سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 91864
تاریخ انتشار : 28 آبان 1394 13:36
تعداد بازدید : 458

بررسی شبهات عاشورا ، حوزه بقیه الله الاعظم (عج) نسیم شهر

سخنرانی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد دکتر جعفری با موضوع " بررسی شبهات عاشورا " با حضور طلاب حوزه و در سالن اجتماعات حوزه علمیه بقیه الله الاعظم (عج) برگزار شد .

کربلا و امام حسین (ع) و عاشورا از منظرهای مختلفی قابل بررسی و تحلیل است ، کما اینکه آثار فراوانی که در این زمینه نوشته شده موید این حقیقت است گاهی اوقات به جنبه سیاسی کربلا ، گاهی به جنبه اجتماعی ، گاهی جنبه اخلاقی و گاهی جنبه های تربیتی نگاه شده است .

یکی از محور هایی که درباره عاشورا باید به آن توجه شود و این محور در طول تاریخ بشریت از حضرت آدم (ع) تا ظهور حضرت ولی عصر (عج) ادامه خواهد داشت تقابل حق و باطل است که در زمان حضرت ولی عصر (عج) تقابل حقیقی وجود دارد . در تقابل حق و باطل میانه وجود ندارد یا حق یا باطل .

ما به عاشورای حسینی نگاه مرثیه خوانی و عزاداری و طلب حاجت داریم .ما مانند مسیحیان که به حضرت مسیح (ع) به عنوان فدیه ای از جانب خداوند که با فداشدن و به صلیب کشیده شدنش گناهان مردم بخشیده شده ، نگاه می کنیم .نمی توان گناه کرد به امید عزاداری امام حسین (ع) که بخشیده شویم . رنگ و بوی شیعه از ما به مشام نمی رسد اگر از ما نماز و روزه و امام حسین (ع) را بگیرند چه چیزی از ما شبیه شیعه است ؟

سید جمال الدین اسدآبادی " من غرب رفتم اسلام را دیدم مسلمان ندیدم ، شرق رفتم اسلام ندیدم مسلمان دیدم ." ما متاسفانه آنقدر امیدمان زیاد است که خوفمان نیست .امام سجاد (ع) " خدایا خوف مرا از امیدم بیشتر کن نه اینکه من به رحمتت بدبینم ،به خودم بدبینم ."  آیت الله جوادی آملی " انسان تا دم مرگ باید خوفش بیشتر باشد ، نزدیک مرگ امیدش بیشتر شود ."

خیلی از مخالفان دین دین دار هستند .عمربن سعد ، شمر ، قاضی شریح ، بلعم باعورا ، برصیصای بنی اسراییل....باید خودمان را در ماه محرم و صفر محک بزنیم که بدانیم در جبهه حق هستیم یا باطل .

برخی از ویژگی های قیام عاشورا

1-    اهل حق و حسینی ، به اکثریت نگاه نمی کند .

2-    وقتی حق را یافتیم در دنباله روی از آن تاخیر نیاندازیم و سریع بشتابیم .مانند حر

3-    نماز اول وقت که باید به آن بها داد

4-    عاشورا بهترین مدل بصیرت محوری است .

5-    در جبهه حق ، اهل حق اهل حلال خوری اند و شکم ها را آلوده به حرام خوری نمی کنند (انسانی که انرژی بدنش از حرام است چگونه می تواند فکر کند ؟ )

سوالات مطرح شده در نشست :

- آیا زیارت عاشورا سندیت دارد ؟

- در قرآن و روایات گفته شده که لعن نکنیم پس چرا در زیارت عاشورا ما لعن می کنیم ؟

- مراسمی که برای حضرت قاسم (ع ) گرفته می شود تا چه اندازه صحت دارد ؟

- حمل و تبرک جستن به علامت های فلزی  درست است ؟

- تشت و گهواره گذاشتن و تبرک جستن به آن ها چه حکمی دارد ؟

- آیا درست است که  "هل من ناصر " امام حسین (ع) در هیچ کتاب تاریخی نیامده است ؟

- چرا محرم و صفر ( دو ماه متوالی )به عزاداری می پردازیم ؟ 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :