سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397

معرفی کتاب امام صادق (ع) و مذاهب اهل سنت

موضوع اصلى براى نويسنده «شيعه» بوده و لذا در هر مناسبتى عرصه سخن را چنان فراخ گرفته كه بتواند از مواضع شيعه در زمينه ‏هاى مختلف اعتقادى، كلامى، سياسى، اخلاقى، علمى و فقهى دفاع كند و هر ابهامى را بزدايد؛ و همین ویژگی باعث شده تا این کتاب به مانند یک دایره المعارف شیعی تبدیل گردد .

نگاهی به شیوه های تبلیغی امام صادق علیه السلام

یکی از شیوه های تبلیغی ائمه معصومین - علیهم السلام - مناظره با سران مذاهب و ادیان و ملحدان و شبهه افکنان بود این شیوه در زندگی امام صادق (ع) رنگ و لعاب بیشتری داشت . حضرت با ارباب دانش های گوناگون، چون: پزشکان، فقیهان، منجمان، متکلمان، صوفیان و . . . به بحث و مناظره می پرداخت که کیفیت اغلب آنها در منابع اسلامی ثبت و ضبط شده است

فمنیسم اسلامی - بخش اول

فمنیست های اسلامی در داخل و خارج غالبا مباحث خود را بر نسبیت فرهنگی استوار می کنند..

منشور روحانیت (بخش اول)

پیام مهم و تاریخی امام خمینی (رحمة الله علیه) به طلاب و روحانیون سراسر کشور

چرا ایران در یک منطقه پرآشوب از نعمت امنیت برخوردار است

کسی که از اینجا بلند می شود، می رود در عراق یا در سوریه به عنوان دفاع از حریم اهل بیت در مقابل این تکفیری ها می ایستد، در واقع دارد از شهرهای خودش دفاع می کند.تک تک ملت ایران مدیون آن تفکری هستند که ظلم ظالم را نمی پذیرد و خود را در مقابل آن قوی و مستحکم می کند. مدیون حاج قاسم و هزاران حاج قاسم گمنام دیگر .

آیا واقعا عمل ما در ظهور مو ثر است؟

ما هیچگاه از انجام تکلیفمان بازداشته نشده ایم و به این بهانه که حق تنها در زمان ظهور به تمامه مستقر خواهد شد، از اقامه حق در حد توان منع نشده ایم و امر به اجرای حق، گرفتن داد مظلومان و مقابله با ظالمان در حد توان از ما برداشته نشده است. طبیعتا اگر ما در حد خود اقدام کنیم، شرایط جدیدی در عالم ایجاد خواهد شد.

هفته دفاع مقدس

مراسم آغاز هفته دفاع مقدس و فضا سازی و ایستگاه صلواتی در مدرسه علمیه راه زینب س برگزار گردید.

عبرتها وتجارب برجام بعد از گذشت یکسال

دولت در برابر کارشکنی های آمریکا هر کاری که میتوانند انجام بدهند. همین طور که معروف است "حق گرفتنی است"، آن هم از گرگی مثل آمریکا؛ باید از دهنش بیرون کشید؛ این جوری نیست که او بیاید دو دستی تقدیم کند.

کرسی های آزاد اندیشی با مو ضوع عفاف وحجاب

در هفته عفاف وحجاب ،طلاب مدرسه علمیه راه زینب (س)،به بحث آزاد در این زمینه ،در فرهنگسرای طبیعت پرداختند .

فراخوان همایش جنبش های معنوی نوظهور - مدرسه علمیه نرجس خاتون (س) شهریار

واحد پژوهش حوزه علمیه نرجس خاتون(س)با توجه به فراگیر شدن عرفان های نوظهور در جامعه به خصوص در میان جوانان و تاثیر آن بر سبک زندگی مردم درجوامع اسلامی اقدام به برگزاری همایشی با عنوان "جنبش های معنوی نوظهور (جمن ها)"نموده است.

چگونگی ونتیجۀ تأثیراختیاروانتخاب درتصمیم گیری های انسان

یک اصطلاح کلامی است که در علم فلسفه هم استفاده می شود به این مضمون که آیا انسان در زندگی قدرت اختیار دارد یا نه؟ آیا انسان در زندگی به طور کلی مجبور است؟ و این سؤال در بعضی اعتقادها از توجه به علم خدا به وجود آمده است که خدا می داند من چه کاری انجام می دهم پس من مجبور می شوم مطابق علم خداوند عمل کنم تا علم خدا جهل نشود! نظرات مختلفی در این رابطه وجود دارد که اینجا بر طبق نظر امامیه بحث می شود

برگزاری جلسه شورای کرسی های آزاد اندیشی - مدرسه علمیه نرجس خاتون (س) شهریار

اولین جلسه شورای کرسی های آزاد اندیشی در حوزه علمیه نرجس خاتون (س)در راستای تبدیل تولید نظریه و فکر به یک ارزش عمومی در حوزه های علمیه توسط معاونت پژوهش این مدرسه شنبه مورخ 95/4/26 ساعت 10 صبح برگزار میگردد

حجاب وعفاف در کلام مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

منتخبی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد عفاف وحجاب

مدافعان حریم خانواده

روز21تیرماه،روزجنبشی خودجوش وخروشان زنان و مردان متدین و غیوری است که با نام مدافعین حریم خانواده ،خواستار رسیدگی هر چه سریعتر و جدی تر مسئولین ودولتمردان نظام جمهوری اسلامی ایران به وضعیت نا بسامان حجاب درجامعه کنونی ماست ،می باشد .

حجاب به عنوان بارزترین نشانه هویت زن مسلمان به شمار می رود

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، صیادی رئیس بانوان فرهیخته استان تهران در گفتگو با رابط خبری کوثر به مناسبت هفته عفاف و حجاب گفت: پوشش اسلامى از احکام ضرورى اسلام است، زیرا نص صریح قرآن بر آن گواهى می ‏دهد، بنابراین هیچ مسلمانى نمی ‏تواند در ضرورت حجاب تردید کند، زیرا هم قرآن مجید به آن تصریح کرده و هم روایات بسیارى بر وجوب آن گواهى می دهد. به همین جهت فقیهان شیعه و سنى، به اتفاق بر آن فتوا داده‏اند. همان طورى که نماز و روزه به دوران خاصى اختصاص ندارد، دستور پوشش نیز، چنین است.

بلاها، لطف یا کیفر الهی؟

در روایات آمده است که خداوند به دوستانش بلا و مصیبت می دهد. از طرف دیگر از آیات و روایات استفاده می شود که بلاها و مصیبت ها سزای اعمال بد انسان ها در همین دنیا است، حال سؤال این است که از کجا بفهمیم که این بلاها لطف خداست یا اینکه سزای اعمال بد ما است؟

مرگ اختیاری

قرآن درباره سپردن و واگذار کردن خود به خدا می فرماید: وَأُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ؛ اموراتم را به خدا واگذار می کنم؛ زیرا خداوند بصیر و بینا به بندگان است. (غافر، آیه44)

ارزش خاموشی وسکوت

از امام رضا(ع) نقل است که سکوت یکی از درهای حکمت است، زیرا محبت دیگران را جلب می کند و آدمی را به هر امر نیکی رهنمون می شود. (اصول کافی ج3 ص174)

گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ماه مبارک رمضان

بازه زمانی ماه مبارک رمضان، یکی از فرصت های خاصی است که رهبر انقلاب اسلامی طی دیدارهای متعدد با اقشار گوناگون جامعه مباحث متنوعی را مطرح می کنند. آنچه پیش رو دارید مروری است بر بیانات حضرت آیت ا... خامنه ای در ماه رمضان ۱۳۹۵ که گزیده ای از مهم ترین موارد تبیین شده و همچنین توصیه ها، تذکرات و موضع گیری های ایشان را شامل می شود.

اعمال ماه شوال

روايت‏شده است كه آن شب كمتر از شب قدر نيست و از براى آن چند عمل است

  • تعداد رکوردها : 1030