يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397

قرآن پژوهی از دیدگاه رهبر انقلاب

بایستی وارد سازندگی قرآنی شد و کارهای اساسی را انجام داد.

علی (ع) ؛ جان پیامبر(ص)

ابتدا صاحبان سقيفه، اميد دريافت مأموريّت براي ابلاغ و قرائت سوره برائت را داشتند، ولي همان وحيي كه تبرّي را آورد، دستور ابلاغش را نيز داد كه اين تبرّي را بايد كسي كه خود مظهر تولّي و تبرّي است، ابلاغ كند.

تحقیق پایانی با عنوان آفات تجمل­گرایی از منظر امام علی علیه السلام

موضوع اين پايان­نامه بيان آفات تجمل­گرايي از ديدگاه امام علي علیه السلام است. يكي از مهم­ترين معضلات جوامع بشري، بخصوص در حال حاضر، با توجه به رشد تكنولوژي و روي­آوري جوامع به فرهنگ هر چه بيش­تر داشتن، رواج فرهنگ تجمل­گرايي است. اين معضل را مي­توان يكي از بيماريها قرن حاضر تلقي نمود كه مانند ويروسي به جان افراد افتاده و ضمن تلف نمودن وقت و ثروت­هاي جوامع، باعث ايجاد مفاسد اجتماعي و خانوادگي زيادي مي­شود. لذا هدف از طرح موضوع اين است كه افراد جامعه با رعايت جوانب امور و برقراري تعادل در مصرف و استفاده به­جا و بدور از تجمل­گرايي و خروج از ميزان و داشتن­ها به جانب اصول عاليه انساني باشند و گرفتار پيامدهاي منفي اين آفت اجتماعي و اقتصادي نشوند. در اين تحقيق سعي شده است بعد از مفهوم­شناسي به عوامل تجمل­گرايي كه از جمله عبارتند از حسادت، طمع­ورزي و ... و همچنين آفات تجمل­گرايي از جمله: دوري از رحمت الهي، از دست دادن مواهب الهي و ... و با بيان راهكارهايي از جمله قناعت و ميانه­روي و اعتدال و ... مورد بررسي قرار گيرد. روش اين تحقيق به صورت كتابخانه­اي و شيوه بيان توصيفي مي­باشد.

جایگاه زن در نظام آفرینش از دیدگاه قرآن

زن به عنوان نیمی از پیکره اجتماع و نقش تعیین کننده اش در بقا و گسترش نسل انسانی و پرورش و تربیت فرزندان و مانند آن، همیشه مورد توجه اندیشمندان بوده است. نمی توان در تاریخ از انسان سخن گفت، ولی از زن سخن نگفت. در طول تاریخ، زن پا به پای مرد در فراز و نشیب های زندگی و سازندگی مطرح است. گاه به طور مستقیم و گاه با ترغیب مردان و ایجاد انگیزه های لازم در آنان، نقش سازنده خود را در تاریخ انسانی نشان داده است.

تسویف ؛ حربه ی شیطان

شیطان در دو عرصه وارد می شود: یکی به تاخیر انداختن یاد خدا که تجلی اصلی آن در نماز است و دیگری تاخیر انداختن توبه .

قرآن و بهداشت روان قرآن

برخى از آيات قرآن حاوى دستورات و سفارش هايى در زمينه عقايد، اخلاق، عبادات و ... است كه در آرامش روانى و تعادل روحى انسان تأثير مثبت دارد و نتيجه آنها سلامت روانى انسان است. چرا كه موجب رفع اضطراب‏ها و نگرانی هاى بشر می شود. و به اصطلاح او را شفاء می دهد

دو داروی آرام بخش در قرآن

قرآن مجید نسخه شفابخش جان های دردمند، از جانب خداوند سبحان است: وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَه لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا[1] که توسط پیامبری مهربان و فداکار، بر جان های حقیقت طلب و عاشق، رسانده شد. در کتاب مقدس مسلمانان - قرآن مجید - دو داروی آرام بخش تجویز شده است که در نوع خود، بی نظیرند؛ هم آرام بخشند و هم درمانگر.

قرآن در سیره و سخن امام کاظم (علیه السلام )

یکی از نشانه های عظمت اهـل بـیت عـلیهم السّلام این است که رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله آنها را عدل کتاب خدا قرار داده است و از ایـن که قرآن بیانگر همه چیز است، معلوم می شود معصومین که عدل قرآن هستند باید بیان کننده تمام نـیازهای بشیری باشند

آیا هنگام شنیدن سوره یس

در میزان (ترازوی اعمال) در روز رستاخیز چیزی سنگین تر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست و در آن روز شخصی را می آورند و اعمالش را در میزان می گذارند، ولی سبک است، آن گاه پاداش صلوات او بروز کند و آن را در میزانش می نهند، ترازوی اعمالش پر بار و سنگین می گردد.

نگاهی به اصل تسخیر در جهان هستی

یکی از مضامین جالبی که در قرآن مطرح شده، اصل تسخیر زمین و آسمان ها و عناصر آن دو برای بشر است. خداوند، جهان را مسخّر انسان قرار داد تا آدمی «شکر» کند. شکر، درجات و مراتبی دارد که یکی از آن ها شکر عملی است؛ بدین معنا که انسان از تک تک اجزای عالم با توجه به مصالح واقعی و رضایت خالق بهره ببرد

پی آمدهای بی تقوایی در قرآن

تقوا، پرهیز و خودداری از هرگونه پلیدی و پلشتی و زشتی است. این پرهیز به سبب نوعی عامل درونی اتفاق می افتد و از یک نظراز هرگونه نظارت بیرونی و قانونی قوی تر و کاراتر می باشد؛ زیرا این وجدان شخص است که وی را از ناهنجاری ها، قانون شکنی ها، تجاوز و تعدی و مانند آن حفظ می کند.

دعای امام سجاد علیه السلام هنگام ختم قرآن کریم

خدايا اكنون كه توفيق تلاوت به ما مرحمت فرمودى و خشونت زبان ما را به سلاست عبارت آن نرم كردى، ما را از آن گروه گردان كه رعايت آن نيز چنانكه بايد كردند و منقاد تو گشتند، آيات محكم قرآن را از روى اعتقاد گردن نهادند، هم به متشابه آن ايمان آوردند و هم به ادله روشن.

مهم ترین عمل مستحب در بدو ورود مسجد سلام دادن بر پیامبر(ص)

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه قرائت بیست ونهمین جزء قرآن کریم همراه با تفسیر موضوعی آیه ۱8 سوره جن صبح امروز با حضور جمعی از اساتید و کارکنان این مجتمع برگزار شد. جلالی، مدیر مجتمع علوم اسلامی کوثر با بیان اینکه خداوند در آیه 8سوره جن اشاره به اهمیت مساجد کرده است گفت: خداوند در این آیه تأکید بر این دارد که در مسجد کاری جز ذکر و یاد خدا نداشته باشید و حرف دنیا در آن زده نشود.

مهم ترین عمل مستحب در بدو ورود مسجد سلام دادن بر پیامبر(ص)

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه قرائت بیست ونهمین جزء قرآن کریم همراه با تفسیر موضوعی آیه ۱8 سوره جن صبح امروز با حضور جمعی از اساتید و کارکنان این مجتمع برگزار شد. جلالی، مدیر مجتمع علوم اسلامی کوثر با بیان اینکه خداوند در آیه 8سوره جن اشاره به اهمیت مساجد کرده است گفت: خداوند در این آیه تأکید بر این دارد که در مسجد کاری جز ذکر و یاد خدا نداشته باشید و حرف دنیا در آن زده نشود.

عاقل در طلب کمال است وجاهل در پی مال

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه قرائت بیست وهشتمین جزء قرآن کریم همراه با تفسیر موضوعی آیه ۱۱ سوره تحریم صبح امروز با حضور جمعی از اساتید و کارکنان این مجتمع برگزار شد.

ایثار و فداکاری حضرت علی و حضرت زهرا علیهما السلام

و به فقیر و یتیم و اسیرطعام می دهند، با وجود احتیاجی که به آن طعام دارن

از گوش دادن به سازو آواز بپرهیزید که باعث رویش نفاق در قلب می شود

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه تفسیر موضوعی آیه 6 سوره لقمان صبح امروز با حضور جمعی از اساتید و کارکنان این مجتمع برگزار شد. جلالی مدیر مجتمع کوثر با بیان این که سوره لقمان سوره تربیتی است، گفت: این سوره شامل بیشترین مباحث تربیتی می باشد، خداوند در آیه ششم سوره لقمان اشاره به سخنانی دارد که انسان را از کار خیر غافل و مشغول به لهو و لعب می دارد و از مهم ترین مصداق های آن می توان به غناء و دروغ پردازی اشاره کرد.

فضیلت قرائت سوره های روم وعنکبوت در شب قدر

فضیلت قرائت سوره روم وسوره عنکبوت در شب قدر

شب قدر شب امضای مقدرات

در مطلب حاضر نویسنده با بررسی برخی آیات قرآن مربوط به شب قدر، به واکاوی اهمیت و فضیلت این شب در تعیین سرنوشت انسان پرداخته است.

قدر شب قدر را بدانیم

«براي اثبات ولايت ما براي مخالفين، با سوره قدر احتجاج كنيد. چرا كه يكي از دلايل لزوم امام بعد از پيغمبر اكرم(ص) اين سوره است.»

  • تعداد رکوردها : 321