چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 93991
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1394 9:3
تعداد بازدید : 659

تحقیق پایانی با موضوع بررسی عقد مضاربه در نظام بانکداری اسلامی

شورای عالی حوزه علمیه قم (مرکز مدیریت حوزهای علمیه خواهران) حوزه علمیه حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهرستان تهران پایان نامه سطح دو ( کارشناسی) عنوان: بررسی عقد مضاربه در نظام بانکداری اسلامی استاد راهنما: سرکار خانم رضایی سرشت استاد داور: حجت السلام و المسلمین مجتبی تدین گرد آورنده: مریم سلطانعلی

چکیده

مجموعه حاضر درصدد بررسی عقد مضاربه در نظام بانکداری اسلامی است. این عقد یکی ازعقود مشارکتی است که به موجب آن شخصی با سرمایه ی شخص دیگر به تجارت می پردازد و سود حاصل ما بین آنها تقسیم می شود. فرض مورد نظر در این مجموعه چنین است که بین نحوه عملکرد نظام بانکداری اسلامی با ضوابط شرعی عقد مضاربه فاصله وجود دارد. نظام اقتصاد اسلامی به جهت رشد اقتصاد و جلوگیری از رکود و رونق و آبادانی جامعه اسلامی این عقود غیر ربوی و جایز معرفی گردید. در اقتصاد امروز جامعه یکی از موسساتی که نقش واسطه گری را در این میان انجام می دهد، بانکها می باشند. آنها واسطه بین سرمایه داران و عاملان شده اند. اما متاسفانه بعضی از سیاستهای مالی و پولی اتخاذ شده مشکل ربا را در نظام مالی وارد می کند، لذا شناسایی و بررسی آسیبهای حاصله از عدم مطابقت نظر شرع و فقها با سیاستهای اجرایی و عملکرد مدیران و مجریان در نظام بانکداری ضروری به نظر می رسد.

از آنجا که در بررسی انجام شده عدم مطابقت بین شرع و قانون بانکداری در نگاه کلی به سیاست های اتخاذ شده مالی و به طور موردی به مساله شروط و سود حاصله متمرکز شده است. لذا پیشنهاد بازخوانی سیاست های مالی طبق آیین شرع و هماهنگ سازی بین عملکرد های مدیران و مجریان با سیاست ها اصلاح شده، توصیه می شود. این مجموعه به صورت توصیفی- تحلیلی با استفاده از منابع کتابخانه ای و نرم افزار های تحقیقاتی جمع آوری شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :