پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397

مفهوم شناسی جبرو اختیار از دیدگاه فرق کلامی

کسب دانش و معرفت نسبت به هرچیزی مقدّمه سامان بخشی به فعالیت های ذهنی و عملی انسان است. از جمله اموری که باید برای عمق بخشی به مفاهیم آن تلاش شود بحث جبر و اختیار است چراکه با سعادت و یا شقاوت انسان ارتباط ناگسستنی دارد. بررسی آثار اندیشمندان فرق و مذاهب مختلف علوم اسلامی در مورد جبر واختیار مبیّن آن است که مفهوم شناسی این حوزه سیرتکاملی داشته و اوضاع سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی دوران های مختلف جوامع اسلامی در نشر و نضج هر کدام از این گرایش ها مؤثّر بوده است.

26 اسفند 1394

ظرفیت سازی ایمان در فلسفه برای کودکان

ظرفيت سازي شناسايي ظرفيت هاي بالقوه وجودي فرد و سپس بالفعل نمودن آنها است. در ظرفيت سازي ايمان در واقع بايستي ظرفيت هاي متعدد بالقوه اي در هر فرد به وديعه گذاشته شده تا به كمك آنها بتواند باور قلبي و ايمان حقيقي را بارور كند، شناسايي و آنها را به فعليت برسانيم. يكي از اصول تعليمات قرآن كريم دعوت به تفكر و تعقل و تدبر است و از دو راه انسان ها را به تفكر و انديشيدن فرا مي خواند: دسته اي از آيات با ذكر تفكر و تعقل، تشويق و امر به تفكر و تعقل نموده اند و دسته ديگري از آيات با طرح برهان عقلي و فكري تشويق به تفكر نموده اند. در روايات معصومين (عليهم السلام) هم مانند قرآن از دو راه جامعه بشري به تفكر دعوت شده اند: گروه اول كه مستقيماً در متن روايت اشاره به اين موضوع شده مانند: « تفكر ساعة خير من عبادة سنة » و گروه دوم نيز ارائه معارف برهاني كه درك آنها بدون تفكر ممكن نيست.

5 بهمن 1394

قناعت در سبک زندگی اسلامی

سبک در این زمینه به معنای الگو است، الگو نمادی است که انسان همه ی رفتارهای درونی و بیرونی خود را با آن می سنجد، این نوشتار به دنبال معرفی الگوی حسنه است الگویی که بتواند سبک زندگی خود را به رهبری و پیشوایی آن الگو تنظیم و از خطر انحراف به دور باشد با توجه به اینکه سبک زندگی شامل تمام ابعاد زندگی انسان می شود و قناعت از موارد اخلاقی آن به شمار می رود و به معنای خرسندی و رضایتمندی به آنچه فرهم است معنا می دهد. این تحقیق در نظر دارد با تعاریف کامل و بیان آثار مثبت قناعت و ارتباط آن با مفاهیم اخلاقی مانند زهد و عزّت نفس، اعتدال و... و ارتباط آن با مفاهیم غیر اخلاقی مانند حرص و طمع اسراف و تجمل گرایی و... را در سبک زندگی اسلامی بیان کند، این مساله نیاز به آگاهی در جهت رسیدن به سوی زندگی صحیح و طبق آموزه های اسلامی دارد.

26 خرداد 1394

عوامل سقوط انسان در قرآن

وضوع این مجموعه شناخت عوامل اصلی سقوط انسان در قرآن است. انسانی که مقام خلیفه الله دارد و خداوند آن را بر سایر مخلوقاتش برتری داده است. از این­رو قرآن کریم هدف از خلقتش را که همان رسیدن به کمال و قرب باری تعالی و استفاده از رحمت بی­پایان الهی نمایان می­سازد و با به تصویر کشیدن هویت واقعی انسان حرکت را هموار می­کند و انتخاب این را بر عهده خود انسان می­گذارد.

30 شهریور 1393

جبرئیل در قرآن

تحقیق حاضر با عنوان «جبریل در قرآن» با رویکرد قرآن و روایت و به صورت کتابخانه­ای جمع­آوری شده است. ضرورت و هدف از پرداختن به این مسئله از آن جهت است که تدبر و تفکر در آیات الهی و شناخت ملائکه مقرب به ویژه حضرت جبرئیل (علیه السلام) است.

30 شهریور 1393

تولی و تبری در دیدگاه امام خمینی (ره) (تحلیلی بر اسلام ناب و اسلام امریکایی)

این تحقیق با موضوع "تولی و تبری در دیدگاه امام خمینی (با تحلیل اسلام ناب و اسلام امریکایی)" در صدد بررسی جایگاه تولی و تبری در اندیشه امام خمینی که با تدقیق بیشتر میتوان این جایگاه را در دو کلید واژه ای که امام خمینی در ادبیات سیاسی –اجتماعی قرن اخیر ایجاد کردند یافت.

30 شهریور 1393

تعامل در سایه شکل گیری جامعه ی دینی با محوریت آیه 29 سوره فتح و با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری

تعامل هر کشوری با دوستان و دشمنان خود در سایه­ی آموزه­های دینی آن کشور شکل می­ گیرد و شایان توجه است که ملت ­ها و امت ­ها یکدیگر را بواسطه این خصوصیات می­ شناسند.

29 شهریور 1393

امام صادق علیه السلام و تربیت شاگردان در جهت احیا و پویایی تشیّع

در مکتب تشیّع، مهم ترین مقوله به عنوان احیا و پویایی آن، بررسی ابعاد مختلف عصر امام صادق علیه السلام و حلقه های درسی ایشان و مهم ترین بُعد آن تربیت شاگردان مخصوص می باشد.

30 شهریور 1392

بررسی اخلاص و جایگاه آن در آیات و روایات

براي روشن نمودن جايگاه اخلاص ابتدا حقيقت و فضيلت آن و سپس اقسام ، مراتب و طرق تحصيل آن مورد توجه قرار گرفته است . جهت شناخت هرچه دقيق تر اخلاص ، نزديك به صد و ده كتاب كه قسمت اعظم آن مربوط به كتب تفسيري اعم از تفاسير شيعه و سني مي باشد ، استفاده شده است .

26 آذر 1391

بایسته های اخلاق اجتماعی زن مسلمان

دراین تحقیق بایسته های اخلاق اجتماعی زن مسلمان مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق ضمن بهره گیری از سایر دانش ها، با رویکرد کاملاً اخلاقی، به استخراج بایسته های اخلاق اجتماعی زنان از منظر دین پرداخته شده و زمینه های لازم برای تحقق آن معرفی گردیده است. در صورت رعایت و تحقق ملاحظاتی در اجتماع، می توان پیش زمینه صحیح و پایه استواری برای تحقق بسترهای فقهی و حقوقی زنان فراهم آورد.

29 آبان 1391

  • تعداد رکوردها : 99