت توصیفی ـ تحلیلی و به اعتبار جمع آوری اطلاعات، کتابخانه ای و فیش برداری از منابع مکتوب و نرم افزاری است.

14 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع نظم و برنامه ریزی از دیدگاه امیرالمؤمنین (علیه السلام)

آفرینش بر اساس نظم استوار است در دستگاه خلقت هر پدیده ای جایی خاص دارد خلقت اشیاء از اندازه، حد و میزان خاصی برخوردار است. اسلام نیز به عنوان دین جهانی و کامل بر اساس نظم و برنامه ریزی پایه ریزی شده است. مولا امیرالمؤمنین (علیه السلام) به عنوان پیشوا و رهبر و الگوی تمام عیار انسان منضبط و دقیق که لحظه به لحظه زندگی اش مطابق برنامه و نظم بود در فرمایشات و دستورات بلیغ خود گوهر ارزشمند نظم و برنامه ریزی را یکی از والاترین ارزش های اسلامی معرّفی می کنند، ایشان که بارها و بارها نتایج زیانبار بی نظمی و تشتّت را در فکر و عمل مسلمانان دیده بودند نظم و برنامه ریزی را کوتاه ترین و بی خطرترین راه ها برای رسیدن به سعادت و تکامل انسان ها معرّفی می کنند. ایشان نظم را از بزرگ ترین ارزش ها و راز و رمز کامیابی انسان ها و راه غلبه بر سختی ها و عامل تأمین نیازهای معنوی و مادی و دست یابی سریع به اهداف بزرگ می دانند و در دستورات و گفتارهای نورانی خود گوشزد می کنند که فرصت های نیک عمر را غنیمت بشمارید به درستی که این فرصت ها هرگز باز نخواهد گشت و تباه کردن فرصت ها انسان را در گروه زیانکاران قرار خواهد داد. ما نیز در این مقاله از این خرمن گوهربار سخنان به اندازه بضاعت اندک خود خوشه ای چیده ایم.

14 اسفند 1396

تحقیق پایانی با موضوع شناخت قانون هدفمندی یارانه ها وتطبیق آن با نحوه توزیع بیت المال در سیره حضرت علی علیه السلام

مساله اصلی یارانه که خودکمک مالی مهمی از سوی دولت به اقشار گوناگون جامعه است، بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها به چه روشی بین سطوح مختلف مردم توزیع می شود، منابع و مصارف آن چیست و چه شباهت ها و تفاوت هایی با روش تقسیم بیت المال در سیره امیرالمومنین علی علیه السلام دارد، سوال اصلی این تحقیق است. علیرغم فراگیری طرح و اختصاص منابع کلان به آن و مهمتر ضرورت مطابقت قوانین حکومت اسلامی با سیره ائمه معصومین علیهم السلام ، هنوز با وجود گذشت بیش از سه سالاز اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها، ابعاد نظری و عملی آن به ویژه برای طلاب علوم دینی به طور کامل شناخته شده نیست. روش غالب پرداخت یارانه در قانون مزبور نقدی و مستقیم و مساوی به خانوارها و به صورت غیر نقدی به تولید کنندگان است و درسیره امام علی علیه السلام به شیوه نقدی، مستقیم و علی السویه به تمام مسلمانان، ضمن توجه ویژه به فقرا می باشد . اطلاعات و داده های این تحقیق که به طور عمده دو موضوع کلی را در بر می گیرد: اول سیره حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام به روش تاریخی و یارانه ها در قانون هدفمندی یارانه ها به شیوه اقتصادی راشامل می شود، به روش کتابخانه ای و اسنادی جمع آوری شده است. مطالب این تحقیق شامل: مفاهیم، انواع، منابع، مصارف و روش های توزیع هر یک از موضوعات بیت المال و یارانه در قانون هدفمندی به تفکیک بررسی و پس از تطبیق این دو، تفاوتها و شباهتهای آنها بیان شده است.

8 اسفند 1396

تحقیقات پایانی- دلایل عدم پذیرش حق از سوی مشرکان بر اساس سوره صافات

از آغاز آفرینش، خداوند راه هدایت را به انسان نشان داده است و انسان با گزینش و اختیارخود می تواند شکر گزار و با ناسپاس نعمت های الهی باشد. گزینش مبتنی بر اراده انسان است و قرآن برای اختیار انسان ارزش خاصی قائل است اما هر نوع گزینشی برای جامعه و خود شخص دارای پیامد و عواقبی است که گریبان فرد و جامعه را نیز می گیرد. در طول تاریخ، علل و عوامل بسیاری اعم از فکری و اعتقادی (نادانی، وسواس فکری و...)، اجتماعی و جمعی (اعم از خانواده، دوستان و حکمرانان) و نیز روحی و روانی نابخردی، عدم بصیرت، شک، دنیازدگی، قدرت طلبی، رفاه طلبی، منفعت طلبی و...) باعث رویگردانی انسان ها از حق و حقیقت و عدم پذیرش حق می شود. سوره های قرآن نیز موید این مطلب هستند. از این رو براساس آیات سوره صافات، از جمله ی علل و عواملی که در گرایش مشرکان به باطل و رویگردانی و عدم پذیرش حق موثر است، می توان به عناد و لجاجت مشرکان، شک و تردید و دودلی آن ها در پذیرش حق، تکبر و خودخواهی و خود بزرگ بینی، تعصب و تقلید کورکورانه از پیشینیان خود و نیز جهل و نادانی و بی خردی آنها اشاره کرد. شناخت و کسب آگاهی از علل و ریشه های انحرافات و رویگردانی از حق و حقیقت و گمراهی و تلاش برای داخل کردن دین در همه ابعاد زندگی اجتماعی در سطوح خرد و متوسط و کلان، می تواند از کج رفتاری ها جلوگیری کند؛ زیرا پیامدهای رفتار منحرفان از منظر قرآن و به خصوص آيات سوره صافات شباهت بسیاری به پیامدهای رفتار منحرفان در عصر مدرن دارد که ضرورت رجوع به قرآن را توجیه می نماید. اگر چه این تحقيق تحت عنوان «دلایل عدم پذیرش حق از سوی مشرکان براساس سوره صافات» تنظیم شده اما روشن است که انحراف از حق تنها نتیجه این عوامل نیست، بلکه بزرگترین و پر خطر ترین آنهاست، لذا بسیاری از انحرافات موجود در فرد و جامعه از همین عوامل ناشی می شود. از این رو با شناسایی این عوامل می توان گامی مهم و اساسی در جلوگیری از انحرافات فردی و اجتماعی و نیز اعتقادی و رفتاری افراد جامعه برداشت.

28 بهمن 1396

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره علامه حلّی

گزارش واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها در رابطه با مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره علامه حلّی

16 بهمن 1396

حکمت تکرار فباي آلاء ربكما تكذبان با توجه به نعمت های ذکر شده در سوره الرحمن

یکی از خاص ترین سوره های قرآن در وصف نعمات الهی سوره الرحمن می باشد. تا جایی که این سوره، سوره نعمت ها نام گرفته و پیامبر(ص) فرمودند: هرکس این سوره را تلاوت کند خداوند به ناتوانی او در ادای شکر نعمت ها نگاه نمی کند وی را از بندگان شاکر قرار می رود.

7 بهمن 1396

فحاشی و راهکارهای ترک آن از منظر آیات و روایات

بررسی دیدگاه قرآن در خصوص ناسزاگویی و مترادفات آن و مواضع جواز سب می پردازد.

3 بهمن 1396

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی دو نفر از طلاب مدرسه روز شنبه هفتم بهمن 96

1 بهمن 1396

مضامین دینی در احتجاجات حضرت زینب (سلام الله علیها) از کربلا تا مدینه

در پژوهش حاضر آموزه‏های اخلاقی خطبه های حضرت زینب (سلام الله عليها) مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله...

30 دی 1396

برگزاری جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

امروز جلسه دفاعیه تحقیق پایانی دو نفر از طلاب مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها برگزار شد.

28 دی 1396

علل خشونت جوانان و راه کارهای کنترل آن از دیدگاه اسلام

خشونت به معنی درشتی، زبری و تندخویی است که به عنوان یکی از رایج ترین معضلات دوره جوانی به ویژه در جوامع صنعتی و پیشرفته به شمار می رود.

28 دی 1396

اهمیت و سن بازی در تربیت کودک از نظر اسلام و روان شناسی

این مطالعه با هدف شناخت سن بازی کودک از دیدگاه اسلام و روان شناسی در سه فصل تنظیم گردیده و روش جمع آوری مطالب به شیوه توصیفی، کتابخانه ای در صدد پاسخ به این سؤال است که سن بازی کودک از نظر اسلام و روان شناسی چیست؟

28 دی 1396

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها جلسه دفاعیه تحقیق پایانی چهار نفر از طلاب برگزار شد

26 دی 1396

اعلام برگزاری جلسه دفاعیه تحقیق پایانی

جلسه دفاعیه تحقیق پایانی با داوری سرکارخانم خدایی درمدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها برگزار خواهد شد

25 دی 1396

آثار و پیامدهای بدعت در دین از منظر آیات و روایات

این مطالعه با هدف شناخت بدعت و پیامدهای آن در دین از دیدگاه آیات و روایات در چهار فصل تنظیم گردیده و روش جمع آوری مطالب به شیوه توصیفی، کتابخانه ای و درصدد پاسخ به این سوال است که بدعت و پیامدهای آن در دین از منظر آیات و روایات چیست؟

21 دی 1396

جایگاه عقل و احساس در انتخاب همسر

این مطالعه با هدف شناخت جایگاه عقل و احساس در انتخاب همسر از دیدگاه اسلام در سه فصل تنظیم گردیده و روش جمع آوری مطالب به شیوه توصیفی، کتابخانه ای درصدد پاسخ به این سوال است که عقل و احساس چه جایگاهی در انتخاب همسر از دیدگاه اسلام دارند؟

21 دی 1396

سیره اجتماعی امام هادی(علیه السلام)

در این تحقیق به بررسی سیره ئ اجتماعی و مدیریتی امام هادی (علیه السلام ) پرداخته شده است.

21 دی 1396

نمایشگاه کتاب

به مناسبت هفته پژوهش نمایشگاه کتاب در سطح مدرسه برگزارگردید.

19 دی 1396

مسابقه کتابخوانی

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و با هدف ایجاد انگیزه در بین طلاب درجهت مطالعه کتب فراتر از کتب درسی مسابقه ای با عنوان کتاب تبلیغ شهید مطهری برگزار گردید.

19 دی 1396

کارگاه مقاله نویسی

کارگاه فوق در مرداد ماه برگزار گردید . این کارگاه با هدف اشنایی طلاب با مقالات علمی و شیوه درست نگارشی ایجاد گردید و نحوه نگارش مقدمه و چکیده اموزش داده شد.

19 دی 1396

تأثیر کارکردهای ورزش هدفمند در سلامت انسان از دیدگاه آیات و روایات

موضوع تأثیر و کارکردهای ورزش هدفمند در سلامت انسان را در علوم مختلفی از جمله تربیت بدنی، اخلاق، جامعه شناسی، روانشناسی و طب و... می توان بررسی کرد که در این نوشتار با رویکرد اخلاقی و اجتماعی منطبق بر آموزه های دین اسلام و قرآن به آن پرداخته شده

11 دی 1396

احکام شهادت دروغ و مصادیق آن از دیدگاه فقه امامیه

موضوع شهادت دروغ در علوم مختلف فقهی، قرآنی، اخلاقی و ... قابل بررسی و دقت نظر است که در این رساله با رویکرد فقهی و با محوریت مبانی فقه امامیه به آن پرداخته شده است.

11 دی 1396

نفوذ فرهنگی زمینه ساز سلطه همه جانبه دشمن در اندیشه امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن

نظام سلطه همواره در تلاش برای گسترش سلطه خود در سطح جهانی بوده و با بهره گیری از فناوری برتر، قدرت ارتباط و رسانه ای، سیاست های استعماری خود را به اجرا می گذارد.

11 دی 1396

وظایف سیاسی اجتماعی طلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری

موضوع وظایف سیاسی-اجتماعی طلاب در علوم متعدد؛ قرآنی،روایی، سیاسی،جامعه شناسی و... قابل دقت و بررسی است که در این پژوهش با رویکرد قرآنی و به سبب ضرورت کاملی که دیده شد سیاسی-اجتماعی به آن پرداخته شده است

11 دی 1396

نقش اقتصاد مقاومتی در اقتدار حکومت اسلامی ایران

موضوع اقتصاد مقاومتی قابل بررسی در علوم مختلف اقتصادی، قرآنی، سیاسی، اجتماعی و ... قابل بررسی است که در این تحقیق پایانی، با رویکرد قرآنی با محجوریت کلام مقام معظم رهبری که برگرفته از کلام وحی و سیره ی عملی و گفتاری اهل بیت (علیهم السلام) می باشد، گردآوری شده است.

11 دی 1396

نامه ی مقام معظم رهبری به جوانان غربی و آمریکای شمالی با محوریت بیداری اسلامی

موضوع و محتوای نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، قابل تأمل و بررسی های مفصل در علوم دینی، جامعه شناسی، سیاسی و ... می باشد که در اینجا با رویکردی دینی ـ سیاسی به آن پرداخته شده است. این نامه بازتاب های متعددی در همه مردم دنیا داشته و در شبکه های اجتماعی باعث شد تا بسیاری از جوانان شرق آسیا تا جنوب آفریقا این نامه را بارها و بارها در صفحات خود باز نشر کنند.

11 دی 1396

حکم عقلی زینت و آرایش از منظر امام خمینی و اندیشمندان غربی

مردان و زنان در عین اشتراک در جواز استفاده از زینت، در جزئیات آن به هم تفاوت هایی دارند.که این تحقیق در نظر دارد با ادله هایی عقلی همچون اصالة الاباحه،قاعده عسر و حرج،اصالة الاحتیاط و قاعده لا ضرر و...به تفکیک از منظر امام خمینی (قدس سره) بپردازد

11 دی 1396

اهوالات و سکرات مرگ در آیات و روایات

روشن ترین حقیقتی که پیش روی انسان قرار دارد، مرگ است. با توجه به آیات قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) پایان حیات انسان، با شدت و سختی های ناشناخته و سهمگین همراه است که انسان را به حیرانی و سرگردانی وحشت آور فرو می برد که از آن تعبیر به سکره الموت شده است

11 دی 1396

احکام جراحی پلاستیک از دیدگاه فقه شیعه

جراحی پلاستیک موضوعی است که در علوم فقهی، اجتماعی، حقوقی و.... قابل بررسی است که در این نوشتار با رویکرد فقهی به آن پرداخته می شود

11 دی 1396

معناشناسی واژه ی سلام و مشتقّات آن در قرآن

تحقیق پایانی خانم مریم شریفی

10 دی 1396

آثار پذيرش ولايت الهي و رابطه آن با مسئله ظهور

انسان مانند دیگرموجودات مخلوق،تحت ربوبیت خداوند قراردارد لکن بااین تفاوت که دارای دونحو ربوبیت قراردارد: تکوینی وتشریعی .آنچه نفس انسانی رابه کمال می رساند این ربوبیت تشریعی است

10 دی 1396

نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید محتوا و ترویج فرهنگ اسلامی (با محوریت کلام رهبر معظم آیت الله خامنه ای

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی در علوم مختلفی از جمله ، ارتباطات ، فناوری ، علوم انسانی ، جامعه شناسی و... قابل طرح و بررسی است که در این نوشتار با رویکرد علوم ارتباطات و فناوری و تطبیق آن با رهنمودهایی از آیات و روایات به این موضوع پرداخته شده است .

10 دی 1396

برده داری در دوران قبل و بعد اسلام و مقایسه ی آن با برده داری مدرن

تحقیق پیش رو، می تواند از جنبه های مختلف، اجتماعی، روانشناسی، سیاسی، تفسیری و ... مورد بررسی قرار گیرد که در این تحقیق با رویکرد قرآنی و روایی بوده و در صورت ضرورت از مسایل سیاسی-اجتماعی بهره گرفته شده است. نظام برده داری که در آن افراد می تواند مالک یا مایملک یکدیگر قرار گیرند، از ابتدای اجتماعات بشری بوده ولی در قرن 19 میلادی به اوج خود رسید.

10 دی 1396

گفتمان امام خمینی(ره) در سیاست خارجی و راهکارهای مقابله با تحریف آن

موضوع گفتمان امام خمینی رحمة الله علیه در علوم مختلف سیاسی، روابط بین الملل، جامعه شناسی، علوم انسانی، قرآنی و ... قابل بررسی و دقت نظر است که در این رساله با رویکرد قرآنی، روایی، سیاسی و با محوریت کلام و مبانی سیاسی امام راحل به آن پرداخته شده است.

10 دی 1396

بررسی تطبیقی جنین شناسی در قرآن و علم جنین شناسی

جنین از ریشه ی «ج ن ن» است که در لغت به معنای هر چیز پوشیده و پنهان است از همین رو به فرزند پوشیده در رحم مادر نیز «جنین» گفته می شود. در اصطلاح علم پزشکی به موجود زنده از زمان تشکیل سلول تخم تا ایجاد یک فرد کامل «جنین» اطلاق می شود

10 دی 1396

برگزاری جلسه دفاع از تحقیق پایانی

برگزاری جلسه دفاع از تحقیق پایانی دو نفر از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمه (س)

2 دی 1396

بدعت در دین و معیارهای تشخیص آن با نوآوری در امور دینی

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران )

27 آذر 1396

نظم و انضباط از ديدگاه قرآن و روايات

نظم به معناي قرار گرفتن هر يك از اجزاي يك مجموعه در جايگاه طبيعي و قراردادي خود است . انضباط نيز به معناي نظم و انتظام و سامان پذيري است . نظم و انضباط از مباحث بسيار مهم در زمينه ي اخلاق و روانشناسي است . اما بسياري از آيات قرآن كريم اشاره به نظم و رعايت آن در زندگي فردي و اجتماعي دارد . خداوند حكيم ، نظمي را كه در دستگاه خلقت قرار داده است ، در زندگي مخلوقاتش و روابط اجتماعي آنها مي پسندد . سيره ي معصومين نيز بيانگر اهميت نظم در زندگي است . اين نظم در بعد فردي شامل نظم در عبادت ، گفتار ، نوشتار ، تعليم و تربيت ، رعايت بهداشت و ... است . در بعد اجتماعي نيز ناظر به اصول و عوامل و راهكارهاي نظم پذيري جامعه مي باشد . رعايت نظم سبب تنظيم افكار ، رعايت حقوق ديگران ، استفاده بهينه از فرصت هاوبهره وري بيشتراززندگي مي شود . عدم وجود نظم در زندگي سبب ايجاد هرج و مرج و نابساماني در زندگي ، اتلاف وقت ، اختلال در ارزش ها مي شود . در نتيجه انسان بهره كافي از زندگي خود نمي برد . اين پژوهش كوششي است در جهت توجه هر چه بيشتر به نظم و انضباط در زندگي ـ آنگونه كه بيان قرآن و اهل بيت است ـ كه از جمله تحقيقات توصيفي كاربردي بوده اطلاعات آن به روش اسنادي جمع آوري شده است .

20 آذر 1396

ربا در فقه اماميه

هر نوع توافق بين دو يا چند نفر تحت هر قراردادي اعم از خريد و فروش ، قرض ، صلح و غيره را به شرط اضافه زيادي از همان جنس يا زائد بر مبلغ پرداختي را ربا گويند و جرم به شمار آمده و در شريعت اسلام براي آن مجازات هايي وضع شده است . با توجه به تعريف گفته شده نمي توان گفت هر معامله سودآوري رباست ، بلكه مقصود از زياده در ربا زياده اي خاص است به اين معني كه زياده مورد نظر همراه با شرط باشد . در جوامع بشري مسأله ربا ، كم و بيش مشاهده مي گردد و حكم فقهي آن به اتفاق فقها حرمت بوده به استثناء مواردي كه دليل شرعي بر جواز آنهاست ، از جمله جواز ربا بين زوج و زوجه ، بين بنده و مولي و موارد ديگرمي توان نام برد و حرمت ربا از نظر ادّله اربعه حرام مؤكد است و محل نزاع در كيفيت رهايي از ربا بوده كه برخي اين امر را جايز دانسته و راه هاي آن را برشمرده اند و از تحت موضوع ربا خارج ساخته اند و در مقابل برخي از علما فرار از ربا را تحت هر عنواني اجازه نداده و حكم حرمت ربا را پايبندند . در آيات و روايات برخي از جوانب ربا بيان شده و به قرض الحسنه اهتمام ورزيده و احكام تجارت را بيان نموده است .

20 آذر 1396

حقوق والدين از ديدگاه قرآن و سنت

ادای حق والدین از اوجب واجبات می باشد و فرزندان اصلیترین مسئولان ادای این حقوق الهی می باشند؛ چرا که والدین دو گوهر گرانبهایی هستند که در به وجود آمدن فرزند و تربیت و تقویت او نقش داشته و با مهربانی خالصانشان و فداکاری صمیمانه شان زحمات فراوانی را در طول زندگی فرزند قبول کرده اند؛ لذا سعی بر این است که یک سری از وظایف و آگاهیهای لازم را در خصوص والدین به فرزندان داده و آنها را از رهزنهای شیطان نجات دهیم. چون در نظام بشری خانواده، مهمترین کانون اجتماعی است و یکی از مهمترین رابطه های موجود میان نظام خانواده رابطه فرزند و والدین است؛ لذا جایگاه و اهمیتی که خداوند وائمه برای آنها قائل هستند در این پژوهش ذکر شده است. برای نیل به این اهداف ابتدا مفهوم حق و این که والدین چه کسانی هستند و سپس حقوق زمان حیات و بعد از وفاتشان و آثار نیکی و بدی به آنها نیز آورده شده و در آخر به حقوق خاصه مادر و حقوق خاصه پدر پرداخته شده است. که امید است هر فرزندی با فطرت خود این ارزش را درک کند و علاوه بر آگاهی بر وظایف خود برای عمل کردن آن وظایف، نهایت دقت و هوشیاری و فداکاری را به کار گیرد.روش اتخاذ شده در انجام این تحقیق توصیفی و اسنادی می باشد.

20 آذر 1396

خواب از ديدگاه آيات و روايات

خواب حالت استراحت ادواري جانداراست که در طي آن فعاليت بدني وعصبي کاهش پيدا مي کندوحساسيت جاندار نسبت به محرکها کم مي شود. پديده خواب يکي از ضرورتهاي زندگي موجودات مي باشد و بدون آن زندگي انسان دچاراختلال مي شودو مرگ حتمي است واين نشان دهنده اهميت اين موضوع مي باشد.ما در شبانه روز بااين مسأله مواجه هستيم ويک سوم زندگي درخواب به سر مي رو دولي پديده خواب يک امر عادي و معمولي به نظر مي رسد وعموم خواب را وقت تلف شده عمر خود مي دانند . حال من مي خواستم بدانم ديدگاه فرآن ومعصومين در اين رابطه چه مي باشد. لذا در اين تحقيق ابتدا به تعريف واژه خواب پرداختم وتعاريف مختلف قرآن در اين رابطه را بيان نمودم در ادامه علل ايجاد خواب را از نظر دانشمندان بيان نمودم که همه آنها علت خواب راعوامل به وجود آمده در جسم مي دانند.درادامه به بيان حقيقت خواب پرداختم و ديدگاه فرآن را بيان نمودم ازديدگاه قرآن خواب قبل از آن که يک پديده جسماني باشد يک پديده روحي است که بدون شناحت روح شناخت خواب ممکن نمي باشد، اوج کار زماني است كه بيان مي کند روح در اين مدت به کجا مي رود وچه مي شود زماني که روح از بدن جدامي شودمرگ حاصل نمي شود وچگونه بعد ازمدتي به بدن باز مي گردد در ادامه به طور مختصر توضيخي دررابطه با شگفتيهاي عالم خواب داده ام و تغيرات بدن در هنگام خواب را بررسي نموده ام. در بخش بعدي به بيان فوائدوزمان وآداب خواب پرداخته ام که بيان شده خواب علاوه بر اين که فايده زيادي براي جسم دارد دفت در اين موضوع باعث آگاهي وشناخت ماازوجودپروردگار وجهان پس ازمرگ مي شود. وبعد درابطه بازمان خواب توضيخ داده شده که مدت کافي براي خواب چه مقدار مي باشد واوقات مناسب براي خواب از ديدگاه روايات چه هنگام مي باشد که موجب تقرب فرد به پروردگار مي باشد ودر ادامه به بخشي از اختلالات خواب پرداخته شده که انسان بايد آنها رابشناسد ودر پي درمان آنها باشد تا بتواند زندگي سالمي داشته باشد. ،وهمچنین در راتطه با آداب خواب از ديدگاه معصومين بحت شده که انسان هنگام خواب بايد به بهداشت خواب و توصيه هاي معصومين براي آداب خواب توجه نمايد تا خواب راحتي داشته باشدو با رعايت اين اصول به پروردگار تقرب جويد. ودرآخر بيان مي شود ساير موجودات نيز مانند انسانها داراي نوعي خواب مي باشندو نتيجه گرفته شده تنها موجودي که خواب ندارد پروردگار جهانيان است كه هيچ نوع خوابي او را فرا نمي گيرد. اين تحقيق به صورت توصيفي وبا جمع آوري آيات و روايات معصومين صورت است.گرفته است و اميداست مورد رضايت پروردگارواقع گردد.

20 آذر 1396

راه های درمان حزن از دیدگاه آیات و روایات

حزن حالتی است که از نرسیدن به مطلوب یا از دست دادن محبوب و یا شکست در انجام کارهای مهم به وجود می آید که در این صورت غم و اندوهی در جان آدمی حاصل می گردد لازمة زندگی انسان مأنوس بودن با حزن است که اگر آشنایی با آن نداشته باشد به حزن شدیدتر گرفتار می گردد که او را به هلاکت می کشاند و راه کارهای درمان حزن که در قرآن و احادیثی که از ائمه بیان شده است را از چند بُعد به آن پرداخته تانحوه از بین بردن حزن مذموم را بیان نموده و فرد را با حزن ممدوح آشنا سازد،که انسان به حسب فطرت خود دلدادة جمال حق است و غم و اندوه مقدس وسازنده غمی است که محرومیت از لذت و سرور و همنشینی با او پدید می آید این غم با تفکر، تأمل و اندیشه در حقیقت و آدمی را از شادی های دنیوی دور و به سوی شادی های روحانی و دائمی هدایت می کند حزن و اندوه مثبت انسان را برآن می دارد که همواره در حال خویش بیندیشد به همین جهت می توان آن را به عنوان طریقی برای پاکسازی نفس و مجرائی برای تطهیر آن برشمرد پس، حزن مثبت فقط معلول تباهی لذّات و درخواست منافع زودگذر و یا توقف و رکود شهوت و تمایلی از تمایلات انسان نیست بلکه توشة مؤمن است و هرقدر همّ و اندوه مؤمن در رابطه با دنیایش روبه ازدیادباشدثواب او در آخرت فزونی می یابدکه بر مراتب یقین و ایمان فردِ با ایمان می افزاید حزن و سرور از آغاز آفرینش آدمی همزاد او بوده و جلوه هایی از حیات انسانی او می باشند این پژوهش تلاشی در جهت بیان راه کارهای درمان حزن است که در راستای آن ابتدا به تعریف حزن و لغات مترادف آن پرداخته و آن گاه انواع حزن و تأثیر آن بر زندگی فرد را بیان کرده و سپس به راه-کارهای آن در چند بُعد اخلاقی، روان شناسی و طب سنّتی پرداخته است.

20 آذر 1396

عوامل اجتماعی مؤثر بر طلاق

طلاق به معنای گشودن گره و رها کردن است و همچنین خالی شدن زوجین از پیوند عهد و پیمان است که با صیغه طلاق انجام می گیرد. طلاق دارای علتهایی است که باعث جدای می شود، علت هر چه باشد گرفته از آسیب و آفتهای درونی یا بیرونی تحت تأثیر افراد، خانواده و یا اجتماع می تواند باشد که از جمله می توان به ضعف بنیه فرهنگی و عدم آگاهی زن و مرد از نیازهای یکدیگر، عدم مشورت با یکدیگر، و رشد نیافتگی زوجین و آرمان زدگی آنها و معضلات اجتماعی مانند اعتیاد، تحول در ساختار فرهنگی و اقتصادی، تفاوت پایگاه اجتماعی و فرهنگی و غیره همگی به عنوان مهمترین عامل سستی روابط فردی و خانوادگی و اجتماعی و در نتیجه افزایش میزان طلاق بوده است. برای تجهیز و مقابله این پدیده ناهنجار، ابتدا باید علل و ریشه های بروز این مسأله مهم را شناسایی کرده و در غیر این صورت هر راه حلی اگر چه با صرف هزینه های زیاد بی تأثیر خواهد بود.

20 آذر 1396

تجلي در حکمت صدرايی

يکي از عميق ترين و پيچيده ترين مسائل عرفان نظری ،نظريه « تجلي» است؛ که درحکمت متعاليه،بر مبناي قواعدتثبيت شده فلسفي نظير« وحدت وجود» تبيين عقلاني مي شود.قائلين اين نظريه ،وجود حقيقي و مطلق را وجود حق سبحانه مي دانند و بر اين اساس نظام آفرينش را ظهور صفات و کمالات کامن و مندمج در ذات حق دانسته و کثرات را مظاهر و شئونات و آيينه هاي وجود مطلق مي دانند که در مراتب آفرينش متعين مي شوند. از آنجا يي که کيفيت نظام آفرینش همه موجودات براساس اين نظريه کاملاًروشن و تبيين مي شود؛ونیز بر اساس آن گره ازبسياري مباحث کلامی،فلسفی گشوده مي شود؛ پرداختن به آن از درجه اهميت فراواني برخوردار است.ازاين رو در پژوهش حاضر به اين مهم پرداخته وبا بررسي قول « وحدت شخصي وجود» و دلایل آن ،کیفیت خلقت عالم راازآن وجودواحدحقیقی وبسیط،تبیین کرده وهویت تعلقی و وجودرابط ممکنات را نتیجه می گیریم وعالم را ظهور ونمودو جلوه حضرت حق و درنهايت نيازمندي و فقر وجودي مي يابيم؛ونیزنحوه سریان فیض الهی رادر مراتب هستی بیان کرده وبااشاره به اقوال وآراء عرفا وحکما ،درنهایت قول صدر المتالهین را فصل الخطابی درجهت تجمیع عرفان وبرهان وقرآن می یابیم. روش اتخاذ شده در اين رساله ،براي رسيدن به نتيجه مطلوب مورد نظر،روش توصيفي- تحليلي است که از طريق روش اسنادي به اجرا د رآمده است.

20 آذر 1396

مبانی اعتقادی شیعه در زیارت جامعه کبیره

در این پایان نامه که تحت عنوان « مبانی اعتقادی شیعه در زیارت جامعه» صورت گرفته ، به بررسی و معرفی فرازهای زیارت جامعه که اعتقادات شیعیان را در بردارد ، پرداخته ایم . زیارت جامعه کبیره یکی از برترین زیاراتی است که با فقرات بلندش به اوج وجود ائمه اطهار (علیهم السلام) نظر دارد . این زیارت از ناحیه مقدسه امام دهم ، حضرت هادی (علیه السلام) وارد شده است و معارف فراوان و عمیق توحیدی ، ولایی و اعتقادی در این زیارت نهفته است . تشریح و تبیین معارف مطرح شده در زیارت جامعه نیز ضروری به نظر می رسد تا مقام حقیقی آن ذوات مقدس و عقاید راستین و صحیح شیعه مبرهن و روشن گردد . در این تحقیق ابتدا در چهار گفتار به بررسی سندی و جایگاه زیارت جامعه و شبهات وارد شده بر آن از سوی معاندان و منکران پرداخته شده و سپس در فصل دوم و در ضمن شش گفتار عقایدی همچون توحید ، امامت ، عصمت ، شفاعت ، رجعت و معاد را که در فرازهای زیارت جامعه به صورت عبارات صریح یا غیر صریح آورده شده است ، مطرح نموده ایم . این تحقیق به روش توصیفی تحلیلی به بررسی مبانی اعتقادی شیعه در زیارت جامعه پرداخته است.

20 آذر 1396

سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

از مسائل مهم سيره تاريخي پيامبر (ص)، سيره اخلاقي تربيتي پيامبر گرامي اسلام را به رشته تحرير در آورده ام. يعني همان اصول عملي که پيامبر اکرم براي هدايت بشر استوار گرداندن پايه هاي اعتقادي امت خود به کار برده است. از آنجايي که انسان نمي تواند به تنهايي مسير درست زندگي را طي نمايد بنابراين در اين را ه به الگوهاي عملي نيازمند است. به تعبير قرآن کريم وجود پيامبر اسوه کانوني است که بايد از آن روش زندگي را استخراج نمود. بنابراين شناخت هر چه بيشتر سيره زندگاني آن بزرگوار راهگشاي انسان براي رسيدن به سعادت خواهد بود. به همين جهت بر آن شديم تا سطوري چند در اين باره بنگاريم. در راستاي نيل به مقصود ابتدا به بحث سيره و سيره شناسي و آثار آن پرداخته و سپس در ادامه سيره اخلاقي حضرت در قالب اخلاق فردي و اجتماعي و نمونه هايي از خلقيات آن بزرگوار بيان شده است..در آخر نيز سيره تربيتي آن بزرگوار در خانواده وهمچنين دستور العملهاي تربيتي در محيط اجتماع و نسبت به مسلمانها وحتي غير مسلمانها ذکر گرديده و نيزبه بحث پيرامون برخي از اصول تربيتي ايشان و برخي اصولي که در سيره آن حضرت بصورت ملغي مي باشد پرداخته شده است. روش اتخاذ شده در انجام پژوهش، روش توصيفي- تاريخي، مي باشد.

20 آذر 1396

بررسی ابعاد زندگی علامه بحرالعلوم (ره)

به تحقیق چه چیزی در وجود انسان باعث نگاه اهل بیت علیهم السلام خواهدشد وچگونه می توان به آن مراتب و کمالات دست پیدا کرد. بدون شک با بررسی و مطالعه زندگی علمایی که لحظه لحظه زندگیشان مورد لطف وعنایت اهل بیت خصوصاً امام زمانشان بوده است، می توان به آن دست یافت. علامه سید محمدمهدی طباطبایی، ملقب به بحرالعلوم، در میان علمای اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است. تلاشهای علمی در جهت رشد و بالندگی اجتماع و سیاستهای انکارناپذیر او بیانگر وسعت شخصیت ایشان بود و موجب شد تا از مقام مرجعیت برخوردار گردد که در سایه آن به تربیت شاگردان برجسته و آثار پربار علمی و مناظرات متعددی انجامید. علاوه برآن، خدمات او از جمله رهبری جامعه و حفاظت از شعائر اسلام، بیانگر نقش اجتماعی سیاسی اوست. بُعد اخلاقی و عرفانی علامه برکسی پوشیده نیست؛ چرا که با اخلاق فاضله اش مورد لطف خداوند و عنایت امام زمان ارواحنا له الفداء قرارگرفته بود. پژوهش حاضر، تلاشی است در جهت الگوپذیری نسل حاضر که به بیان زندگی فردی، علمی و اجتماعی سیاسی، اخلاقی و عرفانی این شخصیت بزرگ جهان تشیع علامه سیدمحمدمهدی طباطبایی ملقب به بحرالعلوم می باشد که ما را به شناخت الگوهای وارسته رهنمون می سازد. که در آن از کتب دست اول رجالی و منابع معتبر استفاده شده است که با مطالعه این رساله به اطلاعات کافی و وافی از زندگی این مرد بزرگ و عالم فرهیخته که در قالبهای جدیدی طراحی شده است دست می یابیم و بیشترین اطلاعات را در میان کتب موجود از زندگی علامه داراست که امیدواریم مورد لطف خداوند و عنایت امام زمان ارواحنا فداه و نظر علامه بحرالعلوم(ره) قرار گرفته باشد. روش این پژوهش توصیفی است که جمع آوری اطلاعات در آن به روش اسنادی می باشد و از کتابخانه های معتبری از جمله مجلس شورای اسلامی، دانشکده علوم حدیث و... استفاده شده است.

20 آذر 1396

نسبت بنيادگرايي با انديشه ديني تشيع

جريان اسلام گرايي براساس قرائت شيعي آن، در برخي از جهات با بنيادگرايي اشتراک دارد و در پاره اي از مسائل بين آن ها افتراق است. در مورد وجود باورهاي ثابت و بازسازي جامعه براساس آن از موارد اشتراک است و اسلام گرايي، اين مباني ديني را ماده اصلي تفکر سياسي مي داند و از دريچه مذهب به سياست مي نگرد و با نگرش سکولاريستي و اعتقاد به پلوراليسم در دين و تسامح ليبرالي مبارزه ميکند و به حقانيت مطلق مباني ثابت خود ايمان دارد امّا در سطوح اجتماعي تضارب آراء و تکثرگرايي را پذيرفته و آن را مايه پيشرفت يک جامعه متعالي مي داند. مبارزه با باطل در رويکرد آن، همان روحيه ستيزه جويي و خشونت نيست و رويکرد اسلام اصالت هدايت به جاي اصالت قدرت است و با خشونت مخالف است. و راه اصلي مبارزه با باطل را گفتگو و استدلال مي داند و به خاطر اين که هدف هدايت و حرکت درجهت تعالي زندگي بشر است بر رعايت اصول اخلاقي در همه شئون تأکيد مي کند و اصل ماکياوليستي «هدف وسيله را توجيه مي کند» در اين گفتمان جايگاهي ندارد و به تبع اين اصل مهم، استفاده از وسايل نامشروع و خشونت را محکوم مي کند؛ مطابق ديدگاه رسمي اسلام گرايان، برداشت از متون ديني و تفسیر آن براساس موازين موجود جايز و بلکه براي فهم درست مطلب ضروري است و ظاهرگرايي يک رويه افراطي و موجب گمراهي در دين است. و بسياري از گروه هاي بنيادگرايي اسلامي مانند وهابيت و طالبان، ريشه بسياري از انحرافات آن ها را در همين رويکرد ظاهرگرايانه به متون ديني می توان جستجو کرد. همان طور که برداشت ظاهري فرقه بنيادگراي راست مسيحي از متن کتاب مقدس موجب اعتقادات نادرست آن ها در ارتباط با سرزمين مقدس و مبارزه با اديان ديگر شده است. اسلام با اساس الحادي ليبراليسم مخالف است و در اسلام مردمسالاري، آزادي و تساهل و مدارا براساس چارچوب ارزشي اين دين تعريف مي شوند. در نتيجه مبناي فکري شيعی، بنيادگرايي به مفهوم رايج آن نيست و علي رغم وجوه اشتراک،تفاوت هاي بنيادين با آن دارد. اگرچه اين واژه في نفسه مذموم نيست امّا امروزه در ادبيات سياسي رايج يک فحش محسوب مي شود و در آن يک رهيافت دگماتيک نهفته است و استفاده ابزاري از دين را به خاطر مي آورد و در مفهوم آن خشونت و تروريسم را به همراه دارد و رسانههاي غربي اين واژه را مترادف با افراط گرايي، خشونت و حرکت هاي تروريستي تبليغ ميکنند به همين خاطر تا به حال هيچ گروه يا حزبي در غرب موافق نبوده است که بنيادگرا ناميده شود. به همين خاطر بهتر است که ما هم در به کار گرفتن اين واژه دقت بيشتري انجام دهيم و توجه کنيم که چه گروه هايي مصداق واقعي بنيادگرايي اسلامي هستند.

20 آذر 1396

بررسی تطبیقی سوره مبارکه حجرات با انتخابـات سال 88 از منظر اخلاقـیضرورت تربیت اسلامی فرزندان در جامعه مُدرن

رسالة حاضر با موضوع ضرورت تربیت اسلامی فرزندان در جامعه مدرن با روش تحلیلی توصیفی و رویکرد اسنادی است. انسان ترکیبی از استعدادها و قوای جسمی روحی است، چنانچه این استعدادها به شکوفایی و فعلیت نرسد، زندگی او عبث خواهد بود. در عصر حاضر با حرکت جوامع به سوی مدرنیته، انسان مدرن از مسیر حقیقی و هدف اصلی خود باز مانده است؛ زیرا پیشرفت های مادی همراه با خلاء معنوی موجب تغییر ذائقه و سبک زندگی وی گردیده است. مؤلفه های جوامع مدرن نظیر عقل گرایی، علم زدگی، انسان گرایی، مادی گرایی و... و الگو واقع شدن بدون قید آن برای جوانان و نوجوانان و تأثیر مستقیم آن در زندگی آن ها، پیامدهایی به همراه داشته است از جمله؛ جایگزین شدن مادیات به جای معنویت، از هم پاشیدگی نظام خانواده، استفاده از مشروبات الکلی، فرار فرزندان از خانه، خشونت و... که همه ناشی از بحران های معرفتی، اخلاقی و روحی بوده است. پژوهش حاضر با هدف بررسی بحران ها و ارائه راهی برای برون رفت از این بن بست به بررسی تربیت اسلامی فرزندان پرداخته است. نتیجه آنکه در وضعیت حاضر که ثمره و زاییده مدرنیته و مؤلفه های آن است، انسان از محور اصلی و سعادت جاورانه خویش باز داشته شده و تنها راه نجات از این بحران ها، بازگشت به اصل انسانی و هدف نهایی او، تربیت اصیل و اسلامی است که این امر در جامعه کنونی امری ضروری است و باید از دوران کودکی در زمینه های؛ پرورش عقل در کنار آموزش دین، تعلیم باورهای دینی، خداشناسی و خداباوری، آموزش ترک خودبینی و خودخواهی، آموزش اعتقاد به معاد پرداخته شود.

20 آذر 1396

علل و عوامل اضطراب از منظر آموزه های اسلامی و علم روانشناسی

اضطراب که معمولاً به عنوان نوعی دلهره و تشویش خاطر تعریف می شود ، اختلالی رفتاری است که حکایت از ترسی نامعلوم و بدون علت دارد و به طبع آن نیز آرامش و رضایت خاطر فرد از زندگی به مخاطره می افتد. عوامل اضطراب از دیدگاه های مختلفی از قبیل زیست شناختی ، انسان گرایی و رفتار درمانی و دیدگاه شناختی مورد بررسی قرار گرفته است. از نظر آموزه های دینی نیز عوامل متعددی از قبیل علل و عوامل روانی فردی و علل و عوامل اجتماعی سبب بروز اختلال اضطراب می گردند

5 آذر 1396

وجوه و معانی مکر در آیات و روایات و مصادیق آن در صدر اسلام

مکر در لغت به معناي تدبير براي ضرر رساندن يا حيله گري در نهان آمده، يعني منصرف کردن غير، از تصميم خودش به وسيله نيرنگ. معادل مکر در زبان فارسي، فريب، نيرنگ و... است. و در اصطلاح علم اخلاق به معناي جستن راه هاي پنهان براي اذيت رساندن به مردمان است؛ لذا رذيله اي از رذايل قوه عاقله است و جزء مهلکات بزرگ و زشت ترين رذائل به حساب مي آيد که گناه شديد و بزرگي به شمار مي رود. بر اساس معناي «مکر» ، مکر جنبه ابزاري دارد و مي تواند ابزاري براي افعال خير يا افعال شر قرار گيرد؛ از اين رو مکر هم مي تواند در افعال شر و هم در افعال خير به کار مي رود، البته استعمال لفظ مکر بيشتر در موارد مذموم است، به خصوص در زبان فارسي، لذا برخي از مفسران تمام موارد مکر را در رابطه با افعال شر و مذموم دانسته اند. کاربرد مکر در مورد خداوند با کاربرد آن در مورد غير خداوند، کاملا متفاوت است. مکر در آدميان، نوعا از موضع ضعف صورت مي گيرد زیراکه آنان با ترفند هايي، قصد غلبه و رسيدن به هدف خود را دارند. ولي در ذات سبحان خداوند، ضعف و قصوري وجود ندارد، تا براي رسيدن به اهداف خود، به ترفند متوسل شود. از اين رو معناي مکر و کلمات مشابه آن در قرآن (کيد، استهزاو...) ، همان برنامه سنن الهي در آفرينش است که مکر کنندگان با آن مواجه خواهند شد. يکي از گناهان بزرگ در اسلام مکر و خدعه با مسلمانان شمرده شده است و کرارا در قرآن شريف علاوه بر اين که آن را حرام مي داند گوشزد مي کند که مکرِ مکر کننده، به خودش باز مي گردد که آن اقسامي دارد: مکر و خدعه با خداوند تبارک و تعالي، مکر و خدعه براي جلب مال ديگران، يا ضايع نمودن حقوق ديگران، مکر و خدعه در ضايع نمودن عرض و آبروي ديگران و يا ايجاد دشمني ميان مسلمانان و امثال اين ها، مکر و خدعه در جلب منافع و احراز شخصيت بدون اين که ضرري براي کسي داشته باشد. از جمله پيامد هاي مکر عبارتند از: شکست مکاران در حيله و مکرشان، بازگشت مکر و حقه به مکاران، خواري و ذلت مکاران، هلاکت مکاران، گرفتار شدن مکاران در قهر و عذاب الهي. مصاديق مکر الهي عموما همان سنن الهي هستند که از جمله اين سنن ، سنت استدراج، سنت امهال، سنت عکس العمل يا بازگشت عمل به خود شخص، سنت واگذاري به خويشتن و سنت تزيين مي باشد. از مصاديق مکر غير خدا در صدر اسلام، مي توان به کاربرد مکر و خدعه در بعضي جنگ ها از سوي پيامبر (صلي الله عليه وآله ) وعلي (عليه السلام) اشاره کرد . از جمله در جنگ هاي خندق ، احزاب ، غزه ي بني نظير و ... . از مصداق هاي ديگر مکر غير خداوند در صدر اسلام، ماجراي مکر جنيان بر عليه پيامبر و لشکر اسلام، جنگ صفين، جنگ جمل، وقايع منتهي به شهادت امام کاظم (عليه السلام)، ماجراي مکر يحي بن اکثم نسبت به امام جواد (عليه السلام) و نيز ماجراي مکر ام فضل ملعونه در جريان شهادت امام جواد عليه السلام است.

1 آذر 1396

بررسي مستندات قرآني فدك

در این پژوهش حقانیت و مظلومیت فاطمه زهرا(س) و به تبع آن خاندان عصمت و طهارت (ع) روشن می شود و ادعای ابوبکر درباره عدم توارث رسول اکرم(ص) و تصمیم گیری درباره زمین فدک طرد می شود.و جریاناتی که در این زمینه اتفاق افتاد تماماً با انگیزه های سیاسی از پیش تعیین شده بود.نوع کلام حضرت زهرا(س)نشان می دهد که در خواست ایشان فقط جنبه مادی نداشت بلکه مسئله ولایت و امامت مطرح بود که با تیزبینی ایشان فتنه ها برای امروز روشن و خط مشی کلی و دقیقی برای آیندگان لحاظ گردید.و هشداری به مسلمانان که نباید فقط به ظواهر امر توجه کنند بلکه با بصیرت و هوشیاری باطل را که در لباس حق پنهان شده را تشخیص دهند تا در دام فرصت طلبان و بدخواهان نیافتند.تذکر اینکه جاه طلبی و دنیا طلبی انسان را به جایی می کشاند که حقیقت روشن و مسلّم را نادیده می گیرند و ننگ ظلم به معصوم و بی گناه دامنگیرشان خواهد شد.و به هوش بود ،چرا که دشمن از دین و معنویت علیه اسلام استفاده می کند تا به مقاصدش دست یابد. خطبه فدک به دلیل اینکه از زبان پاک و معصوم فاطمه زهرا(سلام الله علیها)متجلی یافته قطعاً دربرگیرنده زوایا و جنبه های قابل واکاوی بسیاری است که مفید فایده کثیر خواهد بود.

1 آذر 1396

نقش اخلاص در تربيت از ديدگاه اسلام

نتیجه ای که می توان از این تحقیق گرفت این است که اگر هرکاری با اخلاص و برای خدا انجام شود اثر مطلوب و بهتری خواهد داشت . در امر تربیت نیز این گونه است .اگر تربیت ( چه تربیت خود فرد چه تربیت فرد دیگر ) برای خدا باشد آن تربیت اثر بهتری خواهد داشت . اگر هر انسانی در انجام فضائل اخلاقی مربوط به خودش و همچنین ترک رذائل اخلاقی خدا را در نظر بگیرد قطعاً خداوند او را یاری می دهد و به سعادت می رسد . به عنوان نمونه اگر در اقامه ی نماز ، اخلاص داشته باشیم خداوند ما را یاری می کند و اثر بازدارندگی نماز از، فحشاء و منکر بسیار آسانتر و بهتر خواهد شد . همچنین اگر هر فردی در جامعه و ارتباطش با دیگران ، اخلاق اجتماعی خود را تنها به قصد قربت و از روی اخلاص انجام دهد اثری بسیار مطلوب تر خواهد داشت و همه ی افراد جامعه در کنار هم به خوبی و در صلح و دوستی زندگی خواهند کرد و کم کم جامعه رو به رشد و ترقی خواهد رفت . بنابراین ، اخلاص به عنوان عامل مؤثر در تربیت فردی و اجتماعی می تواند باعث سعادت فرد و جامعه شود .

1 آذر 1396

تاثير صفت رحمت در اخلاق خانواده از ديدگاه اسلام

از مجموع آیات، احادیث، و روایات و کتب معارفی می توان گفت که اسلام نسبت به حیات انسان به طور عام و خانواده ها به صورت خاص عنایت ویژه داشته و حتی به ریزترین مسائل موجود در دین پرداخته و هیچ موردی را بی پاسخ نگذاشته است. اخلاق جایگاه بسیار رفیعی در حوزه روابط خانوادگی دارد به همین منظور به ارائه راهکارهایی اخلاقی برای تحکیم بنیان خانواده طبق اصل رحمت پرداخته شد. در کانون خانواده همه نسبت به هم وظایفی دارند که این وظایف باید به صورت متقابل مورد توجه قرار بگیرد. شناخت و عمل به اصول اخلاقی برگرفته شده از صفت رحمت خداوند در روابط بین همسران می تواند موجب افزایش صمیمیت و گرمای خانواده شود.عمل به موازین رحمت و مقید شدن فرزندان به آموزه های دین موجب دستیابی به آرامش، و سعادت در دنیا و آخرت است و چون انسان در برابر همه افراد جامعه مسئول است این وظیفه در قبال کسانی که ارتباط خانوادگی نزدیکتری به اودارند، بیشتر است.و بکارگیری راهکارهای برگرفته شده از رحمت می تواند به حفظ و تحکیم روابط با خویشاوندان نیز کمک کند؛ زیرا اگر امروزه در جامعه ی دینی مان شاهد برخی بی هنجاری ها و گسست در خانوده ها و سایر حوزه ها هستیم، در حقیقت حاصل غفلت و بی توجهی ما از مبانی الهی و دینی است.و صرف خواندن این آموزه ها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه مهم این است که با جان و دل به آنها عمل شود؛ زیرا سلامت و سعادت جامعه به سلامت و برپایی نظام خانواده وابسته است و سلامت و تعادل و تعالی نظام خانواده به کیفیت روابط بین همسران، والدین و فرزندان، و خویشاوندان بستگی دارد.

1 آذر 1396

مصاديق رحمت خاص الهي در آيات و روايات

پایان نامه با موضوع: مصادیق رحمت خاص الهی در آیات و روایات اثر خانم معصومه حسن تبار

29 آبان 1396

نقش حمایت های حضرت خدیجه (س)در پیشبرد اهداف اسلام

عنوان نقش حمایت های حضرت خدیجه (س) در پیشبرد اهداف اسلام استاد راهنما سرکار خانم بوترابی استاد داور سرکار خانم رضایی سرشت پژوهشگر الهه ملکی تابستان 96

21 آبان 1396

نقش ایثار در رشد علمی از منظر آیات و روایات

نقش ایثار در رشد علمی از منظر آیات و روایات استاد راهنما سرکار خانم صائب نیا استاد داور سرکارخانم خدایی پژوهشگر: زهرا نیکنام سلمی شهریور 1396

16 آبان 1396

چگونگی الگوپذیری مسلمانان از حضرت زهرا (سلام الله علیها)

، با توجه به نیاز مبرم انسان معاصر به الگوی کامل و از طرفی نفوذ فرهنگ غیر انسانی غرب، حضرت زهرا (سلام الله علیها) را به عنوان الگویی کامل به مسلمانان معرفی شده که سیره ایشان در زمینه های مختلف، قابلیت فرازمانی و فرامکانی دارد، برای نمونه یک مسلمان جهت برپایی انقلاب بر ضد استکبار های جهانی فقط می تواند از بصیرت و آگاهی سیاسی حضرت زهرا (سلام الله علیها) بهره کامل را ببرد

15 آبان 1396

معیار اخلاق اجتماعی در دعای مکارم ­الاخلاق

انسان فطرتاً کمال جوست و هرچه در مسیر کمال پیش برود، خواهان به دست آوردن درجات بالاتری از آن است. وجود بی نهایت و کمال مطلق بر اساس تعالیم دین اسلام، وجود خداوند متعال است، بنابراین کمال انسان و مطلوب نهایی او در هرچه نزدیک تر شدن به سرچشمه هستی و قرب پروردگار می باشد. از نظر اسلام، فضیلت فعل اخلاقی به تأثیرگذاری آن فعل در رسیدن به کمال انسان بستگی دارد. از این رو هر فعلی که در بازسازی روح آدمی و وصول به کمال نهایی تأثیر بگذارد فضیلت و در غیر این صورت رذیلت اخلاقی شمرده می شود. البته مراد و مقصود آن فعلی است که با اراده و اختیار آدمی انجام بپذیرد. یکی از مسائل مهم و اساسی در علم اخلاق، چگونگی تمییز رذایل اخلاقی از فضایل و به تعبیر دیگر ملاک و معیار بازشناسی فعل اخلاقی است. کتاب صحیفه سجادیه امام سجاد  در دعای بیستم که به دعای مکارم الاخلاق معروف می باشد شامل مضامین بلند عرفانی و اخلاقی است. حضرت در این دعا، در بُعد محورهای اخلاقی صفات رذیله و حسنه را برشمرده است و از خداوند متعال درخواست می نماید که آن دسته از صفات رذیله را که موجب نفاق و جدایی در بین او و دیگران می شود زائل گرداند و به جای آن صفات حسنه جایگزین نماید تا موجب صلح، دوستی و محبت بین او و سایر افراد گردد. بنابراین در پژوهش حاضر سعی شده که معیارهای اخلاق اجتماعی از دیدگاه امام سجاد در دعای مکارم الاخلاق مورد بررسی قرار گیرد. این تحقیق در سه فصل تنظیم شده است که ابتدا به مفاهیم و تفاوت اخلاق فردی و اجتماعی اشاره کرده و سپس در فصل دوم به بیان معیار تشخیص اخلاق پسندیده نظیر تقوا، بسط عدل، ایجاد صلح و دوستی، احسان کردن و.... پرداخته و در فصل سوم معیار تشخیص اخلاق ناپسند مانند کبر، حسد، ظن، قطع رحم و... مورد تبیین و بررسی قرار گرفته است.

13 آبان 1396

آثار لقمه حرام در زندگی انسان ازمنظر اسلام

از دیدگاه دین مبین اسلام، اجتناب نکردن از مال حرام مورد نکوهش بوده و حرام است و اثرات سوئی بر جان و دل آدمی و خانواده او گذاشته و بسیاری از گناهان، ریشه در آلودگی روح آدمی دارد. باید توجه داشت كه بخش عمده ای از نیازهای تغذیه انسان با فراهم آوری مال امكان پذیر است. برخی از مردم نه تنها تمام همت خویش را برای تحصیل مال می گذارند، بلكه به راه های حلال و مشروع بسنده نمی كنند و با سوگند دروغ، پرداخت مال رشوه به قضات به منظور دست یابی به اموال دیگران، تجاوز به اموال یتیمان، تصرف ناحق در اموال دیگران و مانند آن در صدد بر می آیند تا مال بیشتری گرد آورده و برای روزی خود در اختیار داشته باشند؛ از این رو گرفتار لقمه حرام می شوند و تا لحظه مرگ نیز از كسب و تحصیل آن دست برنمی دارند. این لقمه حرام دارای آثاری در زندگی انسان است که از یک بعد برای خود فرد در دنیا است و از بعد دیگر نیز دارای آثاری در اجتماع می باشد. اهمیت این موضوع زمانی مشهود است که انسانها از آثار لقمه حرام بی اطلاع هستند و عامدانه یا جاهلانه حرام رابرای خود به حلال تبدیل کرده اند. امّا تأثیر لقمه حرام و محیط نامساعد و فسادانگیز در حدّ زمینه و شرط است نه علّت تامه؛ یعنى زمینه را براى برخى گرایش‏هاى ناروا در انسان و نسل او فراهم مى‏کند، نه آن که از او و فرزندانش سلب اختیار کند؛ چون آنها با اختیار و فطرت خویش به سوى کمال حرکت مى‏کند. در تحقیق حاضر، شیوه جمع آوری مطالب کتابخانه ای – اسنادی است و روش تحقیق، توصیفی می باشد و در پنج فصل تنظیم گردیده است؛ در فصل اول به کلیات پرداخته شده، در فصل دوم به مباحث آشنايي با مفهوم لقمه حرام و مباني نظري آن اشاره می شود، در فصل سوم مصاديق لقمه حرام از ديدگاه اسلام همراه با توضیحاتی بیان شده، در فصل چهارم آثار فردی لقمه حرام در زندگی انسان از دیدگاه اسلام مورد بررسی قرار گرفته و در فصل پنجم نیز آثار اجتماعی لقمه حرام در زندگی انسان بیان شده است.

13 آبان 1396

نقش حضرت زینب سلام الله علیها در هدایت و رشد مجاهدین کربلا و مدافعین حرم

نقش حضرت زینب سلام الله علیها در هدایت و رشد مجاهدین کربلا و مدافعین حرم استاد راهنما دکتر عذرا خلیلی استاد داور دکتر پژوهشگر ساجده سالمی تابستان 1396

9 آبان 1396

  • تعداد رکوردها : 2489