چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 93994
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1394 9:34
تعداد بازدید : 624

تحقیق پایانی با موضوع مفاسد اجتماعي زنان از ديدگاه قرآن و روايات

شورای عالی حوزه علمیه قم (مرکز مدیریت حوزهای علمیه خواهران) حوزه علمیه حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهرستان تهران پایان نامه سطح دو ( کارشناسی) عنوان: مفاسد اجتماعي زنان از ديدگاه قرآن و روايات گرد آورنده: ربابه حکیم آبادی

چكيده

نوشتار حاضر در صدد بيان مفاسد اجتماعي زنان از ديدگاه قرآن و روايات است ، يعني آن دسته از رفتارهاي نامناسبي كه سبب اختلال در نظم فردي و اجتماعي گروهي، از پر اهميت ترين  افراد جامعه؛ يعني زنان كه از مهم ترين اركان خانواده و اجتماع هستند مي شود .

با توجه به اوضاع نابسامان حجاب و عفاف و بي بند و باري و بي حيايي و آمار صعودي طلاق كه جامعه ي امروز را دچار اختلال كرده لازم است تا بيش از پيش به اين موضوع پرداخته و در صدد اصلاح آن براييم .

هدف از اين تحقيق ايجاد بينش و آگاهي به زنان جامعه ي اسلامي در راستاي بهبود روابط سالم اجتماعي است ؛ كه با تكيه بر آموزه هاي قرآني و سخنان ائمه و به روش توصيفي با استفاده از منابع كتابخانه اي و نرم افزاري اقدام به جمع آوري آن گرديده است .

اين رساله در صدد معرفي اين مصاديق و راهكارهاي پيشگيرانه و عواقب اين مفاسد مي باشد كه پس از مفهوم شناسي و بررسي واژه هايي همچون طلاق و زنا و تبرج و ... (كه از مهم ترين مصاديق مفاسد اجتماعي زنان است) به اهميت و جايگاه والاي خانواده وكاركردهاي خانواده و نقش زن در خانواده و اجتماع پرداخته شده است . در فصل دوم مصاديق اين مفاسد بررسي شده و انواع و احكام و علل و عوامل ايجاد كننده ي آنها و پيامدها و آثار ناگوار اين مفاسد مورد بحث قرار گرفته است و با تكيه بر قرآن و روايات راهكارهايي را براي مبارزه و پيشگيري از اين مفاسد ارائه گرديده است .

آنچه آموزه هاي وحياني براي بشر به ارمغان دارد گامي است به سوي تعالي كه با استفاده از آنها مي توان به خوبي يك زندگي اجتماعي سالمي داشت و با اتخاذ حيا و عفاف و ايمان واقعي نه تنها به مفسده دچار نشويم بلكه فرد مصلحي براي خانواده و جامعه ي خويش باشيم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :