پنج شنبه - 2018 اکتبر 18 - 8 صفر 1440 - 26 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 88168
تاریخ انتشار : 4 آذر 1394 21:18
تعداد بازدید : 619

چکیده پایان نامه با موضوع ویژگی های ملعونین از منظر قران و سنت

چکیده تحقیق پایانی سرکار خانم منیره عسگری با موضوع " ویژگی های ملعونین از منظر قران و سنت " با امتیاز عالی از مدرسه علمیه امام حسن مجتبی ( علیه السلام)

 

 

چکیده

تحقیق حاضر پیرامون ویژگی های ملعونین می باشد که با رویکرد قرانی (تفسیری) و روایی به آن پرداخته شده است . در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین (علیهم السلام) این گروه معرفی و ویژگی های آنان در آیات مختلفی بیان شده است که بررسی این صفات و شناخت ملعونین ، باعث توجه و تذکر انسان نسبت به اعمال و رفتار می باشد تا با خودداری از عوامل لعن ، جزو مصادیق آنان نگردد. روش تحقیق از نوع بنیادی به صورت توصیفی و جمع آوری اطلاعات متنی و کتاب خانه ای است که در چهار فصل تنظیم شده است.

لعن در لغت به معنای طرد و دور کردن و در اصطلاح به معنای طلب و درخواست دور شدن شخص از رحمت خداوند است . در 42 آیه قرآن کریم ،حق تعالی  فرهنگ لعنت را ترسیم فرموده است که در هیچ یک از آیات مربوط ، مفهوم لعنت به دشمنی لفظی محدود نمی شود و بلکه تمام آیات مذکور نشان از برنامه ریزی و اجرای تحقق لعنت دارد. لعن با هر شکل و صورتی از دیدگاه شرع، نادرست و حرام است، مگر مواردی که خود شریعت تجویز کرده باشد. لعن ممدوح ، لعنی است که در برابر دشمن اسلام و اهل بیت معصومین (علیهم السلام) ، به آن سفارش بسیار شده است .

ادبیات قرآن در مورد لعن به صورت کاملا شفاف و با معرفی دقیق ویژگی ها و صفات ملعونین همراه است . از ویژگی فردی و اجتماعی ملعونین این است که نسبت به خدا کفر و ارتداد پیشه می کنند، کسانی هستند که آیات الهی را تحریف کرده و همواره انبیاء الهی را مورد آزار و اذیت قرار می دهند . در جامعه ایجاد نفاق و شایعه پراکنی می کنند اهل دروغ، تهمت و صفات دیگری هستند که هر کدام از آن ها منجر به دوری از رحمت الهی شان می گردد. خداوند متعال در قرآن کریم مصادیقی از لعن شدگان را به عنوان الگوی جواز لعن به مومنین ارائه می دهد که از جمله آن ها می توان به : شیطان ، اصحاب سبت ، بنی امیه  و ... اشاره نمود.

کلید واژه ها : لعن ، ملعونین، ویژگی ها ، مصادیق، قرآن و سنت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :