پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 94537
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1394 23:48
تعداد بازدید : 364

تفسير قطره اي قرآن در مدرسه علميه امام خميني(ره) رباط كريم

تفسير قطره اي قرآن جلسه دوم
تفسير قطره اي قرآن در مدرسه علميه امام خميني(ره) رباط كريم
جلسه دوم: سوره حديد، آيه 16
ألم يأن للذين ءامنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله و ما نزل من الحق ولا يكونوا كا الذين أوتوا الكتب من قبل فطال عليهم الأمد فقست قلوبهم و كثير منهم فسقون
آيا وقت آن نرسيده است كه دلهاي مؤمنان در برابر ذكر خدا و آنچه از حق نازل شده است خاشع گردد؟ و مانند كساني نباشند كه قبلا به آنها كتاب آسماني داده شد، سپس زماني طولاني برآنها گذشت و قلب هاي آنها قساوت پيدا كرد، و بسياري از آنها گنهكارند.
استاد در تفسير اين آيه فرمودند: اين آيه تذكر و اخطاري است براي مسلمانان ، اگر  قرار باشد مسلمانان هم  مانند برخي از اهل كتاب گوششان بدهكار و شنواي نداهاي آسماني نباشد قساوت قلب دارند. بعضي از انسان هاي مؤمن هستند كه خشوع ندارند، از اساسي ترين  عوامل از دست دادن خشوع غفلت است، غفلت از آيات  و آموزه هاي الهي سبب مي شود انسان دچار غرور شده و تواضع و خشوع خود را از دست دهد. آموزه هاي الهي چون از جانب خداوند است و خداوند داراي شأن بسيار بالايي است، موجب خشوع بندگان در برابر آن مي شود. اگر انسان با مسائل غير الهي سرگرم گردد سبب مي شود قلب انسان  قسي شده ،و اين قساوت قلب  بنده را به انحطاط و گمراهي مي كشاند و سبب مي شود شخص فاسق  شود.
اين آيه تذكري است به بندگان كه اگر تا كنون نيز گمراه بوده اند و راه درست را پيش نگرفته اند وقت آن رسيده كه به سخنان پروردگار گوش جان سپارند و در برابر آن خاشع و فرمانبردار باشند. بايد مراقب بود فاصله با حضرت حق طولاني نشود كه اين  فاصله خود سبب قساوت قلب است. پس تلنگر و نصيحت شنيدن كمك فراواني مي كند به ياد آوري نعمت هاي حضرت حق و آشتي با خدا و تمريني است براي خشوع قلب، كه خداوند در اين آيه به آن اشاره نموده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :